Rynek nieruchomości przez wielu inwestorów uznawany jest za bezpieczną przystań dla kapitału. Niezmiennie cechuje się on wysokim i silnym popytem. Jedną z grup napędzających ten wskaźnik są klienci inwestycyjni. W czasie wysokiej inflacji, upatrują oni w mieszkaniach szansy na ochronę kapitału oraz możliwości uzyskiwania przychodu z najmu mieszkania. Wiele osób zadaje sobie jednak pytanie, jak wybrać odpowiedni lokal pod wynajem? Sprawdzamy!
Rynek najmu wraca do poziomu sprzed pandemii. Według raportu Expandera i Rentier.io stawki za wynajem mieszkania w ciągu minionego roku wzrosły średnio o 5 proc. i zbliżają się do tych obecnych na rynku w lutym 2020 r.
Na mapie Polski znajdują się również miasta, gdzie najem mieszkania jest zdecydowanie droższy niż przed pandemią. To Gdynia, gdzie stawka najmu wzrosła o 10 proc, Łódź o 9 proc. i Szczecin o 8 proc. Inwestowanie w nieruchomości wiąże się ze sporym wydatkiem, jednak segment ten powszechnie uznawany jest za stabilny i cechujący się atrakcyjną stopą zwrotu.
Gdzie kupić mieszkanie pod wynajem?
Według analiz Narodowego Banku Polskiego ok. 25% transakcji na rynku nieruchomości zawieranych jest przez klientów inwestycyjnych. W ujęciu geograficznym zainteresowanie inwestorów skupia się na dużych aglomeracjach oraz miejscowościach o walorach turystycznych – w pasie nadmorskim i górskim.
Wynajem pokoju w miastach akademickich, w inwestycjach położonych w centrach lub dobrze skomunikowanych dzielnicach, jest łatwiejsze, ze względu na liczbę zainteresowanych osób – np. studentów. Ciekawym przykładem takiej inwestycji jest np. znajdujące się w Bydgoszczy Murapol Osiedle Akademickie. Inwestycja leży zaledwie 2 minuty spaceru od kampusu Politechniki Bydgoskiej.
Czy brać pod uwagę układ i metraż lokalu?
Jakie mieszkanie na wynajem wybrać? Postawić na 2- czy 3-pokojowy lokal? Odpowiedź zależy od indywidualnych preferencji inwestora. Jeżeli wybieramy inwestycję w ośrodku akademickim i planujemy wynająć pokoje studentom, warto postawić na większą liczbę pomieszczeń. Natomiast jeżeli chcemy postawić na najem mieszkania np. dla pary czy singla, dobrą opcją będzie kawalerka lub mieszkanie 2-pokojowe.
Jak zwiększyć atrakcyjność mieszkania na wynajem?
Aby nasz lokal był dobrze widoczny wśród ogłoszeń najmu warto postawić na mieszkanie, które wyróżni się z tych dostępnych na rynku. Możemy zrobić to poprzez wspomnianą wcześniej lokalizację, ale też np. dzięki nowoczesnym rozwiązaniom dostępnym w standardzie lokalu lub dodatkowej powierzchni zewnętrznej, w postaci balkonu czy ogródka. Mieszkanie na wynajem z systemem smart home i obszernym tarasem z pewnością wzbudzi zainteresowanie!