Murapol Poradniki Cegła na ścianę – dekoracyjna cegiełka – aranżacje i inspiracje
PORADNIK

Cegła na ścianę – dekoracyjna cegiełka – aranżacje i inspiracje

Wykończenie wnętrz cegla-na-sciane-dekoracyjna-cegielka

Surowe, ceglane ściany kojarzą się głównie z XIX-wieczną zabudową mieszkaniową. Wówczas w całej Europie panowała rewolucja przemysłowa. W pobliżu fabryk powstawały całe osiedla, które były budowane z charakterystycznej czerwonej cegły. Materiał ten był przede wszystkim trwały i odporny na uszkodzenia oraz czynniki zewnętrzne, takie jak ogień czy woda. Dodatkowo świetnie wygłuszał dźwięki, co było bardzo ważne, szczególnie dla pracowników mieszkających w sąsiedztwie ośrodków przemysłowych.

Cegła na ścianę – co należy wiedzieć

Cegła dekoracyjna jest materiałem, który można wykorzystać do urządzania wnętrza. Należy jednak pamiętać, że w przypadku mieszkań o niewielkich metrażach – mniej znaczy więcej. Łatwo jest wówczas przytłoczyć i co za tym idzie, optycznie pomniejszyć pomieszczenie. Dlatego najlepiej zdecydować się na zagospodarowanie cegłą dekoracyjną jednej ściany i jednocześnie wyznaczyć sobie w ten sposób np. strefę wypoczynkową w mieszkaniu.

O czym jeszcze należy pamiętać? O odpowiednim dopasowaniu kolorów. Obecnie na rynku dostępne są różne odcienie imitacji cegieł – od białych po klasycznie czerwone, a nawet czarne. Dlatego, jeśli zdecydujesz się na ciemny kolor, dobrze, by pozostałe ściany były zdecydowanie jaśniejsze.

Jaki kolor cegły dekoracyjnej sprawdzi się w Twoim wnętrzu? Wszystko zależy od stylu, który preferujesz. Klasyczny ceglany odcień nada pomieszczeniu przytulności i zdecydowanego charakteru. Świetnie sprawdzi się we wnętrzach w stylu industrialnym lub retro. Jasny, wręcz beżowy kolor imitacji cegły jest idealny do aranżacji mieszkań w stylu skandynawskim lub pomieszczeń o niewielkich rozmiarach. Dzięki odbijaniu światła wnętrze będzie wydawać się optycznie większe.

Cegła w salonie i kuchni

Imitację cegły najlepiej zastosować w połączeniu z szafką RTV, która zazwyczaj jest dosyć niska i odsłania spory kawałek ściany. Pozwoli to wyeksponować w salonie część wypoczynkową z kinem domowym. Cegła w takim przypadku sprawdzi się najlepiej na ścianie z zawieszonym telewizorem – wnętrze zyska niepowtarzalnego charakteru. Pamiętaj o odpowiednim doborze odcieni mebli oraz imitacji cegły. Warto także nieco wizualnie ocieplić wnętrze. Postaw na dodatki, jak rośliny doniczkowe, obrazy lub abstrakcyjne plakaty.

Imitacja cegły sprawdzi się także w kuchni. Materiał będzie łatwy do utrzymania w czystości, o ile ma równą powierzchnię. Tutaj świetnie sprawdzą się mozaiki imitujące cegłę. Łatwo zmyć z nich tłuszcz oraz inne zabrudzenia, o które nietrudno w kuchni. Co więcej jest odporna na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne – same plusy. Cegłę najlepiej zastosować bezpośrednio w przestrzeni między blatem i szafkami oraz na jednej ze ścian. Jeśli zdecydujesz się na jasny odcień, będzie świetnie odbijać światło i optycznie powiększać wnętrze.

Cegła dekoracyjna w sypialni

Gdzie najlepiej zastosować imitację cegły w sypialni? Oczywiście bezpośrednio za łóżkiem. W zależności od stylu, w jakim jest Twoje wnętrze, pamiętaj o ciepłym oświetleniu. Świetnie sprawdzą się punktowe lampy lub LEDy na pasku bezpośrednio podświetlające ścianę od góry. Na ścianie z cegły możesz spokojnie zawiesić niewielki półki, na których ustawisz dekoracje lub książki – taki zabieg dodatkowo ociepli wnętrze. Z ceglaną ścianą idealnie komponują się miękkie zasłony z weluru. Oczywiście na sypialnianym łóżku nie może zabraknąć poduszek oraz narzuty.

Cegła w przedpokoju

Przedpokój to pierwsza część mieszkania, którą zobaczą Twoi goście. Mimo że urządzając wnętrze często zapominamy o tym niewielkim pomieszczeniu, warto by prezentowało się w odpowiedni sposób. Z racji małego metrażu, nie należy umieszczać na wszystkich ścianach imitacji cegły, gdyż przytłoczy całą przestrzeń. Cegła w przedpokoju sprawdzi się na ścianie w miejscu przeznaczonym np. na niewielką komodę czy wieszak z kurtkami.

Contact us

close

Бланк з контактами

close