Przedpokój i korytarz to z reguły pierwsze wnętrza, jakie widzimy po wejściu do domu lub mieszkania, a jak wiadomo pierwsze wrażenie jest najważniejsze. Korytarze w bloku mogą stanowić spore wyzwanie aranżacyjne. W mieszkaniach liczy się każdy metr kwadratowy, zatem jak urządzić korytarz, by w pełni wykorzystać jego przestrzeń i potencjał?
Jak optycznie powiększyć korytarz w bloku?
Aby optycznie powiększyć przestrzeń, należy pamiętać, że kolorystyka ścian jest bardzo ważna. Odcień farby wybrany bez wcześniejszego przemyślenia może dodatkowo pomniejszyć niski lub wąski korytarz w bloku i sprawić, że wyda się ciemny i ponury. Dobrym wyborem będą neutralne odcienie:
- bieli,
- kremów,
- jasnych szarości,
- jasnych/paskowych beży.
Jasne kolory odbijają światło, dlatego dają wrażenie, że przestrzeń wydaje się większa. Inne, mocniejsze czy ciemniejsze odcienie można spokojnie wprowadzić w dekoracjach.
W efekcie powiększonej przestrzeni dodatkowo pomoże lustro, które sprawi, że pokój nabierze głębi. Lustro w nowoczesnym przedpokoju czy korytarzu w bloku powinno być duże, lekkie, bez grubej lub rzeźbionej ramy. Może być także zamontowane w przesuwanych drzwiach szafy w zabudowie.
Przedpokoje i korytarze w blokach raczej pozbawione są okien i dostępu do naturalnego światła, dlatego nie mniej ważne jest odpowiednie ich oświetlenie. Warto zdecydować się ciepłe światło padające z niedużych lamp bądź halogenów, których blask rozjaśni i optycznie powiększy całość wnętrza.
Sprawdź także: Siedzisko do przedpokoju — aranżacje inspiracje i pomysły na funkcjonalny hol
Wizualnie „czysta” przestrzeń
W małych wnętrzach mniej zdecydowanie znaczy więcej. Aby pomieszczenie było przestronne, warto nie zagracać go niepotrzebnymi meblami i dekoracjami. Nadmiar przedmiotów sprawia, że przestrzeń wydaje się mniejsza i bardziej przytłaczająca. Zamiast licznych szaf, szafek, komód, stolików lepiej zdecydować się na jeden główny mebel, który będzie stylowy i dopasowany do potrzeb danego pomieszczenia.
W przedpokoju warto zaaranżować szafę w zabudowie, która pomieści okrycia wierzchnie, kurtki, płaszcze, buty czy inne przedmioty codziennego użytku domowników. W przesuwanych drzwiach takiej szafy można zamontować lustrzane fronty, co będzie nie tylko bardzo praktyczne, ale i funkcjonalne. W korytarzu w bloku dobrze będzie wyglądać przykładowa konsola, która będzie eleganckim dodatkiem oraz miejscem do położenia dekoracji, jak kwiaty, zdjęcia w ozdobnych ramkach, świece itd. Nad taką konsolą można powiesić lustro lub pasujący do wnętrza obraz.
Jako że przedpokój i korytarz to pomieszczania komunikacyjno-użytkowe, warto zrezygnować w nich z dywanów i wykładzin. W takich miejscach dekoracja w postaci dywanu jest zupełnie niepotrzebna i niepraktyczna. W przedpokoju w zupełności wystarczy gustowna wycieraczka, która zatrzyma brud wnoszony z zewnątrz.