Murapol Poradniki Mieszkanie czy dom? Jak wybrać idealne lokum?
PORADNIK

Mieszkanie czy dom? Jak wybrać idealne lokum?

Inne mieszkanie-czy-dom-jak-wybrac-idealne-lokum

Gdy podejmujemy decyzję o zamieszkaniu „na swoim”, stajemy przed podstawowym wyborem: mieszkanie czy dom?  Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Co bardziej się opłaca? Gdzie będzie się nam lepiej żyło? Podpowiadamy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę.

Posiadanie własnych „czterech kątów” to wciąż podstawowy cel i marzenie, do którego realizacji dąży większości z nas. Choć w Polsce nie brakuje zwolenników wynajmowania mieszkań czy domów, to zdecydowana większość osób uważa, że dopiero własność daje prawdziwe poczucie niezależności. Jak wynika z analizy danych Eurostatu przeprowadzonej przez Business Insider, aż ponad 84% Polaków wybiera mieszkanie na swoim niż wynajem[1]. Co ciekawe, należymy w tym aspekcie do czołówki Europy. Mieszkanie czy dom na własność jest u nas dużo powszechniejszym zjawiskiem niż na Zachodzie. W krajach takich jak Niemcy, Szwajcaria czy Francja odsetek osób, które zdecydowały się na zakup własnej nieruchomości, jest mniejszy nawet połowę niż nad Wisłą.

Jeśli już kupować, to co?

Na pytanie, czy lepiej mieszkać w domu, czy w bloku zdaje się nie być łatwej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem nie tylko od naszego statusu materialnego. W grę wchodzą też tryb życia, sposób spędzania wolnego czasu, rodzaj i miejsce wykonywanej pracy, liczba członków rodziny czy plany na przyszłość. Przeanalizujmy więc podstawowe aspekty, by nieco uprościć podjęcie decyzji: dom czy blok?

Cena zakupu, czyli na co możesz sobie pozwolić?

Średnie ceny za mkw. w przypadku domów są zwykle niższe od cen mieszkań. Trzeba jednak pamiętać, że dom ma dużo większą powierzchnię. Zatem ostateczny koszt wyboru tej opcji oznacza z reguły wydanie wyższej kwoty niż za mieszkanie w bloku. Przykładowo, jak podaje serwis Rynek Pierwotny, średni koszt domu w Warszawie to dziś ok. 5 700 zł/mkw. natomiast mieszkania dużo więcej, bo 8 400 zł[2]. Oczywiście to średnie szacunki, a ostateczna kwota zależy głównie od lokalizacji. Może zdarzyć się  bowiem sytuacja, że w cenie niewielkiego apartamentu w centrum stolicy znajdziemy ofertę nowego domu, ale położonego na peryferiach. Warto przy tym pamiętać, że mieszkanie położone w porównaniu do domu o wiele łatwiej i szybciej można wynająć czy sprzedać. To może być cenna przewaga w sytuacji, gdy zmienią się nam plany życiowe – np. dostaniemy ciekawą ofertę pracy w mieście na drugim końcu Polski.

Poczucie niezależności vs koszty i obowiązki

Posiadanie własnego domu kojarzy się z większą wolnością i niezależnością. Istotnie, w odróżnieniu od mieszkania w bloku, we własnym domu nie jesteśmy związani odgórnymi ustaleniami spółdzielni mieszkaniowej czy wspólnoty administrującej osiedlem. Dlatego osoby, które spośród opcji mieszkanie w bloku czy dom, wybierają to drugie, mogą czuć się swobodniej. Trzeba jednak również pamiętać o tym, że posiadanie domu, to również sporo obowiązków i kosztów, których nie mająwłaściciele nowych mieszkań. Na jakie kwestie z tym związane, warto zwrócić uwagę?

