Murapol Poradniki Łączenie lokali w standardzie deweloperskim
PORADNIK

Łączenie lokali w standardzie deweloperskim

Ubezpieczenia laczenie-lokali-w-standardzie-deweloperskim

Większe mieszkania często nie odpowiadają potrzebom nabywców, z kolei małe nie posiadają wystarczającej przestrzeni. Sposobem na zakup idealnego lokalu jest czasem połączenie dwóch mieszkań. Większości czasochłonnych formalności związanych z taką operacją można uniknąć współpracując z deweloperem.

Na rynku notuje się wyższy popyt na mniejsze mieszkania, ale deweloperzy nie narzekają też na brak zainteresowania większymi lokalami. Projekty inwestycji często przewidują możliwość połączenia co najmniej dwóch mieszkań, a to eliminuje wiele trudności związanych z samodzielną próbą połączenia lokali. Jakich formalności można w ten sposób uniknąć?

Uzyskanie aprobaty wspólnoty mieszkaniowej

Osoby nabywające dwa sąsiednie mieszkania, analogicznie jak w przypadku zakupu jednego lokalu, mają dostęp do części wspólnych inwestycji. Połączenie dwóch mieszkań może wymagać dokonania mniejszych lub większych zmian w tych ogólnodostępnych częściach, a nawet wymusić konieczność ingerencji w konstrukcję budynku (np. w przypadku wyburzania ścian w celu montażu dodatkowych drzwi). Wszelkie zmiany muszą być wcześniej zaakceptowane przez wspólnotę mieszkaniową.

Jeżeli w jej skład wchodzi do siedmiu członków (jest to tzw. mała wspólnota mieszkaniowa), to potrzebna jest ich jednomyślna zgoda. Jeżeli liczba członków jest większa niż siedem, wymagana jest akceptacja od ponad połowy wspólnoty. Zgoda wydawana jest pod postacią uchwały. Jeżeli wspólnota nie wyrazi akceptacji na przeprowadzenie zmian, o taką zgodę można dochodzić drogą sądową.

Połączenie mieszkań a formalności w urzędach

Po uzyskaniu formalnej akceptacji od wspólnoty mieszkaniowej należy wystosować prośbę o pozwolenie na połączenie (przebudowę) lokali w wydziale architektoniczno-budowlanym urzędu miasta lub powiatu (rodzaj placówki zależy od lokalizacji mieszkania). Oprócz odpowiedniego wniosku należy dostarczyć także dokument poświadczający prawo własności obu lokali, np. akt notarialny, a także projekt przebudowy.

Ostatnim formalnym krokiem na drodze do połączenia mieszkań jest wystawienie aktu notarialnego oraz zaświadczenia o samodzielności połączonego lokalu mieszkalnego. Taki dokument wydaje starostwo powiatowe.

Mieszkanie zgodne z potrzebami

Jaka jest zaleta zakupu mieszkania od dewelopera, który przewiduje możliwość łączenia lokali? Pomysł na przeróbkę można przedstawić inwestorowi przed nabyciem mieszkania. To niweluje konieczność dopełniania czasochłonnych formalności. Taką opcję oferuje swoim klientom w odpowiednio wczesnej fazie budowy m.in. Grupa Murapol.

- Posiadamy atrakcyjną ofertę dla klientów poszukujących dużych mieszkań, o powierzchni sięgającej nawet 100-150 mkw. Wychodzimy naprzeciw ich oczekiwaniom, dając możliwość łączenia zakupionych lokali i przerabiania ich według potrzeb. Zmiany w projekcie mogą dotyczyć m.in. liczby pokoi lub łazienek czy rozmieszczenia punktów elektrycznych i grzejników. Nasi klienci bardzo często korzystają z możliwości dokonania takich zmian - mówi Bartosz Tomaszewski, kierownik działu sprzedaży Grupy Murapol w Łodzi.

Deweloper konsultuje możliwość dokonania oczekiwanych przez klienta przeróbek z biurem projektowym. Architekci decydują następnie, czy ich wprowadzenie jest możliwe podczas łączenia mieszkań. Jeżeli odpowiedź jest pozytywna, to po podpisaniu przez klienta umowy deweloperskiej, generalny wykonawca uwzględnia ustalone zmiany, a nabywca lokalu spokojnie czeka na przekazanie kluczy do połączonego mieszkania, zaprojektowanego wedle jego potrzeb.

Łączenie lokali wspólnie z deweloperem to sposób na to, aby kupić ergonomiczne, funkcjonalne mieszkanie, nawet z kilkoma balkonami czy tarasami, bez kłopotliwych formalności.

Contact us

close

Бланк з контактами

close