Murapol Poradniki Jak oszczędzać prąd? Czy pomoże Ci w tym automatyka mieszkaniowa?
PORADNIK

Jak oszczędzać prąd? Czy pomoże Ci w tym automatyka mieszkaniowa?

Finanse jak-oszczedzac-prad-czy-pomoze-ci-w-tym-automatyka-mieszkaniowa

W ostatnim czasie jesteśmy zasypywani informacjami, że gospodarstwa domowe będą musiały się liczyć z podwyżkami rachunków za zużycie energii. Jak zatem oszczędzać prąd na co dzień w mieszkaniu i co wspólnego ma z tym system smart home? Sprawdźmy.

Jak można oszczędzać prąd w domu? Zacznijmy od najprostszych rzeczy – czyli nie pozostawianie urządzeń na tak zwanych czujkach, racjonalne gospodarowanie sprzętami oraz wymiana żarówek na energooszczędne LEDy. Pomocny będzie również system smart home. Co to jest? Najprościej ujmując jest to szereg inteligentnych rozwiązań, które pomagają zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Jaki system wybrać, by oszczędzać prąd w domu?

Jak można oszczędzać prąd w domu za pomocą smart home?

Zacznijmy od racjonalnego gospodarowania energią. Za pomocą zdalnego sterowania lub funkcji hotelowej można dowolnie sterować wybranymi obwodami instalacji w całym domu. Dodatkowo, dzięki dedykowanej aplikacji zainstalowanej w smartfonie, istnieje możliwość bieżącego monitorowania zużycia energii. Według niezależnych badań przeprowadzonych przez krakowską Akademię Górniczo-Hutniczą, rachunki za zużycie prądu mogą być do 29% niższe w skali całego roku. Do tego dochodzi cały system, dzięki któremu można dopasować mieszkanie na swoje indywidualnie potrzeby. W aplikacji można kontrolować zużycie tzw. mediów, co pozwala na efektywniejsze gospodarowanie wszystkimi urządzeniami w domu. Comiesięczne raporty pomogą oszczędzać prąd i monitorować, które urządzenie najwięcej go pobiera. Dodatkowo, za pomocą wspomnianej aplikacji, można ustawić temperaturę oraz stopień wilgotności w całym mieszkaniu.

Jaki system smart home wybrać do mieszkania?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie jest system zdalnego zarządzania domem, czyli smart home. W budynku montowany jest specjalny mechanizm, dzięki któremu lokator za pomocą aplikacji jest w stanie sprawować kontrolę nad wszystkimi urządzeniami w swoim mieszkaniu. Największą zaletą tego rozwiązania jest z pewnością wygoda. Tak naprawdę wystarczy tylko smartfon, by sprawnie i efektywnie zarządzać wszystkimi obszarami mieszkania: energią elektryczną, oświetleniem, ogrzewaniem i zaworami wody w zrównoważony sposób. Jeden przycisk wystarczy, aby wyłączyć wszelkie urządzenia elektryczne w całym domu, co z pewnością pozwoli zaoszczędzić prąd na co dzień.

Grupa Murapol we wszystkich swoich inwestycjach montuje instalację Home Management System, umożliwiającą korzystanie z aplikacji Murapol Appartme. Obecnie w sprzedaży jest ponad 3,1 tys. lokali mieszkalnych z systemem smart home.

System smart home – co jeszcze może zawierać?

Grupa Murapol w swojej ofercie posiada dwa pakiety inteligentnego domu – wersję basic oraz premium plus dodatkowe urządzenia w zależności od potrzeb lokatorów. Na przykład produkty Relay i Sensor, dostępne w każdej opcji, to elementy, które montowane są w rozdzielni elektrycznej. Relay jest odpowiedzialny za sterowanie obwodami, natomiast Sensor odpowiada za trójfazowy pomiar zużycia prądu w całym mieszkaniu. Te dwa niewielkie urządzenia przyczynią się do oszczędzania prądu w domu. System smart home jest stale uzupełniany o nowe rozwiązania, takie jak moduł sterujący rolety czy oświetlenie punktowe w mieszkaniu.

Warto zatem rozważyć zastosowanie rozwiązania inteligentnego domu, by realnie obniżyć swoje rachunki.

Contact us

close

Бланк з контактами

close