Należą do nich:

  • kosztowne remonty – nowe budynki mają 5-letną rękojmię, a awarie zdarzają się w nich zdecydowanie rzadziej niż w starym budownictwie. Każdy właściciel domu potwierdzi natomiast, że jest przy nim zawsze coś do zrobienia. A jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności technicznych oraz narzędzi, za każdą naprawę przyjdzie nam sporo zapłacić. W bloku zajmuje się tym zarządca;
  • utrzymanie nieruchomości – mieszkając w bloku, nie musimy się przejmować odśnieżaniem, koszeniem czy organizacją wywozu śmieci. Rolą spółdzielni lub zarządcy jest zajmowanie się bieżącym funkcjonowaniem osiedla;
  • czynsz i stałe opłaty – choć posiadanie domu daje finansową przewagę w postaci braku czynszu, praktyka pokazuje, że jednak lokatorzy mieszkań ponoszą zdecydowanie niższe koszty związane z utrzymaniem nieruchomości. Przykład – ogrzewanie. Rachunek za miesiąc ogrzewania często przekracza całoroczną opłatę za ciepło w mieszkaniu.

 

Codzienny komfort, większy w domu czy bloku?

Osoby stające przed wyborem: budowa domu czy kupno mieszkania zastanawiają się nie tylko nad tym, jaka decyzja bardziej opłaci się finansowo. Koniec końców, najważniejsze jest poczucie wygody naszych bliskich. Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę, by mieć pewność, że codzienność w nowym lokum będzie komfortowa?

  • cisza i poczucie prywatności – w mieszkaniu oczywiście można posiadać dźwiękoszczelne okna i wyciszone ściany. Trzeba liczyć się jednak z tym, że od czasu do czasu będziemy słyszeć odgłosy innych lokatorów z piętra wyżej czy dochodzące z klatki schodowej. We własnym domu wprawdzie nie doświadczymy hałasów charakterystycznych dla osiedli wielorodzinnych, ale przecież nie unikniemy irytujących dźwięków z sąsiedztwa, np. głośnego szczekania psa, krzyków bawiących się dzieci czy sobotniego koszenia trawnika;
  • własny ogródek –kto nie marzy o tym, by wiosną czy latem rozpocząć dzień od wypicia kawy na tarasie we własnym ogródku. To także możliwość zabawy z dziećmi, zbudowania huśtawki czy posadzenia ulubionych kwiatów, a nawet domowej uprawy warzyw i owoców.W dzisiejszych czasach home office we własnym ogródku to z pewnością kusząca wizja. Jednak takiej możliwości nie są pozbawieni również mieszkańcy nowych mieszkań. Przykładowo wszystkie lokale w ofercie Grupy Murapol są dostępne z dużymi balkonami lub tarasami. W słoneczny dzień można nie tylko wykorzystywać ich przestrzeń do rekreacji, ale też do zdalnego wykonywania obowiązków.
  • odległość od pracy, szkoły – warto pamiętać, że od wyboru lokalizacji nieruchomości zależą późniejsze koszty dojazdów do pracy, szkoły czy na dodatkowe zajęcia, a przede wszystkim czas spędzony w korkach. Może się okazać, że bardziej opłaca się zakup mieszkania lepiej zlokalizowanego, niż domu położonego na peryferiach, do którego dojazd zajmie nam wiele godzin tygodniowo.

Co zatem lepsze, dom czy mieszkanie?

Powyżej przedstawiliśmy kilka często poruszanych aspektów przez osoby dokonujące wyboru: dom czy mieszkanie. Podsumowując, na decyzję wpływ mają względy finansowe, kwestie codziennego użytkowania i poczucie wygody. Ale odpowiedź, zależy od indywidualnych odczuć. Ostatecznie może się okazać, że do spełnienia marzenia o własnym ogródku wystarczy kawałek zieleni i taras przy mieszkaniu. A czas spędzony na majsterkowaniu w domu zamienimy na łatwiejszy dostęp do miejskich atrakcji w rodzinnym gronie.

 

 

 

[1] Business Insider, źródło:

https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/wynajem-a-wlasne-mieszkanie-bogaci-wybieraja-wynajem-my-odwrotnie/z6k1310

[2] Rynek Pierwotny, źródło:

https://beta.rynekpierwotny.pl/s/nowe-domy-warszawa/

Contact us

close

Бланк з контактами

close