Salon z jadalnią to coraz częstsze połączenie w wielu mieszkaniach. To rozwiązanie dobrze sprawdzi się szczególnie w mniejszych lokalach, w których trudno wygospodarować osobne pomieszczenia na strefę wypoczynkową i miejsce do spożywania posiłków. Salon z jadalnią umożliwia skoncentrowanie życia całego domu w jednej przestrzeni, która będzie sprzyjała integracji i dodatkowo zbuduje przytulny klimat. Jak połączyć salon z jadalnią, by stworzyć nie tylko wygodne i funkcjonalne, ale też stylowe wnętrze?
Odpowiednio zaprojektowana jadalnia z salonem to z pewnością serce każdego domu, która ma wiele funkcji i wiąże się z mnóstwem korzyści. Można tu spożywać posiłki w towarzystwie bliskich, przygotować elegancką kolację dla przyjaciół, zorganizować wieczór filmowy lub z planszówkami oraz wspólne granie na konsoli. Nowoczesny salon z jadalnią stanowi zatem centrum życia rodzinnego, a dobrze przemyślane i praktyczne wnętrza zapewniają wszystkim domownikom komfort oraz wygodę użytkowania strefy wypoczynkowej i jadalnej, bez konieczności rezygnacji z towarzystwa innych osób. Od czego zacząć aranżację takiej przestrzeni? Jakie meble wybrać? Sprawdźmy!
Salon z jadalnią – jak urządzić?
Aranżacja salonu z jadalnią powinna być bardzo dobrze przemyślana. O ile w domach jednorodzinnych o dużej powierzchni połączenie tych dwóch pokoi nie będzie żadnym problemem, to w przypadku mieszkań o mniejszym metrażu, urządzenie takiej przestrzeni będzie już większym wyzwaniem. Mała przestrzeń powinna być jak najlepiej wykorzystana – będzie to konieczne zarówno dla efektu wizualnego, jak i swobodnego poruszania się. Należy dokładnie zmierzyć całe pomieszczenie i zastanowić się, gdzie umieścić kluczowe elementy wyposażenia i w jaki sposób zachować ciągi komunikacyjne. Aranżacja salonu z jadalnią powinna zakładać wyraźne rozgraniczenie tych dwóch stref. Taki zabieg pozwoli maksymalnie wykorzystać całą przestrzeń oraz uzyskać harmonię we wnętrzu.
Salon z jadalnią – wybór stylu
Urządzając salon z jadalnią trzeba pamiętać, aby te dwie przestrzenie zachowały swój odrębny charakter, a jednocześnie tworzyły spójną całość i wzajemnie się dopełniały. Niezbędny do tego będzie wybór ramy stylistycznej, która wpłynie na to, jak później będzie prezentowało się pomieszczenie. Wybrany styl aranżacji, np. loftowy, skandynawski, prowansalski itp., powinien wpływać na poszczególne rozwiązania w zakresie doboru mebli, dodatków czy kolorów ścian. Oczywiście nie trzeba kurczowo trzymać się jednego stylu i obowiązującej mody – chodzi raczej o świadome zestawienia aranżacyjne, tak by efekt finalny był w pełni zadowalający. Bez jednego, konkretnego stylu powinniśmy zadbać o jednolitość aranżacji – najlepiej wybrać jeden, dominujący kolor oraz motyw przewodni do całego wnętrza.
A jak subtelnie oddzielić od siebie strefę wypoczynkową i jadalnianą? Istnieje wiele różnorodnych metod – można do tego wykorzystać barwy, materiały, meble, a nawet elementy architektoniczne, takie jak np. belki stropowe, słupy konstrukcyjne czy ozdobne przepierzenia. Ciekawym pomysłem na oddzielenie obydwu stref jest też różniąca się posadzka – przykładowo ta sama deska podłogowa, ale w dwóch innych (pasujących do siebie) kolorach. Taki umowny podział przestrzeni można podkreślić również dużym, stylowym dywanem.
Jak umeblować salon z jadalnią?
Podczas urządzania salonu z jadalnią kluczowy jest dobór podstawowych mebli, które pozwolą w łatwy sposób zdefiniować obydwie strefy.
Najważniejszym elementem części jadalnianej jest oczywiście stół z krzesłami. Jego wybór zależy przede wszystkim od liczby domowników i ograniczeń przestrzennych. Mały salon z jadalnią z pewnością uatrakcyjni zgrabny stół okrągły lub owalny. Przy większym metrażu można sobie pozwolić na dowolność i postawić np. na praktyczny stół rozsuwany, który będzie nieocenionym ratunkiem przy większej liczbie gości podczas rodzinnych imprez. Z kolei krzesła należy dobrać w taki sposób, by zapewnić siedzącym odpowiednią przestrzeń do komfortowego spożywania posiłków. Jeśli chodzi o względy estetyczne, to w ostatnim czasie modne stało się dobieranie krzeseł nienależących do jednego kompletu i w różnych kolorach. Elegancki drewniany stół, gustowne krzesła i niebanalna lampa zawieszona nad blatem, stworzą szykowną stylizację.
Strefa wypoczynkowa nie może się obejść bez wygodnej kanapy, która jest sercem salonu – nowoczesna sofa narożna pomoże zagospodarować trudno dostępne części pomieszczenia. Funkcjonalność to podstawa, ale każdy chce również, by wnętrze jego mieszkania pięknie wyglądało. W przestrzeni salonu warto zatem postawić na rozwiązania wielofunkcyjne, takie jak ozdobne pufy z funkcją przechowywania, nietuzinkowy stolik kawowy z podnoszonym blatem i schowkami pod nim czy zabudowa z szafkami na wymiar pod sam sufit.
Chyba każdemu marzy się przytulny salon z jadalnią. Efekt ten można osiągnąć dzięki odpowiednio dobranym dodatkom, które podkreślą styl i charakter pomieszczenia. Wnętrza z pewnością ocieplą grube dywany i miłe w dotyku koce oraz ozdobne poduszki ułożone z pozoru niedbale na sofie czy fotelach. Na ścianach można stworzyć galerię z plakatów, grafik bądź rodzinnych zdjęć. Całość dopełni odpowiednie oświetlenie, które jest szczególnie istotne w przypadku, długich i wąskich pomieszczeń. Prostokątny salon z jadalnią to nie lada wyzwanie aranżacyjnie, nawet dla doświadczonych projektantów. Warto w takiej sytuacji zdecydować się na dodatkowe światła, np. w postaci kinkietów i zakup jasnych elementów wystroju.
To tylko jedne z wielu propozycji, jak urządzić gustowny salon z jadalnią. Inspiracje można znaleźć w sieci lub przeglądając katalogi wnętrzarskie. Strefa dzienna to ważne miejsce do budowania i umacniania rodzinnych relacji. Podczas aranżacji warto trzymać się podstawowych zasad planowania przestrzeni i sięgnąć po rozwiązania, które pomogą stworzyć przytulną oazę, w której każdy domownik będzie się czuł dobrze.