lokal usługowy jak go wybrać

Sprzedajesz mieszkanie? Dowiedz się, jakich formalności dopełnić

Ogłoszenie o sprzedaży mieszkania to tylko jedna z czynności, jaką musimy wykonać w tym procesie. Do sprzedającego należy także dopełnienie kilku niezbędnych formalności, bez których nowy nabywca nie może w pełni cieszyć się z zakupu. Jakie dokumenty potrzebne do sprzedaży mieszkania trzeba przygotować? Sprawdź, by uniknąć błędów i zbędnego stresu.

Dokumenty do sprzedaży mieszkania – co trzeba wiedzieć?

 

Jeszcze przed publikacją ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości warto poznać wszystkie formalności, jakie będą wiązały się z tą transakcją. Pierwszym krokiem jest sprawdzenie stanu prawnego mieszkania oraz przygotowanie dokumentów, które będą niezbędne do podpisania umowy.

Gdy chcemy sprzedać lokal własnościowy, należy posiadać:

  • akt własności nieruchomości w formie: umowy kupna mieszkania zawartej u notariusza, umowy darowizny, nabycia mieszkania jako spadek (prawomocne orzeczenie sądu),
  • odpis z księgi wieczystej,
  • zaświadczenie o wymeldowaniu wszystkich lokatorów lub oświadczenie zawierające termin ich wymeldowania,
  • zaświadczenie o braku zaległości z tytułu opłat eksploatacyjnych oraz wobec wspólnoty mieszkaniowej lub spółdzielni,
  • oświadczenie wierzyciela hipotecznego o wysokości zadłużenia, warunkach zwolnienia z hipoteki lub zgodzie na wykreślenie z niej – gdy sprzedawane cztery kąty są obciążone hipoteką.

Co więcej, gdy posiadamy spółdzielcze własnościowe prawo do mieszkania, niezbędne będzie zaświadczenie wystawione przez spółdzielnię.

Sprzedaż mieszkania a formalności, jakie są kolejne kroki?

 

Załatwienie wszystkich dokumentów do sprzedaży własnego M najczęściej zajmuje kilka dni, co zazwyczaj trwa krócej niż znalezienie kupca i późniejsze negocjacje cenowe. Dlatego nie trzeba się przerażać formalnościami, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się skomplikowane. Kolejnymi czynnościami w toku sprzedaży są:

  • zawarcie przedwstępnej umowy kupna mieszkania (wymagana, gdy dochodzi do rezerwacji lokalu przez wpłatę zadatku),
  • podpisanie umowy sprzedaży mieszkania w obecności notariusza,
  • dokonanie płatności,
  • przekazanie mieszkania nowemu właścicielowi.

Zawarcie umowy przed notariuszem gwarantuje prawidłowe zapisy w dokumencie sprzedaży. Do tych najważniejszych należą: dane obu stron, opis lokalu i jego cena, sposób i termin płatności strony kupującej oraz klauzula o poddaniu się nabywcy egzekucji w sytuacji niedotrzymania warunków zapłaty.

Sprzedaż lokalu – do kogo taka informacja?

 

Po udanej transakcji i dopełnieniu wszystkich formalności warto poinformować spółdzielnię lub wspólnotę mieszkaniową o zmianie właściciela mieszkania. Taki krok leży w dobrym tonie sprzedającego, natomiast stanowi obowiązkowe działanie dla nabywcy. Ponadto po jego stronie leży zmiana danych u dostawców mediów. O transakcji sprzedaży musi zostać także powiadomiony urząd skarbowy właściwy dla sprzedającego oraz urząd gminy, gdy płaci się podatek od tej nieruchomości.

Udostępnij ten artykuł

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on email