Murapol Poradniki Jak poprawnie czytać plan mieszkania? Na co zwrócić uwagę?
PORADNIK

Jak poprawnie czytać plan mieszkania? Na co zwrócić uwagę?

Inne jak-poprawnie-czytac-plan-mieszkania-na-co-zwrocic-uwage

Oznaczenia na planie mieszkania niewiele ci mówią? Nie wrzucaj go pochopnie do szuflady! Oto zbiór porad, które pomogą ci zrozumieć, dlaczego warto nauczyć się czytać rzuty mieszkań. Zajrzyj koniecznie!

Gdzie będzie sypialnia a gdzie gabinet? Czy będziesz mógł zgasić światło w pokoju bez wstawania z kanapy? Na te wszystkie pytania pozwalają odpowiedzieć rzuty mieszkań. Potrafiąc je właściwie odczytać, możesz dokonać niezbędnych modyfikacji, które pozwolą ci uczynić lokal funkcjonalnym i pięknym.

Jak określić ekspozycję mieszkania?

W opinii publicznej panuje przekonanie, że np. południowa ekspozycja kuchni jest lepsza od północnej. Dlaczego? Chodzi o dostęp do naturalnego światła przez możliwie jak najdłuższy okres w ciągu całego dnia.

Ekspozycja mieszkania wynika z jego lokalizacji względem stron świata i pozwala ocenić, gdzie lepiej usytuować sypialnię, by budzić się w promieniach słońca, a gdzie gabinet, by nie musieć zasłaniać rolet w południe. W jaki sposób zorientujesz się, jakie położenie względem stron świata ma twoje mieszkanie, spoglądając na jego plan? Wystarczy, że odnajdziesz piktogram przypominający kompas i zapamiętasz, że literka „N” oznacza kierunek północny.

Drzwi i okna pod lupą

Komunikacja w mieszkaniu to niezwykle istotny aspekt jego funkcjonalności. Od umiejscowienia drzwi może zależeć np. dobór sposobu ich otwierania – w lewo, w prawo, do wewnątrz lub na zewnątrz. Nierzadko tradycyjnie otwierane skrzydło drzwiowe musi zastąpić mechanizm przesuwny, abyś mógł swobodnie przemieszczać się pomiędzy wnętrzami.

Okna? Ich rozmieszczenie oraz wymiar również odgrywa bardzo ważną rolę z perspektywy przyszłej aranżacji lokalu. Trzeba uwzględnić, chociażby, łatwy dostęp do drzwi balkonowych czy dopasować karnisze.

Jak czytać plany mieszkań pod kątem usytuowania drzwi i okien? O ile bez problemu je zlokalizujesz, o tyle możesz potrzebować legendy do oznaczeń umieszczonych na poszczególnych piktogramach. Literki P i L oznaczają kierunek otwierania, a szerokość i wysokość otworów wyrażana jest zazwyczaj w centymetrach. Numer zestawczy skieruje cię natomiast do bardziej szczegółowych opisów konkretnych drzwi lub okien, znajdujących się w dołączonych do planu zestawieniach. Z nich odczytasz np. wysokość parapetów czy progów.
 

Jak odróżnić ścianę nośną od działowej?

Urządzając mieszkanie albo planując jego remont po kilku latach użytkowania, wielu z nas chce zmienić układ pomieszczeń. Jeśli i tobie chodzi to po głowie, musisz mieć świadomość, że nie każdą ścianę we własnym mieszkaniu możesz przesunąć lub wyburzyć.

Ściany nośne pełnią w budynku funkcję konstrukcyjną, dlatego nie możesz się ich tak po prostu pozbyć. Wyjątkiem są przypadki, w których konstrukcja mieszkania opiera się na słupach – wówczas ściany między nimi mogą podlegać modyfikacjom. Podobnie jest w przypadku wewnętrznych ścian działowych – te możesz dowolnie przesuwać lub burzyć.

Jak rozpoznać wymienione elementy na planie mieszkania? Ściany nośne oznaczane są zazwyczaj grubszą linią wypełnioną ukośnymi paskami. Jeśli rozdzielają je słupy – będą one łatwo rozpoznawalne, jako odrębne punkty na linii. Z kolei ścianki działowe poznasz po cienkiej kresce, wypełnionej kratkami.
 

Gdzie będzie kuchenka, a gdzie telewizor?

Myśląc o wyposażeniu nowego mieszkania, powinieneś zawczasu wziąć pod uwagę elementy, których – podobnie, jak ścian nośnych – nie przesuniesz. Mowa np. o licznikach czy innych urządzeniach pomiarowych albo osprzęcie elektrycznym. Aby je zlokalizować, powinieneś sięgnąć do dołączonych do ogólnego rzutu planów instalacji.

Co z gniazdkami? Ich usytuowanie ma ogromny wpływ na przyszłą aranżację, zwłaszcza w przypadku kuchni. Przesunięcie kontaktów czy włączników świateł zazwyczaj jest możliwe na wczesnym etapie inwestycji, we współpracy z deweloperem realizującym budynek. M.in. dlatego warto przestudiować plan mieszkania zaraz po podpisaniu umowy deweloperskiej. Jeśli lokal znajduje się w istniejącym budynku, zaplanuj ich rozmieszczenie na samym początku. Gniazdka, włączniki światła czy punkty świetlne oznaczone są zazwyczaj w rzutach okręgiem lub jego fragmentem – w zależności od rodzaju elementu. Na szczegółowych planach znajdziesz ich opisy.

Piony kanalizacyjne i szyby wentylacyjne na planie mieszkania

Charakterystycznymi elementami na rzucie mieszkania są przekreślone kwadraty i kółka. Oznaczają one piony kanalizacyjne i szyby wentylacyjne. Ich usytuowanie ma znaczenie przy aranżacji łazienki i kuchni, którą zazwyczaj profesjonalnie zajmują się podwykonawcy zatrudniani przy wykańczaniu mieszkania. Przy nawale obowiązków związanych z pracami remontowymi łatwiej nie zaprzątać sobie nimi głowy. Wyciąganie wniosków z umiejscowienia tych elementów na planach lepiej pozostaw fachowcom.

Contact us

close

Бланк з контактами

close