Chciałbyś włączać wodę na kawę, nie wstając z łóżka albo zwiększyć temperaturę w pokoju dziecka, będąc jeszcze w drodze z urlopu? To możliwe dzięki rozwiązaniom smart home! Inteligentne mieszkania są coraz częściej spotykane w polskich miastach.
Smart home, czyli inteligentne mieszkanie to zbiór udogodnień pozwalających – za pośrednictwem nowoczesnych systemów – sterować urządzeniami w całym domu. Aby takie rozwiązania mogły być wdrożone, potrzebna jest jednak odpowiednia instalacja, dlatego kupując nowe mieszkanie w zabudowie wielorodzinnej, sprawdź, czy jest ona ujęta w projekcie.
Inteligentne mieszkanie w bloku
Wykorzystanie technologii smart home w starym budownictwie to zadanie karkołomne, bo dopiero od niedawna budowniczowie osiedli zapewniają odpowiednią infrastrukturę techniczną umożliwiającą ich montaż. I to nie wszyscy! Dlatego, jeśli zależy ci na inteligentnym ogrzewaniu w domu albo możliwości zdalnego zamykania dopływu wody, dowiedz się, czy budynek będzie w nią zaopatrzony.
Myślisz, że smart home to niepotrzebny gadżet albo zabawka dla zamożnych? Nic bardziej mylnego! Nowoczesne technologie są coraz tańsze i łatwiej dostępne, zapewniając przy tym bezpieczeństwo lokatorom – zarówno w czasie pobytu w mieszkaniu, jak i poza nim.
Ile razy zastanawiałeś się, czy wyłączyłeś żelazko przed wyjściem z domu albo po powrocie do niego okazało się, że ktoś nie dokręcił kranu i byłeś o krok od zalania sąsiada? Rozwiązania inteligentnej automatyki mieszkaniowej eliminują takie sytuacje. W jaki sposób? Wszystkie mieszkania w naszej aktualnej ofercie wyposażyliśmy w Home Management System (HMS), pozwalający sterować mediami zarówno z poziomu aplikacji, jak i manualnego panelu zamontowanego na ścianie. Przyciski na panelu umożliwiają odcięcie dopływu wody czy prądu każdorazowo przy opuszczaniu mieszkania i ekspresowe przywrócenie go tuż po powrocie. Można z ich pomocą także zarządzać inteligentnym oświetleniem mieszkania i temperaturą.
Włącz piekarnik, zanim wejdziesz do domu
Wykonywanie wszystkich tych czynności jest możliwe również zdalnie, a dzięki dodatkowym urządzeniom i funkcjom, we własnym domu można się poczuć nie tylko bezpiecznie, ale i niezwykle komfortowo. Wyobraź sobie, że wracasz do domu z nart i jeszcze będąc w samochodzie, podnosisz temperaturę w pokoju dziecka albo wychodząc z biura, uruchamiasz piekarnik i po powrocie możesz zjeść ciepły obiad. Możesz też wyłączyć światło w sypialni bez wychodzenia z łóżka, a rano – nie zmieniając pozycji – zagotować wodę na kawę. I to wszystko dzięki aplikacji w twoim smartfonie. Wygodnie, prawda? Na liście funkcjonalności znajduje się też możliwość sterowania automatycznymi roletami wewnętrznymi czy podgląd z kamery zainstalowanej w mieszkaniu widoczny na ekranie telefonu. Możliwości są nieograniczone, choć często wymagają instalacji dodatkowych urządzeń. Powtórzmy jednak jeszcze raz: dla inteligentnego mieszkania projekt jest etapem kluczowym, bo to na tym etapie deweloper uwzględnia infrastrukturę techniczną kompatybilną z tymi urządzeniami.
Oszczędzaj dla siebie i środowiska
Niektórzy docenią poczucie bezpieczeństwa stojące za inteligentnym domem, inni pokochają go za wygodę, jaką gwarantuje. Dla wszystkich jednak niekwestionowanym atutem smart home będzie oszczędność. Z analiz, którymi dysponuje Grupa Murapol wynika, że dzięki HMS zużycie samej energii w mieszkaniu – a więc prądu i ogrzewania – w skali roku spada nawet do 28 proc. Unikniesz także niepotrzebnego marnowania wody, co z pewnością będzie stanowiło ulgę nie tylko dla portfela, ale i środowiska naturalnego.
Energooszczędność i ekologiczność budynków to jeden z punktów ogólnoświatowych działań na rzecz poprawy klimatu i środowiska. Dla siebie i przyszłych pokoleń warto zwrócić uwagę na to, jak mieszkamy i ile zasobów zużywamy, w czym smart home jest niezwykle przydatny.