Murapol Poradniki Jak kupić mieszkanie za gotówkę od dewelopera? Nasze rady
PORADNIK

Jak kupić mieszkanie za gotówkę od dewelopera? Nasze rady

Ubezpieczenia jak-kupic-mieszkanie-za-gotowke-od-dewelopera-nasze-rady

Okazuje się, że w okresie pandemii koronawirusa coraz więcej osób posiadających nadwyżki finansowe decyduje się na zakup mieszkania za gotówkę. Do inwestowania w nieruchomości zachęcają Polaków niemal zerowe stopy procentowe oraz wysokie ryzyko inwestycji na rynkach finansowych. Nieruchomości uznawane są obecnie za bezpieczną przystań dla kapitałów. Jak przygotować się i dokonać zakupu mieszkania za gotówkę? O tym poniżej!

W roku poprzedzającym pandemię na rynku pierwotnym za gotówkę zostało kupionych ok. 30-40 proc. wszystkich mieszkań. W pierwszych miesiącach po lockdownie deweloperzy wskazywali natomiast na wzrost takich transakcji do poziomu powyżej 50 proc. Powód? Zwiększenie liczby transakcji dokonywanych w celach inwestycyjnych. Finalizowane były one przede wszystkim w największych aglomeracjach oraz najbardziej atrakcyjnych dla turystów lokalizacjach, czyli m.in. w Krakowie, Trójmieście czy Wrocławiu. Osoby kupujące mieszkania na własne potrzeby, również częściej wykorzystywały w tym celu własne oszczędności, zamiast posiłkować się kredytem.

Wzrostowy trend transakcji gotówkowych podkreślają wiodący deweloperzy mieszkaniowi. Przykładem może być Grupa Murapol. Tuż po uderzeniu pierwszej fali pandemii udział klientów gotówkowych przekroczył poziom 50 proc. To znacznie więcej niż w poprzednim roku, kiedy zakupy mieszkań za gotówkę stanowiły około 35 proc. transakcji tego ogólnopolskiego dewelopera.  

 

Zyskujesz czas i pieniądze

Kupowanie za gotówkę ma oczywiście wiele zalet. Przewagą w porównaniu do posiłkowania się kredytem jest z pewnością znaczne ograniczenie formalności oraz brak wielu kosztów. Nie dotyczą Cię wówczas żadne procedury związane z wnioskowaniem o kredyt. Nie musisz płacić odsetek rat kredytowych. Nie ponosisz też innych dodatkowych opłat takich jak ubezpieczenie kredytu, prowizja czy opłaty przygotowawcze.

Zakup mieszkania za gotówkę jest traktowany przez fiskus jako typowa transakcja. Nie rodzi zatem żadnych obowiązków podatkowych. Dlatego, decydując się na taką formę finansowania, oszczędzasz czas i pieniądze. Przychodząc do dewelopera z gotówką zyskujesz jednocześnie lepszą pozycję negocjacyjną i masz szansę na uzyskanie dodatkowego rabatu.

 

Podstawowe formalności

Jakie formalności na Ciebie czekają przy zakupie mieszkania za gotówkę? Przede wszystkim musisz podpisać umowę, która stanowi prawne zabezpieczenie transakcji.

Kupując od dewelopera gotowe mieszkanie, możesz zrezygnować z umowy przedwstępnej oraz płacenia zaliczki. Umowę możesz od razu zawrzeć w formie aktu notarialnego. Oczywiście sytuacja wygląda nieco inaczej, gdy inwestycja nie została jeszcze zakończona i mieszkanie nie zostało oddane do użytkowania. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wpłacenie zadatku zabezpieczającego obie strony transakcji oraz podpisanie umowy deweloperskiej. Pełnej płatności dokonasz w momencie przejęcia lokalu na własność i odbioru kluczy. Wymagane jeszcze będzie sporządzanie u notariusza umowy kupna-sprzedaży oraz założenie księgi wieczystej, która potwierdzi stan prawny nabytej nieruchomości.

 

Obowiązkowe koszty

Niezależnie od formy finansowania zakupu, czy to za gotówkę, czy kredytem, nie unikniesz poniesienia niektórych opłat. Są wśród nich:

- koszty notarialne - regulowane przez prawo. Cennik opłat takich jak założenie księgi wieczystej, wpis prawa własności i wpis hipoteki do księgi wieczystej jest z góry określony. Natomiast wysokość tzw. taksy notarialnej, uwzględniającej wynagrodzenie za sporządzenie umowy, jest zależna od wartości nieruchomości oraz indywidualnych stawek notariusza. Wynosi od 100 zł, przy nieruchomościach kosztujących do 3 tys. zł oraz do 10 tys. zł, gdy wartość nieruchomości przekracza 2 mln zł. Często część tych opłat pokrywa deweloper.

- koszty wykończenia lokalu – dotyczą zakupu mieszkania na rynku pierwotnym w stanie deweloperskim. Mogą obejmować również wydatki związane z remontem lokalu nabytego na rynku wtórnym. Dobrze uwzględnić te wydatki na etapie planowania całej inwestycji i ocenić, czy wystarczy nam posiadanych oszczędności bez konieczności posiłkowania się kredytem. Jeśli kupisz lokal w całości za gotówkę, wtedy zablokujesz sobie możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Oczywiście możesz na ten cel wykorzystać kredyt konsumpcyjny, ale jest on z reguły przyznawany na mniej atrakcyjnych warunkach. Dlatego warto wcześniej skalkulować łączne wydatki i wybrać najkorzystniejszą opcję finansowania.

Contact us

close

Бланк з контактами

close