Murapol Poradniki Jak urządzić małą łazienkę? Zainspiruj się!
PORADNIK

Jak urządzić małą łazienkę? Zainspiruj się!

Wykończenie wnętrz jak-urzadzic-mala-lazienke-zainspiruj-sie

Prysznic lub wanna, umywalka, WC i jeszcze miejsce do przechowywania artykułów higienicznych – jak to wszystko zmieścić na kilku metrach kwadratowych? Podpowiadamy, jak zaprojektować małą łazienkę, by była funkcjonalna i piękna.

Urządzanie małej łazienki w bloku trzeba zacząć od dobrej koncepcji, czyli planu rozmieszczenia poszczególnych elementów użytkowych. Najważniejsze bowiem, by to pomieszczenie było funkcjonalne. Miska WC czy umywalka nie muszą być rozstawione dokładnie tak samo, jak na rzucie mieszkania. Ten często sugeruje urządzenie w bloku nawet małej łazienki z wanną, ale bez problemu możemy ją zastąpić natryskiem. Nie zapominajmy przy tym o miejscu na podstawowe artykuły higieniczne. Częstym rozwiązaniem jest – robiona na zamówienie – zabudowa meblowa nad stelażem podtynkowym. Warto ją rozważyć, bo pozwoli zaoszczędzić sporo miejsca. Jeśli mamy jeszcze odrobinę przestrzeni, można się również pokusić o szafkę pod umywalkę. Najlepiej podwieszaną, wedle zasady: im mniej stojących rzeczy w łazience tym wydaje się ona przestronniejsza i uporządkowana. 

Zoom na baterie łazienkowe

Kolejnym krokiem przy aranżacji małej łazienki – z prysznicem czy wanną – jest wybór baterii łazienkowych. Obecnie najczęściej stosuje się te podtynkowe. Decydując się na nie, trzeba wiedzieć, że tego typu baterie muszą być wkute w ścianę. Choć teoretycznie dzięki temu możemy zyskać nieco więcej przestrzeni, w wielu przypadkach konieczne jest wykonanie specjalnej zabudowy, chowającej cały osprzęt, a to zabiera nam dodatkowe 15 - 20 cm.

Własny pomysł na łazienkę w bloku

Po męczących pracach koncepcyjnych dochodzimy do sedna odpowiedzi na pytanie „jak urządzić małą łazienkę”, wybierając ceramikę dopasowaną do jej wielkości. Wiele firm oferuje asortyment specjalnie dostosowany do małych łazienek, umożliwiający zachowanie ich funkcjonalności.

Mała łazienka – jak każde inne niewielkie pomieszczenie – powinna być jasna. Na jej niekorzyść działają też krzykliwe wzory. Dobrze sprawdzają się natomiast płytki z połyskiem, które odbijają światło, optycznie powiększając przestrzeń.

Niezwykle ważną kwestią jest oświetlenie – zwłaszcza przy małej łazience trzeba odpowiednio rozplanować rozmieszczenie punktów świetlnych. Wrażenie przestronności pozwalają też uzyskać takie zabiegi jak montaż luster. Oprócz standardowego nad umywalką można też zastosować np. grzejnik łazienkowy z lustrem, szafki lustrzane i inne dodatki.

Contact us

close

Бланк з контактами

close