Jak urządzić małe mieszkanie w bloku? Pomysłów jest tyle, co gustów. Ważniejsza niż efekt wizualny jest jednak funkcjonalność pomieszczeń, na które mamy kilka koncepcji.
Co ukazuje się naszym oczom, gdy przekraczamy próg mieszkania? Przedpokój lub – jak kto woli – hol czy korytarz. Nie lekceważmy tego pomieszczenia, bo to swoista wizytówka naszego domu i od niej zacznijmy aranżację mieszkania w bloku. Niedbale rozrzucone kurtki i buty nie zachęcają do dalszej eksploracji mieszkania, dlatego na aranżację przedpokoju powinniśmy spojrzeć przez pryzmat funkcjonalności.
Jak urządzić przedpokój?
Jeśli w korytarzu jest wnęka – koniecznie wykorzystajmy ją pod szafę, w której z powodzeniem zmieszczą się ubrania – a przy odrobinie szczęścia – inne domowe „rupiecie”. Wystarczy jeszcze niewielka półka na obuwie, która może równocześnie pełnić funkcję siedziska. Brak szafy warto zrekompensować większym wieszakiem i wolnostojącym meblem z półkami.
Choć zazwyczaj mieszkania w bloku są niewielkie, w przedpokoju musi znaleźć się choćby odrobina miejsca na dekoracje. Wystarczą obrazki lub plakaty na ścianie, bibelot na półce albo ozdobna lampa sufitowa.
Salon z aneksem kuchennym to oszczędność miejsca
Niewielki przedpokój to dopiero przedsmak operacji pod kryptonimem: „wyposażanie mieszania w bloku”. Jak urządzić resztę? Oto jest pytanie!
Zacznijmy od salonu i kuchni. Sprytnym rozwiązaniem znanym z polskich bloków jest połączenie tych dwóch pomieszczeń w jedno, czyli stworzenie salonu z aneksem kuchennym. Tym zabiegiem uzyskamy większą, jaśniejszą i bardziej przytulną przestrzeń, łączącą funkcję obu stref mieszkalnych. Jednocześnie będzie ona miejscem integracji wszystkich członków rodziny. Nikt nie lubi przecież przygotowywać posiłków w samotności, podczas gdy pozostali oglądają telewizję za ścianą. Jeśli chcemy nieco odseparować strefę kuchenną od wypoczynkowej, między nimi sprawdzi się barek, stolik lub wyspa albo regał, który dodatkowo sprawdzi się jako miejsce do przechowywania.
Wyposażenie kuchni nie takie trudne
Jak urządzić kącik kuchenny na niewielkiej przestrzeni? Wykorzystajmy ścianę na całej wysokości. Do szafek na samej górze włóżmy przedmioty, których używamy najrzadziej i miejmy w pogotowiu lekką, podręczną drabinkę, która pomoże nam po nie sięgnąć w razie potrzeby. W marketach budowlanych znajdziemy szereg rozwiązań pozwalających oszczędzać miejsce na podłodze i blatach roboczych.
Co z salonem? Dobrym pomysłem jest wykorzystanie sofy narożnej, która zajmie relatywnie mało miejsca, a pomieści kilka osób. Funkcja spania pozwoli ją rozłożyć i zwiększyć jej powierzchnię, gdy goście zdecydują się spędzić u nas noc, lub jeśli mieszkanie nie posiada samodzielnej sypialni. Wrażenie na wszystkich z pewnością zrobią modne drobiazgi i dekoracje, które możemy dobrać według własnego gustu. Pamiętajmy, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń!
Łazienka – jak zmieścić wyposażenie?
W kawalerce pozostaje nam do urządzenia łazienka. Zmieścić w niej wannę, pralkę i pozostałe, niezbędne elementy, to nie lada wyzwanie. Warto zastanowić się nad wyborem kabiny prysznicowej, co pozwoli oszczędzić sporo miejsca. Zamiast wolnostojącej półki, można zastosować blat pod umywalkę i w ten sposób zyskać przestrzeń pod nim, w której umieścimy koszyki z kosmetykami i detergentami. Można je także sprytnie ulokować na obudowie pralki lub we wnękach ściennych – o ile ich wygospodarowanie jest możliwe. Zadbajmy o jakość wyposażenia i jego systematyczną konserwację, a będzie nam dłużej służyło.
Pomysł na dodatkowy pokój
Jeśli mamy dodatkowe pokoje, dobierzmy dla nich odpowiednie funkcje do naszych potrzeb. Jak urządzić mieszkanie w bloku, jeśli ma ono jeden dodatkowy pokój? Jeśli będziemy w nim mieszkać w pojedynkę lub z partnerką/partnerem wybór jest prosty – zróbmy w nim przytulną sypialnię! Alternatywą jest gabinet, który jest pomieszczeniem niezbędnym w dobie home office. Z badań ManpowerGroup i HRlink wynika, że aż 88% pracujących z domu osób chce – w różnym zakresie – móc także w przyszłości wykonywać pracę w tej formie, co wróży popularność domowym gabinetom[1]. Urządzając go w jednym z pomieszczeń, funkcję sypialną można zaplanować w salonie.
Jeśli rodzina jest większa, urządźmy w nim kolorowy pokój dziecięcy – oferta sklepów z wyposażeniem jest pełna świetnych pomysłów na funkcjonalne wnętrza, które ucieszą najmłodszych. Jeśli jeden mały pokój ma zajmować dwójka dzieci, najlepszym pomysłem będzie wstawienie do niego łóżka piętrowego, które latorośle – wbrew pozorom – pokochają.
Gdzie znajdziemy więcej inspiracji jak urządzić mieszkanie w bloku? Magazyny wnętrzarskie i Internet są ich pełne, bo większość Polaków urządza się właśnie na niewielkich metrażach. Wystarczy poszukać takich, które odpowiadają naszym gustom i zabrać się do pracy!