Dla każdej osoby zainteresowanej kupnem lub wynajmem mieszkania atrakcyjne może być co innego. Jedni stawiają na funkcjonalność i kierują się głównie zasobnością portfela, inni bardziej cenią sobie estetykę i styl. Ile osób, tyle gustów, dlatego jednoznaczne stwierdzenie, które mieszkanie jest bardziej atrakcyjne, jest niezwykle trudne lub nawet niemożliwe. Jednak istnieje kilka uniwersalnych czynników zwiększających prawdopodobieństwo wyboru danej nieruchomości.
Dobra lokalizacja
Przy wyborze nieruchomości jeden z najważniejszych warunków to dobra lokalizacja. Co to oznacza? Zazwyczaj zieloną i cichą okolicę z łatwym i szybkim dojazdem do centrum. Nawet najnowocześniejsze wyposażenie lokalu nie zrekompensuje mieszkania w mało ciekawej okolicy. Atrakcyjność oferty obniża lokalizacja tuż przy głównych arteriach miasta i związany z tym ciągły hałas lub przeciwnie, położenie nieruchomości z dala od jakiejkolwiek infrastruktury. Znaczenie mają też stereotypy dotyczące danej okolicy. Na przykład warszawiacy wiedzą, które ulice na Pradze są mało bezpieczne i nie kupiliby tam mieszkania ani nie polecili tego rodzinie czy znajomym. Z drugiej strony nieruchomości w gorszych lokalizacjach często mają lepsze ceny. We wspomnianej już stolicy podobne mieszkanie na peryferiach miasta może być nawet dwa razy tańsze niż w śródmieściu.
Przemyślany układ pomieszczeń
Mieszkania na rynku wtórnym miewają rozkłady mało pożądane przez współczesnych kupujących. Oddzielna ciemna kuchnia, brak pomieszczenia pełniącego funkcję salonu czy maleńka łazienka to najczęściej spotykane niedogodności, a przearanżowanie lokalu w starym budownictwie bywa trudne i kosztowane. Oczywiście dla niektórych osób mało funkcjonalny układ mieszkania może nie stanowić problemu. Jednak dla rodziny ważne jest, na przykład, oddzielenie sypialni od strefy dziennej, gdzie czas spędza się wspólnie. Tę potrzebę bierze się pod uwagę, projektując lokale współcześnie oddawane do użytku.
Miejsce parkingowe i ogródek
Kolejnym ważnym czynnikiem podnoszącym atrakcyjność mieszkania jest garaż podziemny z windą lub własne miejsce parkingowe w najbliższym sąsiedztwie budynku. W przypadku, gdy do wyboru będą dwa podobne mieszkania, z których jedno będzie miało miejsce garażowe, a drugie nie, niemal na pewno zostanie wybrane to pierwsze. Balkon, loggia czy taras również są bardzo pożądane przy zakupie nieruchomości. Ich obecność niekiedy przesądza o wyborze oferty. Dodatkowe punkty można zyskać za południową ekspozycję i widok na zieleń. Wiedzą o tym deweloperzy, dlatego ich sposobem na podniesienie atrakcyjności mieszkań położonych na parterach, jest oferowanie prywatnych ogródków. Tak jest na przykład w inwestycji Murapol Nowe Miasto w Poznaniu czy Murapol Zielone Bulwary we Wrocławiu. Tutaj prosto z lokali na parterze będzie można wyjść na poranną kawę we własnym ogródku. Ile osób, tyle i upodobań i oczekiwań względem nieruchomości. Ważne, by żyć w warunkach, które są bliskie indywidualnym potrzebom i preferencjom. Wtedy mieszkanie nie będzie ograniczać ani wpływać na styl życia i na pewno przyniesie dużo pozytywnych doświadczeń.