Murapol Poradniki Garderoba czy szafa na ubrania – co lepiej wybrać?
PORADNIK

Garderoba czy szafa na ubrania – co lepiej wybrać?

Wykończenie wnętrz garderoba-czy-szafa-na-ubrania-co-lepiej-wybrać

To pytanie zadaje sobie wiele osób rozpoczynających przygodę z własnym mieszkaniem. Zbudować przytulną i pojemną garderobę, czy może wystarczy duża szafa na ubrania z lustrem? Z pewnością obydwa rozwiązania mają swoje atuty i słabe punkty. Na co w takim razie postawić?

Garderoba czy szafa – co wybrać?

Wszechstronna garderoba z pewnością trafi w gusta osób zafascynowanych modą i regularnie zmieniających swój strój w zależności od okazji, pory dnia, pogody, pory roku czy samopoczucia. Minimaliści z kolei powinni być bardziej zadowoleni z dużej szafy, która stanowi ich cały dobytek ubraniowy, dzięki czemu wszystko mogą mieć w zasięgu ręki. Tak czy inaczej znajdą się zwolennicy jednego, jak i drugiego rozwiązania. Nie zawsze jednak mamy wybór.

Od przestrzeni, jaką dysponujemy, będzie uwarunkowana pojemność czy też w ogóle istnienie garderoby, którą chcemy stworzyć w mieszkaniu. Posiadając niewielki metraż, kawalerkę bądź też dwu- czy trzypokojowe mieszkanie trudno będzie wygospodarować tych kilka cennych metrów kwadratowych, zwłaszcza gdy domowników jest więcej. W takim przypadku często wybór pada na dużą szafę w zabudowie. Znacznie łatwiej jest zaprojektować garderobę, gdy do dyspozycji jest wolny pokój lub też w mieszkaniu żyje mniej osób.

Garderoba – nie dla wszystkich?

Garderoba jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem dla zakupowiczów i miłośników mody. Decydując się na stworzenie garderoby, warto to zaplanować jeszcze przed wykończeniem i aranżacją mieszkania. Projektując garderobę wcześniej, możemy wyraźnie wyznaczyć przestrzeń dla garderoby lub też wykonać ścianki działowe, dzięki czemu stanie się to oddzielny pokoik dedykowany składowaniu ubrań.

Meble do garderoby to kolejny ważny aspekt jej tworzenia. Na rynku jest dostępnych wiele gotowych rozwiązań, które możemy dopasować do posiadanej przez nas przestrzeni. Niestety, zwykle okaże się to droższą opcją. Warto zatem zastanowić się nad dobraniem mebli na własną rękę. Potrzebne nam są przede wszystkim półki, wieszaki, szuflady i kosze na drobne przedmioty. Nie można zapomnieć jednak o odpowiednim oświetleniu, lustrze, jeżeli miejsce na to pozwala czy siedzisku, by wygodnie dopasowywać obuwie.

Garderoba w sypialni to prawdopodobnie najczęściej spotykana konfiguracja, z jaką można się spotkać. Niemniej zdarzają się również garderoby w przedpokojach, a niektórzy całej pokoje przeznaczają na miejsce dla swoich ubrań. Każde miejsce będzie dobre, jeżeli nie będzie ograniczało nas to w swobodnym poruszaniu się po mieszkaniu. Dużym i niepodważalnym atutem garderoby jest również to, że ubrania trzymamy głównie w jednym miejscu, szczegółowo posegregowane, dlatego w takim przypadku można zaoszczędzić więcej miejsca w pozostałych pokojach.

Szafa na ubrania – wszystko w zasięgu ręki

Nieodłącznym elementem każdego mieszkania jest szafa – szafa w zabudowie czy też wolnostojąca, z lustrem lub bez itd. Wiele osób wybiera tę opcję z uwagi na prostotę, stworzenie garderoby wymaga więcej uwagi. Jest to też tańsze rozwiązanie, ponieważ kupujemy gotowy produkt z półkami, szufladami i wieszakami w zestawie, który można zainstalować w niemalże dowolnym miejscu w mieszkaniu.

Szafa w zabudowie zwykle oferuje więcej miejsca niż wolnostojący mebel, choć i tak nie umieścimy tam tyle ubrań co w garderobie. Wybranie szafy nie zabierze nam również dużo z dostępnej powierzchni. Trzeba mieć jednak na uwadze, że prawdopodobnie jedna szafa nie wystarczy przy kilku domownikach, dlatego niezbędne będzie zaopatrzenie się w dodatkowe meble na ubrania w innych pomieszczeniach.

Podsumowując, garderoba to świetne rozwiązanie dla osób posiadających dużo ubrań i sporo wolnej przestrzeni w mieszkaniu. Szafa jest kompromisem, który sprawdzi się właściwie w każdym pokoju i nie zabierze dużo miejsca. Stworzenie garderoby jest także znacznie czasochłonne i droższe.

Contact us

close

Бланк з контактами

close