Murapol Poradniki Darowizna pieniężna na zakup mieszkania. Co musisz o niej wiedzieć?
PORADNIK

Darowizna pieniężna na zakup mieszkania. Co musisz o niej wiedzieć?

Finanse darowizna-pieniezna-na-zakup-mieszkania-co-musisz-o-niej-wiedziec

Zakup własnego mieszkania to niewątpliwie poważna decyzja, z którą wiąże się duży wydatek. Wiele młodych osób nie może pozwolić sobie, aby dokonać zakupu z własnej kieszeni. Nieocenioną pomocą często służą rodzice, którzy pomagają sfinansować dzieciom wymarzony lokal. O czym warto pamiętać, dokonując darowizny? W jaki sposób udokumentować ten proces? Czy musimy zapłacić podatek? Odpowiadamy!    

Gotówka przekazywana dzieciom na zakup mieszkania to częsta praktyka. Jaki podatek od darowizny zapłacimy? Kwestie te reguluje ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tekstem dokumentu całkowitemu zwolnieniu podlega do 9 637 zł od każdego z rodziców. W sumie mogą więc przekazać kwotę 19 274 zł. Do wspomnianego progu nie musimy martwić się formalnościami. W przypadku, gdy rodzice chcą przekazać dzieciom większą kwotę, aby nie zapłacić podatku, muszą spełnić poniższe warunki.

  1. Rodzice zobowiązani są do udokumentowania przekazania pieniędzy. Nie jest to proces skomplikowany. Wystarczy potwierdzenie przelewu lub dowód wpłaty dokonanej w banku. Ważne, aby dokładnie i jednoznacznie określić cel przekazywanych pieniędzy w tytule przelewu lub na druku wpłaty.
  2. Dziecko zobowiązane jest w ciągu sześciu miesięcy zgłosić otrzymanie darowizny w odpowiednim miejscowo Urzędzie Skarbowym. Wystarczy wypełnić druk SD-Z2 i przekazać do US z potwierdzeniem odbioru.
  3. Darowizna powinna zostać również potwierdzona umową między stronami. W tym przypadku prawomocna będzie umowa sporządzona w domowych warunkach, nie ma konieczności potwierdzania jej notarialnie.

W wypadku nieudokumentowania tego procesu zostanie nałożony karny podatek od darowizny dla dziecka w wysokości 20 proc. przekazanej kwoty. Przykładowo, przy darowiźnie 250 tys. zł, Urząd Skarbowy nałożyłby podatek w wysokości 50 tys. zł.

Czy rodzice mogą przekazać dziecku mieszkanie?

Zakup mieszkania dla dziecka to najprostsza forma przekazania tego typu darowizny przez rodziców. W tym przypadku między stronami musi zostać zawarta umowa w formie aktu notarialnego. Ta forma darowizny nie podlega opodatkowaniu przez Urząd Skarbowy. Dodatkową wygodą jest to, że wszelkich formalności dopełnia za nas kancelaria notarialna, w której podpisywaliśmy umowę. Osobną kwestią związaną z finansami, której warto się przyjrzeć, jest podatek od kupna mieszkania.

Contact us

close

Бланк з контактами

close