Murapol Poradniki Jak nowocześnie i funkcjonalnie urządzić salon?
PORADNIK

Jak nowocześnie i funkcjonalnie urządzić salon?

Wykończenie wnętrz jak-nowoczesnie-i-funkcjonalnie-urzadzic-salon

Wygodna sofa z fotelami i stolikiem kawowym to niezbędne wyposażenie każdego salonu. Jednak nowoczesny pokój dzienny to nie tylko miejsce do odpoczynku, ale także przestrzeń do pracy, zabawy i spotkań towarzyskich. Jak urządzić salon, aby spełniał kilka funkcji dla wszystkich domowników, a przy tym był utrzymany w modnym stylu? Mamy kilka wskazówek!

Nowoczesność to prostota

Aranżacja salonu, zwłaszcza w bloku, gdzie jego metraż jest mniejszy niż w domu jednorodzinnym, wymaga przemyślanej koncepcji. Gdy jesteśmy zdecydowani na wprowadzenie nowoczesnej stylistyki, to musimy pamiętać o minimalizmie w zakresie przestrzeni, kolorystyki i doboru mebli. Takie  mieszkania często są utrzymane w eleganckich odcieniach szarości, czerni i bieli. Do takiego zestawu najlepiej wybrać stonowane kolory ścian, dobrym rozwiązaniem może być przygaszona biel lub beż. Meble w takim salonie również powinny być proste, bez nadmiernego zdobnictwa. Warto postawić na wykończenie kanapy lub szafy w kolorze stali lub miedzi, które wprowadzają lekko industrialną stylistykę. Dla jeszcze lepszego efektu wielu dekoratorów proponuje elementy z drewna egzotycznego, betonu lub szkła.

Komfortowy salon w bloku to wyzwanie dla domowników

Największy pokój, w którym toczy się domowe życie kilku osób, powinien być bardzo dobrze zagospodarowany. Jak urządzić salon w bloku? Jeśli pomieszczenie znajduje się w niezbyt obszernym mieszkaniu, w którym wydzielono miejsce dla jadalni, nie należy eksperymentować z kilkoma stylami, gdyż to optycznie go zmniejszy. Coraz częściej salon staje się także domowym biurem dla pracujących zdalnie, dlatego warto zadbać o jego estetykę. Najlepiej, gdy po godzinach pracy możemy ukryć komputer za przesuwnymi drzwiami, np. szafy. Dobrym rozwiązaniem jest także składany blat, który o wieczorowej porze nie jest już potrzebny. Wtedy można odetchnąć od obowiązków zawodowych na rzecz relaksu przy ciekawej książce. Salon może być także sypialną, gdy przyjeżdżają goście i będą u nas nocować. W związku z tym najlepiej kupić sofę z funkcją spania. Ponadto przy użyciu mebli możemy także zorganizować wnętrze, wydzielając z całego dostępnego metrażu strefę dzienną i wypoczynkową. W wyborze mebli służących do przechowywania warto postawić na meble modułowe, które są niezwykle funkcjonalne, zwłaszcza w niewielkich mieszkaniach. Z pokojem dziennym często łączy się powierzchnia kuchenna, która jest także kluczowa we własnym M. Jak urządzić salon z aneksem kuchennym? Również na to pytanie mamy kilka cennych porad!

Funkcjonalny układ i aranżacja to podstawa

Wielu z nas nie wyobraża sobie swoich „czterech kątów” bez miejsca przeznaczonego do spożywania śniadania lub obiadu. Jak funkcjonalnie urządzić salon z jadalnią?  Najlepiej, gdy salon oddzielimy od kuchni np. stołem z krzesłami, które będą naszą mini jadalnią. Dla podkreślenia wyrazu tej części lokalu można np. zastosować tapetę lub pomalować na inny kolor jedną ścianę za stołem. W niektórych aranżacjach sprawdzi się także postawienie wyspy lub mini baru, które mogą pełnić funkcję stołu. Gdy zastanawiasz się, jak urządzić salon z kuchnią, warto zapoznać się z różnymi pomysłami m.in. dekoratorów. Po pierwsze rekomendujemy brak różnorodnej kolorystyki, najlepiej znaleźć podobny styl umeblowania pokoju dziennego  i aneksu kuchennego. Dla zachowania większej przestrzeni można zrezygnować z górnych szafek w części kuchennej, które mogą spowodować wrażenie zamknięcia pomieszczenia. W kuchni powinien znaleźć się też okap o dużej mocy pochłaniania zapachów unoszących się z gotowanych potraw, a przy tym o cichym trybie pracy. Ten sprzęt AGD dostępny jest w wielu wariantach, aby móc go dopasować do stylistyki swojego mieszkania. Także lodówka i zmywarka nie powinny zbyt głośno dawać o sobie znać, gdy są włączone.

Contact us

close

Бланк з контактами

close