Murapol Poradniki Inwestowanie w nieruchomości - czy to dobra odpowiedź na pytanie w co inwestować?
PORADNIK

Inwestowanie w nieruchomości - czy to dobra odpowiedź na pytanie w co inwestować?

Klient inwestycyjny inwestowanie-w-nieruchomosci-czy-to-dobra-odpowiedz-na-pytanie-w-co-inwestowac

Galopująca inflacja sprawia, że oszczędności, zbierane nierzadko latami, systematycznie topnieją. Nic więc dziwnego, że mnóstwo osób w takiej sytuacji stawia na inwestowanie w nieruchomości, które przez wielu wciąż jest uważane za jeden z najlepszych sposobów na opłacalne i bezpieczne lokowanie kapitału. W co warto inwestować? Czy kupno nieruchomości to rzeczywiście dobra inwestycja? Jak mądrze zainwestować swoje środki? Odpowiadamy!

Odpowiednie inwestowanie kapitału w nieruchomości może przynieść naprawdę wiele korzyści, to trend, który nie traci na popularności, mimo ciągle zmieniającej się sytuacji w kraju i na świecie. Czy w obecnych, trudnych niekiedy warunkach, nadal opłaca się inwestować w mieszkania pod wynajem? Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Zalety inwestowania w nieruchomości

Grunt, dom czy mieszkanie to przedmiot fizyczny, namacalny kapitał. Nie ma w  zasadzie ryzyka, że jego wartość nagle drastycznie spadnie, jak w przypadku, np. inwestycji giełdowych. Inwestycja w nieruchomości pod wynajem to także dobry sposób na zapewnienie sobie dochodu pasywnego. Jeśli uda się znaleźć chętnych na wynajem, to nieruchomość może się okazać pewnym, comiesięcznym zyskiem, a w przyszłości może być także bezpieczną przystanią w jesieni życia, bądź gwarantem lepszego startu w dorosłe życie dla pociech. Zaletą inwestowania w nieruchomości jest także wspomniana wyżej możliwość ochrony oszczędności przed spadkiem wartości w czasach galopującej inflacji.

Wady inwestowania w nieruchomości

Chyba największą wadą inwestowania w nieruchomości jest konieczność posiadania wysokiego kapitału na starcie. Oczywiście istnieje możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego, ale wiąże się to z koniecznością długoletniego spłacania, co może zniechęcać także w przypadku kupna lokalu za gotówkę. Uzyskanie całkowitego zwrotu z inwestycji może trwać nawet 15-20 lat. Problemem może być również niska płynność finansowa – na inwestowanie w nieruchomości powinny się decydować przede wszystkim osoby przygotowane na długoterminowe zamrożenie funduszy. Nie można nie wspomnieć także o konieczności posiadania pewnej wiedzy na temat rynku mieszkaniowego i wszelkiego rodzaju przepisów i formalności, choć tą kwestię można rozwiązać dokształcając się lub podejmując współpracę ze sprawdzonym biurem nieruchomości.

Inwestowanie w nieruchomości pod wynajem

Inwestować w nieruchomości można na dwa sposoby: krótko- i długoterminowo. Pierwsza możliwość idealnie sprawdzi się w miejscach, które przyciągają turystów. Apartamenty inwestycyjnie i domy w miejscowościach turystycznych bądź atrakcyjnych miastach są obecnie bardzo na topie. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne – trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia zdarzeń losowych (jak w przypadku pandemii COVID-19), które mogą zablokować inwestycję na długie miesiące. Do tego dochodzi jeszcze duża rotacja gości – inwestowanie krótkoterminowe wiąże się z częstym sprzątaniem, wymianą sprzętu i remontami, a to wszystko generuje dodatkowe koszty.

Z kolei inwestycja w nieruchomości na wynajem długoterminowy może zapewnić stały dochód pasywny. Warto zrobić dokładne badanie danego rynku i  analizę lokalu oraz otoczenia. By zachęcić potencjalnych najemców, niezwykle ważna jest lokalizacja nieruchomości, stan techniczny mieszkania, dostępność punktów handlowo-usługowych, placówek edukacyjnych, komunikacja z pozostałymi częściami miasta itp.

Inwestowanie w lokale użytkowe

Nieruchomości inwestycyjne to także wszelkiego rodzaju lokale użytkowe do wynajęcia. Jest to co prawda trudna forma, wymagająca bardziej dogłębnej wiedzy, ale idzie za nią też znacznie wyższa rentowność. Umowy na najem są konstruowane w tym przypadku najczęściej na kilka, kilkanaście lat, co daje pewność długoterminowego zysku. Minus? Rynek ten, podobnie jak wynajem krótkoterminowy, jest niestety podatny na zdarzenia losowe. 

House Flipping

Na czym polega ta metoda inwestowania? To nic innego, jak zakup nieruchomości w niskiej cenie i przeprowadzenie odpowiedniego remontu, który w znaczny sposób podniesie jej wartość. Następnie tzw. „flipperzy” sprzedają lokal z większym zyskiem, który może wynieść nawet 20 lub 30% włożonych środków. To rozwiązanie wymaga jednak od inwestora ogromnej wiedzy i znajomości rynku. Dodatkowo, trzeba liczyć się z tym, że zyski z inwestycji mogą przyjść dopiero po jakimś czasie.

Podsumowując – inwestowanie w nieruchomości nie jest rzeczą łatwą, wiąże się z zaangażowaniem wysokiego kapitału i pewnymi ryzykami, ale jeśli skorzystamy z pomocy profesjonalnych doradców, to z pewnością uda się uniknąć niepotrzebnych problemów i sprawnie przeprowadzić cały proces.

Poszukując różnych ofert na ulokowanie kapitału, warto zainteresować się m.in. apartamentami inwestycyjnymi w Gdańsku.

Contact us

close

Бланк з контактами

close