Jak przygotować się na odbiór mieszkania od dewelopera?

 

Na tę chwilę czeka się z wypiekami na twarzy, ale gdy już nastąpi, trzeba zachować zimną krew. Jak wygląda odbiór mieszkania? – opisujemy proces krok po kroku.

Kupiłeś nowe mieszkanie, a budynek, w którym się znajduje, jest już gotowy? Świetnie! Od otrzymania kluczy dzieli cię jedna, ale bardzo ważna formalność – odbiór techniczny mieszkania. To etap poprzedzający przeniesienie własności lokalu z rąk dewelopera do rąk nowego właściciela, a trudno oczekiwać, że ktoś przyjmie przysłowiowego kota w worku. Trzeba zatem sprawdzić stan nieruchomości i taki jest właśnie podstawowy cel odbioru mieszkania, który możesz przeprowadzić sam albo wesprzeć się opinią fachowców. Jeśli odkryjesz, że coś nie gra – jest to także najwłaściwszy moment na zgłoszenie nieprawidłowości i wezwanie dewelopera do ich usunięcia. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów lub innych problemów w przyszłości.

Przyjdź na odbiór mieszkania przygotowany

Jeśli zamierzasz samodzielnie skontrolować stan lokalu, poczytaj wcześniej poradniki i fora lub zasięgnij języka u znajomych, by dowiedzieć się, na co szczególnie zwrócić uwagę podczas wizyty w mieszkaniu. Zabierz ze sobą odpowiednie dokumenty. Sprawdzisz w nich informacje o projekcie i standardzie wykończenia mieszkania (prospekt informacyjny, plan i rzut lokalu). Weź narzędzia do pomiaru i dokumentacji fotograficznej (miarki, aparat). To wszystko pomoże ci porównać rzeczywistą powierzchnię czy rozmieszczenie instalacji z tym, co obiecywał deweloper przy podpisywaniu umowy sprzedaży. Z ich pomocą skontrolujesz także czy ściany i podłogi są równe, nie posiadają wybrzuszeń lub innych nierówności. Sprawdź okna, drzwi, skontroluj czy podczas prac wykończeniowych nie doszło do zabrudzeń czy uszkodzeń. Pora dzienna jest twoim sprzymierzeńcem – pozwala dostrzec więcej, ale nie spiesz się! Wszystko sprawdź dokładnie i nie ulegaj emocjom związanym z wizytą w przyszłym mieszkaniu. Nie zapomnij o wizycie na balkonie czy w komórce lokatorskiej, o ile takie powierzchnie dodatkowe przynależą do mieszkania.

Czytaj także: Funkcjonalne i z pomysłem, czyli urządzamy mieszkanie w bloku

Odbiór mieszkania od dewelopera z fachowcem

Jeśli natomiast zdecydujesz się dopłacić za wizytę fachowca, najlepiej wybierz kogoś z polecenia. Zapytaj znajomych, którzy niedawno wprowadzili się do nowego mieszkania, czy korzystali z takiej usługi i czy są z niej zadowoleni. Być może w ten sposób dotrzesz do doświadczonej osoby. Jeśli nie – przejrzyj oferty komercyjne i opinie na ich temat.

Profesjonalna pomoc to dobre rozwiązanie dla tych, którym brak wiedzy (np. na temat instalacji) i czasu na dokształcanie oraz tych, którzy chcą zwiększyć swoje szanse na wyłapanie wszelkich niedoróbek. Pozwala skrócić czas poświęcony na kontrolę, którą wprawny fachowiec ma w małym palcu. Posiada przy tym wszelki potrzebny sprzęt, o który często trudno podczas własnoręcznych oględzin.

Co zrobić, gdy odbiór techniczny wykaże usterki?

Rysy na ścianach czy balustradach, niedociągnięcia w kątach i szczelinach czy otarcia to powierzchowne usterki, które mogą być wynikiem braku dokładności lub po prostu prac wykończeniowych. Łatwo je usunąć, ale aby tak się stało trzeba je opisać w protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania. Jest on również miejscem opisu poważniejszych wad, które również mogą zostać wykryte podczas oględzin, z błędami projektowymi lub niezgodnością efektu z projektem włącznie. Od  momentu podpisania protokołu deweloper ma 14 dni na odniesienie się do uwag, a 30 dni na naprawę usterek. W tym czasie wspólnota nie pobiera od ciebie czynszu.

Poza tym dokumentem, w wyniku odbioru przyszły właściciel mieszkania otrzymuje gwarancję na mieszkanie, dokumenty powykonawcze i instrukcję użytkowania. Papiery te przydadzą się podczas wykańczania lokalu lub kolejnego remontu, dlatego warto je przechowywać.

Po usunięciu usterek może dojść do przekazania kluczy.

Udostępnij ten artykuł

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email