Wydaje się, że niewielka przestrzeń kuchenna będzie szybka i prosta w aranżacji. Jeśli chcemy mieć jednak małą kuchnię w bloku z prawdziwego zdarzenia, spełniającą wszystkie nasze potrzeby, to należy przemyśleć i rozplanować rozkład w zgodzie z naszymi preferencjami i upodobaniami kulinarnymi. Jakie meble i wyposażenie wybrać? Co warto wziąć pod uwagę?
Mała kuchnia w bloku – inspiracje
Zanim jeszcze zabierzemy się za urządzanie kuchni, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, od których będzie zależeć nasz przyszły komfort przygotowywania i serwowania posiłków.
Czy urodziliśmy się kucharzami i w każdej wolnej chwili bierzemy się za gotowanie? Jeśli tak, to potrzebujemy więcej przestrzeni na przygotowywanie potraw. A może przestrzeń kuchenną traktujemy głównie jako miejsce do odgrzewania posiłków, i tylko sporadycznie bierzemy się za własne dania? W takim wypadku blaty w kuchni niekoniecznie muszą być aż tak obszerne, a zamiast tego będziemy mogli zamontować więcej szafek bądź wyposażyć się w większą lodówkę. Czy mikrofala jest nam niezbędna? Jeśli odpowiedź brzmi twierdząco, to też trzeba będzie znaleźć dla niej miejsce kosztem, np. dodatkowej szafki.
Kuchnia nowoczesna – mała, ale kosztowna?
Wyposażenie małej kuchni w bloku, zakup mebli i urządzeń wiążę się z wydatkiem na poziomie od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Koszt urządzenia kuchni na nowo będzie uzależniony przede wszystkim od tego, na jakie meble i urządzenia się zdecydujemy.
Jeśli chodzi o meble, to mamy kilka rozwiązań do wyboru:
- gotowe zestawy mebli kuchennych,
- meble modułowe,
- meble na wymiar.
Oczywistym jest, że meble na wymiar wyniosą nas najwięcej, aczkolwiek można pokusić się o skrojenie mebli na własną rękę. Jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, to gotowy zestaw kuchenny można przyciąć i dopasować do przestrzeni samodzielnie. Dobrym pomysłem jest popytać wśród znajomych i rodziny o wsparcie w planowanych działaniach, dzięki czemu dodatkowo zaoszczędzimy. Ewentualnie możemy zlecić skrojenie gotowych mebli specjaliście, co prawdopodobnie i tak wyniesie nas mniej aniżeli zamówienie mebli na wymiar.
Mała kuchnia z wyspą i salonem?
Decydując się na nową aranżację i wyposażenie kuchni, należy zadać sobie pytanie, jak ta przestrzeń ma docelowo wyglądać. Czy kuchnia ma się łączyć z miejscem spożywania posiłków? Czy tzw. wyspa lub bar w kuchni jest tym, czego potrzebujemy? Niestety, ale na tego typu rozwiązania często nie ma miejsca w małej kuchni w bloku. Wyspa czy dodatkowy stolik mogą zagradzać przejście i być na co dzień uciążliwymi elementami. Nawet jeśli przeznaczymy na zaaranżowanie kuchni oddzielne pomieszczenie, to metraż nie pozwoli prawdopodobnie na urządzenie tam miejsca do biesiadowania.
Ważną kwestią jest także zabudowa szafek kuchennych aż po sufit. Często zupełnie nie korzystamy z przestrzeni pozostawionej między szafkami a sufitem, a w konsekwencji zbiera się tam tylko kurz. Warto zatem, w miarę możliwości, wyposażyć kuchnię w wyższą zabudowę i szafki, które mogą posłużyć nam, jako przechowalnia sprzętów i rzeczy rzadziej używanych.
Podsumowując, urządzenie małej kuchni w bloku to wyzwanie. Należy w najmniejszym szczególe przemyśleć nasze preferencje i określić, jak korzystamy z kuchni na co dzień.