Murapol Poradniki Home office – jak stworzyć w mieszkaniu funkcjonalną przestrzeń do pracy zdalnej?
PORADNIK

Home office – jak stworzyć w mieszkaniu funkcjonalną przestrzeń do pracy zdalnej?

Inne home-office-jak-stworzyc-w-mieszkaniu-funkcjonalna-przestrzen-do-pracy-zdalnej

Praca zdalna, praca z domu czy tzw. home office stały się już standardem w nowoczesnych przedsiębiorstwach, w których fizyczna obecność pracowników jest zbędna. Przenosimy swoje obowiązki zawodowe do mieszkań, w których nie zawsze jest przestrzeń na stworzenie oddzielnego biura. Jak urządzić mały gabinet w mieszkaniu?

Home office – o czym należy pamiętać?

Pomysłów na biuro w mieszkaniu może być wiele. Ogranicza nas jedynie metraż i liczba pokoi. W najlepszym przypadku, jeżeli mieszkanie jest duże i wielopokojowe, jedno z pomieszczeń można zaaranżować na osobne biuro, w którym żaden z domowników nie będzie nam przeszkadzał. Zwykle jednak mieszkania składają się najwięcej z 4 czy 5 pokoi, dlatego rodzina z dwójką dzieci nie będzie mogła sobie pozwolić na taki komfort.

Na początek należy wybrać kącik w mieszkaniu, w którym przez chociażby większość naszego czasu pracy będzie panował względny spokój. Miejsce to musi być również na tyle pojemne, żeby móc swobodnie ustawić tam biurko wraz z fotelem i komputerem. Warto zadbać o odpowiednie nasłonecznienie, które korzystnie wpływa na naszą wydajność i pobudza nas do pracy w ciągu dnia. Słuchawki czy zatyczki do uszu to także nieodłączny element home office, podczas którego sąsiad może zacząć w każdej chwili wiercić w ścianie czy też dzieci mogą wrócić przedwcześnie do domu.

Kolejnym ważnym aspektem na home office jest dostęp do odpowiednio szybkiego łącza internetowego. Zanim jeszcze zdecydujemy się na tę formę wykonywania obowiązków służbowych, upewnijmy się, że internet, który mamy w mieszkaniu, oferuje szybkość transferu danych na poziomie co najmniej 100 Mb/s. W wielu miejscach są już dostępne światłowody, dlatego warto wybrać dostawcę, który oferuje takie rozwiązanie, bo minimalna prędkość pobierania w przypadku światłowodu to często 300 Mb/s.

Biuro w mieszkaniu – udogodnienia

W ostatnich latach na popularności zyskują biurka, których wysokość możemy dowolnie dostosowywać za pomocą ręcznej korbki czy elektrycznego mechanizmu. Takie rozwiązanie dobrze wpływa na naszą formę fizyczną i przede wszystkim postawę kręgosłupa, który mamy w zwyczaju garbić podczas pracy siedzącej. Niektóre źródła twierdzą, że w ciągu jednej godziny stania człowiek może spalać nawet do 100 kilokalorii. Ten bilans można jeszcze zwiększyć za pomocą takich akcesoriów, jak np. bieżnia elektryczna, która pozwala jednocześnie pracować i spacerować. To świetny sposób na dbanie o aktywność fizyczną, nie ruszając się z miejsca.

Kawa na wyciągnięcie ręki

Biura przyzwyczaiły nas już do co najmniej przyzwoitej jakości kawy, bez której trudno się dzisiaj obejść podczas pracy siedzącej. Dlatego dobrze jest przedwcześnie pomyśleć o zaopatrzeniu się w ten produkt podczas home office. Osoby bardziej wymagające mogą wybrać ekspres, za który trzeba jednak słono zapłacić, ale można też postawić na metody alternatywne typu aeropress, french press, dripper czy oczywiście klasyczną kawę parzoną bądź rozpuszczalną.

Klimatyzowane pomieszczenie

Klimatyzacja jest również elementem biurowców, która oferuje komfort i daje odetchnąć podczas letnich upałów. W mieszkaniu możemy się wyposażyć w zwykły wentylator, który niestety nie obniży temperatury w pomieszczeniu, choć da poczucie odświeżenia. Można też wyposażyć się w mobilny klimatyzator, który ciepłe powietrze będzie odprowadzał na zewnątrz. Klimatyzator czy klimatyzacja w mieszkaniu to już jednak kosztowne rozwiązanie na poziomie od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Gabinet w mieszkaniu może przybrać różnie oblicza. Wszystko zależy od naszej inwencji i rozwiązań, na które się zdecydujemy. Pamiętajmy również, że w wyposażeniu home office może nam pomóc pracodawca, który ma obowiązek zapewnić nam narzędzia i odpowiednie warunki pracy.

Contact us

close

Бланк з контактами

close