Murapol Poradniki Ile kosztuje położenie gładzi gipsowej w największych miastach?
PORADNIK

Ile kosztuje położenie gładzi gipsowej w największych miastach?

Wykończenie wnętrz ile-kosztuje-polozenie-gladzi-gipsowej-najwiekszych-miastach

Gładź gipsowa to jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych, z których korzystają zarówno amatorzy remontów, jak i profesjonalne ekipy. Gładź pozwala przygotować ściany pod dalsze etapy remontu, dzięki jej elastycznej strukturze można uzyskać idealnie gładką powierzchnię. Ile kosztuje wykonanie gładzi gipsowej przez profesjonalną ekipę budowlaną? Przed znalezieniem odpowiednich fachowców i rozpoczęciem prac remontowych, warto poznać wszystkie możliwości i rodzaje gładzi, które dostępne są na rynku.

Gładź szpachlowa to bardzo popularny materiał budowlany, bez którego już właściwie nie można sobie wyobrazić idealnego wykończenia ścian, szczególnie, gdy są one pokryte tynkiem cementowym lub cementowo-wapiennym, stosowanym w starym budownictwie, który sprawia, że ich wygląd jest niestety dość mocno nieestetyczny. Gładź szpachlowa to nowoczesna, ulepszona wersja, która pomaga stworzyć nieskazitelną powierzchnię, dodatkowo sprzyja łatwej aplikacji farb i zapobiega osadzaniu się kurzu w porowatej strukturze. Gładzie można stosować też m.in. do spoinowania płyt gipsowo-kartonowych, wyrównywania pęknięć, czy jako podkład pod kafle ceramiczne w kuchni.

Rodzaje gładzi szpachlowej

Oferta gładzi dostępnych na rynku jest bardzo szeroka i obejmuje produkty, które różnią się od siebie istotnymi właściwościami. Należy je przede wszystkim podzielić na dwie grupy: gładzie sypkie oraz gładzie gotowe. W ostatnim czasie częściej stosuje się gładzie gotowe w wiaderkach – są elastyczne, mniej czasochłonne, dużo wygodniejsze w użytkowaniu i idealne do cienkiego szpachlowania, choć przy zbyt dużej grubości mogą pękać. Wielu doświadczonych fachowców nadal korzysta jednak z gładzi sypkich, w workach. Gładzie sypkie twardnieją zwykle 1,5 godz. po zmieszaniu z wodą, co pozwala na nakładanie jej grubych warstw. Jeśli jednak gładź wyschnie zbyt szybko, to istnieje ryzyko, że później będzie osypywać się ze ściany.

Wśród gładzi szpachlowych można wyróżnić cztery typy oparte na zróżnicowanym składzie mieszanki:

  • gładź gipsowa – to mieszanka gipsu naturalnego lub syntetycznego, mączek skalnych i dodatków kontrolujących czas wiązania i poprawiających przyczepność i komfort pracy.
  • gładź cementowa – spoiwem, jak sama nazwa wskazuje, jest tutaj cement. W przeciwieństwie do gładzi gipsowych, może być stosowana również w pomieszczeniach narażonych na dużą wilgotność, przekraczającą 70%.
  • gładź wapienna – materiałem wiążącym jest w tym przypadku wapno. Gładź wapienna charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością powietrza – dzięki temu, że pozwala ścianie „oddychać”, nie ma ryzyka powstawania grzybów i pleśni.
  • gładź polimerowa – opiera się na zastosowaniu w składzie polimerów. Mieszanka charakteryzuje się wysoką odpornością na ciepło i wilgoć, a powłoka wyróżnia się elastycznością – nie kruszy się ani nie pęka, np. na skutek ruchów konstrukcyjnych.

Obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w domach i mieszkaniach są gładzie gipsowe. Dlaczego? Miękki i delikatny gips cechuje się małą granulacją, jego drobne uziarnienie sprawia, że jest elastyczny i łatwy w szlifowaniu, co pozwala na uzyskanie bardzo równej powierzchni ściany. Jego dużą zaletą jest ekonomiczna cena i estetyczny efekt – wysoki poziom bieli ułatwia późniejsze malowanie. Gładź gipsowa wyróżnia się także doskonałą przyczepnością do różnego rodzaju podłoży, sprawdzi się też do uzupełniania niewielkich ubytków czy wyrównywania mało wymagających powierzchni. Warto przy tym pamiętać, że gładzie gipsowe mogą być stosowane tylko w takich pomieszczeniach, w których wilgotność jest na podwyższonym poziomie – np. pralnie.

Gładź gipsowa – cena

Od czego zależy cena za szpachlowanie ścian? Cena będzie się różnić tak naprawdę w zależności od kilku czynników. Przede wszystkim od stanu i wielkości powierzchni – im większa i bardziej wymagająca, zniszczona, tym koszty będą wyższe. Może się okazać, że ściany potrzebują odpowiedniego przygotowania, np. usuwania brudu, wilgoci czy naprawy nierówności. Na cenę gładzi wpływa też wydajność materiałów, z jakich korzysta dany fachowiec. Należy mieć także na uwadze, że ceny materiałów budowlanych w ostatnim czasie znacznie wzrosły, jednym z powodów jest wyższy koszt surowców, takich jak gips. Warto jednak postawić na produkt dobrej jakości, który po aplikacji przetrwa wiele lat.

Ile za metr gładzi trzeba zapłacić w największych miastach w Polsce? Kwoty różnią się od siebie nie tylko ze względu na ilość czy poziom skomplikowania pracy, ale również na miejscowość, w której wykonywana jest usługa. W większych aglomeracjach należność za szpachlowanie jest oczywiście bliższa górnej granicy widełek cenowych. Jednokrotne położenie gładzi wraz z przygotowaniem powierzchni w największych miastach to średni koszt około 40-47 zł (robocizna, bez materiałów). Jak nietrudno się domyślić, z najwyższymi cenami można zetknąć się w stolicy. To właśnie tam profesjonalna ekipa może zawołać nawet 47 zł za metr kwadratowy wykonania gładzi gipsowej. Zaraz za Warszawą plasuje się Kraków – fachowcom z doświadczeniem trzeba tu zapłacić około 45 zł za położenie gładzi. W Gdańsku i Poznaniu ceny są nieznacznie niższe – 44 zł. A ile za metr gładzi trzeba zapłacić w Katowicach, Wrocławiu, Łodzi i Bydgoszczy? Tutaj ceny kształtują się na poziomie 42-43 zł.

Czy można gładź położyć samemu? Czy jest to opłacalne? Oczywiście, że tak, jednak tylko w przypadku posiadania wszystkich niezbędnych sprzętów i materiałów, inaczej zakup potrzebnych narzędzi może się okazać droższy, niż skorzystanie z pomocy fachowców. Dodatkowo, profesjonalne ekipy remontowe mają doświadczenie i wiedzę, dzięki którym mogą osiągnąć efekt, na jakim najbardziej zależy zleceniodawcy.

Contact us

close

Бланк з контактами

close