Murapol Poradniki Bezpieczny kredyt 2% i Mieszkanie bez wkładu własnego – w jaki sposób je łączyć? Jakie warunki trzeba spełnić?
PORADNIK

Bezpieczny kredyt 2% i Mieszkanie bez wkładu własnego – w jaki sposób je łączyć? Jakie warunki trzeba spełnić?

Finanse bezpieczny-kredyt-2%-i-mieszkanie-bez-wkladu-wlasnego-w-jaki-sposob-je-laczyc-jakie-warunki-trzeba-spelnic

Bezpieczny kredyt 2 procent, podobnie jak inne kredyty hipoteczne na cele mieszkaniowe, wymaga wkładu własnego. Wymagany jest w jego przypadku wkład własny w wysokości od 10% do 20% wartości nieruchomości. Niewiele osób wie jednak, że Bezpieczny kredyt 2% można łączyć z programem Mieszkanie bez wkładu własnego. Nie posiadasz oszczędności, a chciałbyś skorzystać z Bezpiecznego kredyt 2%? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł i poznaj zasady łączenia obydwu programów!

Nowa rządowa propozycja – Bezpieczny kredyt 2 procent – ma ułatwić Polakom zakup pierwszego mieszkania. Program, który ruszył z początkiem lipca br., cieszy się dużym zainteresowaniem wśród osób zastanawiających się nad zakupem własnego M. Według danych z Ministerstwa Rozwoju i Technologii wynika, że w ciągu pierwszego tygodnia trwania programu do banków wpłynęło około 3 tys. wniosków o Bezpieczny kredyt 2% oraz zawarto kilkadziesiąt umów[1]. Warto przypomnieć warunki uczestnictwa w rządowym programie. Bezpieczny kredyt 2% jest dostępny dla osób, które:

  • nie posiadają lub nie posiadały w przeszłości prawa własności lub spółdzielczego prawa do mieszkania lub domu;
  • mają nie więcej niż 45 lat (jeśli rodzina wychowuje co najmniej jedno dziecko, to pod uwagę brany jest wiek młodszego z kredytobiorców);
  • kupują pierwsze mieszkanie lub dom (liczy się także budowa domu);
  • posiadają odpowiednio wysoką zdolność kredytową i pozytywną historię kredytowania w BIK-u.

W przypadku Bezpiecznego kredytu 2%, podobnie jak przy wszystkich kredytach hipotecznych, trzeba dysponować także wkładem własnym. Ile procent wkładu własnego wymagają banki? W jednych wymogiem jest posiadanie co najmniej 20%, z kolei w innych wystarczające może być 10%. By Bezpieczny kredyt 2 procent został udzielony, wkład własny nie może być wyższy niż 200 tys. zł. Akceptowalne jest także wniesienie działki własnościowej niezabudowanej lub z rozpoczętą budową, obowiązują tu jednak inne maksymalne kwoty wkładu.

Czy można skorzystać z Bezpiecznego kredytu bez posiadania jakiegokolwiek wkładu własnego?

Niewiele osób wie, że można połączyć ten program z innym projektem – Mieszkaniem bez wkładu własnego, zwanym też Rodzinnym kredytem mieszkaniowym. Zaciągany jest wówczas kredyt 2% z wkładem własnym gwarantowanym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Warto wiedzieć, że przy równoczesnym korzystaniu z obu programów łączna wysokość wkładu i objętej gwarancją części Bezpiecznego kredytu nie może być wyższa niż 200 tys. zł i nie może przekroczyć 20% całkowitej kwoty wydatków, na które przyznawane są środki. Limity obowiązują jednocześnie, a więc muszą być spełnione obie zasady. Oczywiście kredytobiorca może też w ogóle nie posiadać wkładu – gwarancja zastępuje wówczas całą wymaganą przez bank kwotę. By móc rozpocząć starania o Bezpieczny kredyt bez wkładu własnego trzeba złożyć odpowiednie wnioski i przedstawić wymagane dokumenty w banku, który współpracuje z BGK przy udzielaniu kredytów z dopłatami i bez wkładu własnego. Warto dodać, że przy Bezpiecznym Kredycie 2% nie ma limitu ceny nieruchomości, nawet przy korzystaniu z gwarancji zastępującej wkład własny.

Czy warto łączyć ze sobą oba programy?

Rozwiązanie ma zarówno zalety, jak i wady. Chyba największym minusem tej opcji jest to, że przy Bezpiecznym kredycie 2% nie można skorzystać ze spłaty rodzinnej. To mechanizm programu Mieszkanie bez wkładu własnego, dzięki któremu rodzina kredytobiorcy mogła liczyć na umorzenie części kredytu w przypadku przyjścia na świat drugiego i kolejnego dziecka. Ta bardzo korzystna opcja nie będzie niestety dostępna dla osób, które skorzystają z Bezpiecznego kredytu. Warto zastanowić się, co bardziej się opłaca – spłata rodzinna czy gwarancja niskiego oprocentowania?

A jakie zalety ma połączenie obu programów? Z pewnością są to określone profity finansowe, dzięki dopłacie do oprocentowania przez 10 lat okresu kredytowania. W przypadku gwałtownego wzrostu rat kredytowych w najbliższych latach, osoby korzystające z Bezpiecznego kredytu nie będą musiały martwić się o swoje portfele. Dodatkowo, klienci, którzy nie mają żadnych oszczędności na wkład własny, mogą zastąpić je gwarancją BGK w ramach Rodzinnego kredytu mieszkaniowego.


 

[1] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Banki-zawarly-kilkadziesiat-umow-w-programie-bezpieczny-kredyt-8575886.html.

Contact us

close

Бланк з контактами

close