Nie tak dawno temu inteligentne rozwiązania high-tech stosowane w mieszkaniach czy domach były nam znane wyłącznie z książek i z filmów science fiction. Obecnie udogodnienia typu smart home stają się coraz bardziej powszechne i co najważniejsze są pożądane przez klientów rynku nieruchomości. Sprawdziliśmy, jakie inteligentne rozwiązania oferują deweloperzy w przypadku zakupu nowych mieszkań.
Jako pierwsze po rozwiązania typu smart sięgnęły biurowce, przede wszystkim w celu obniżenia kosztów eksploatacji budynków. Ich śladem poszło budownictwo wielorodzinne, które coraz częściej korzysta z wysoko zaawansowanych technologii, zwiększając tym samym komfort i bezpieczeństwo mieszkańców, jak również zapewnia bardziej ekonomiczne gospodarowanie mediami w mieszkaniu.
Łatwość zarządzania mieszkaniem
Na co przekłada się zastosowanie inteligentnych rozwiązań w mieszkaniu? Dzięki nim, nie musisz się dłużej martwić się, że zapomniałeś zakręcić kran czy wyłączyć żelazko - specjalna aplikacja pozwoli ci zdalnie sterować elektrycznością, zaworami wody, ogrzewaniem i oświetleniem, a w sytuacjach nadzwyczajnych nawet umożliwi zakręcenie wybranego zaworu wody czy odcięcie obwodu elektrycznego. Co najważniejsze będziesz mógł to zrobić z dowolnego miejsca - z pracy, z pociągu, z kina, czy każdego innego punktu na świecie.
Nie czujesz się komfortowo wchodząc do ciemnego mieszkania? Włącz światło w domu zanim do niego wejdziesz, przy okazji, przed powrotem ustaw też optymalną temperaturę powietrza w poszczególnych pomieszczeniach, odsłoń rolety, tak żeby zapewnić twoim kwiatom nasłonecznienie. Większość współczesnych pakietów smart home pozwala zintegrować z systemem zarządzania o kolejne domowe sprzęty oraz rozbudowywać go o dodatkowe moduły. Dzięki tym inteligentnym rozwiązaniom zwiększysz kontrolę nad wydatkami na media i realnie osiągniesz oszczędności za prąd, dzięki funkcji raportowania zużycia energii.
Coraz więcej deweloperów na polskim rynku oferuje w standardzie swoich inwestycji systemy smart home. Tak jest w przypadku Grupy Murapol, która swoim klientom proponuje autorski system infrastruktury technicznej i instalacji Home Management System - Murapol Appartme, który nie tylko podnosi komfort i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim obniża koszty eksploatacji mieszkania nawet o 28 proc. w skali roku.
Twoje mieszkanie wolne od smogu
Niska jakość powietrza w polskich miastach to temat dyskusji publicznej, który powraca każdej zimy. Już na długo przed pandemią COVID-19, nikogo nie dziwił widok przechodniów w maseczkach antysmogowych lub montaż oczyszczaczy powietrza w mieszkaniach i w domach. Mając na uwadze problem smogu deweloperzy coraz częściej uwzględniają w swoich inwestycjach rozwiązania, których celem jest skuteczna ochrona powietrza wewnątrz mieszkań. Nowe mieszkania coraz częściej sprzedawane są z rozwiązaniami antysmogowymi, na przykład w postaci specjalnych filtrów w nawiewnikach okiennych. Takie rozwiązania dostępne są m.in. na nowych osiedlach w Warszawie, Mikołowie czy w Wrocławiu, oraz w innych inwestycjach w ofercie Murapolu.
Czy mieszkanie ze smart home jest droższe?
O tym, czy cena mieszkania wyposażonego w system smart home będzie wyższa, decyduje rodzaj konkretnych udogodnień zastosowanych w danym lokalu. Często tego typu rozwiązania wliczone są w cenę mieszkania, jak np. pakiet antysmogowy w inwestycjach Murapol. Z kolei w przypadku tego dewelopera system HMS jest ofertowany jako opcjonalny, tak aby klienci sami zadecydowali o tym czy w ich mieszkaniu mają być zainstalowane inteligentne rozwiązania. Dzięki zapewnieniu odpowiedniej infrastruktury w budynkach poszczególnych inwestycji dewelopera, ich mieszkańcy mogą w dowolnym momencie zadecydować o zamontowaniu smart rozwiązań. Co więcej, Murapol oferuje kilka pakietów z różnym zakresem funkcjonalności w zależności od indywidualnych potrzeb każdego klienta.
Rozwiązania przyszłości
Deweloperzy mieszkaniowi pracują nad kolejnymi rozwiązaniami, których celem jest podniesienie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców ich inwestycji. Jakich nowinek możemy się spodziewać w ich przyszłej ofercie? Megatrendem, który widoczny jest już w budynkach biurowych jest ekologia i zrównoważony rozwój. Systemy do ponownego wykorzystywania wody deszczowej, energooszczędne budynki, wyposażone w panele do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, czy stacje do ładowania samochodów elektrycznych, to coraz powszechniejsze elementy krajobrazu biznesowych części miasta. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce przenikną one również do dzielnic mieszkaniowych.