Murapol Poradniki Jaki jest koszt wykończenia mieszkania?
PORADNIK

Jaki jest koszt wykończenia mieszkania?

Ubezpieczenia jaki-jest-koszt-wykonczenia-mieszkania

Zakup mieszkania u dewelopera to dopiero początek wydatków, jakie poniesiemy, zanim wprowadzimy się do własnych czterech kątów. O jakiej łącznej sumie mówimy? To zależy!

Co posiada mieszkanie w tzw. standardzie deweloperskim? Zazwyczaj są to takie elementy jak: drzwi wejściowe, okna z parapetami, białe ściany, wylewki przygotowane do ułożenia płytek lub podłóg, instalacja elektryczna, grzewcza i wodno-kanalizacyjna. To podstawa, która pozwala urządzić swoje nowe mieszkanie całkowicie wedle własnych upodobań.

Wymarzone cztery kąty już kupione? Teraz trzeba je urządzić!

Świeżo upieczony właściciel nieruchomości musi wziąć pod uwagę, że do ceny mieszkania należy dodać koszty związane z jego wykończeniem. A tych nie da się pokryć kredytem hipotecznym. Należy więc na ten cel zaoszczędzić odpowiednią ilość środków, które umożliwią przygotowanie mieszkania do przeprowadzki. O jakiej kwocie mowa?

Jest to zależne od kilku czynników m.in. metrażu lokalu, ale też indywidualnych preferencji dotyczących ilości i jakości elementów wykończeniowych, wybranych materiałów oraz tego, jaką ekipę remontową zdecydujemy się zaangażować. Część osób decyduje się na samodzielną realizację niektórych prac wykończeniowych.

W Internecie znajdziemy mnóstwo ogłoszeń publikowanych przez architektów czy ekipy remontowo-budowlane, które oferują wykończenie wnętrz mieszkania według projektu. Proponowane ceny usług są zróżnicowane. Zależą m.in. od zakresu i rodzaju prac, terminu wykonania, liczby zaangażowanych pracowników czy nawet terenu, na którym firma przyjmuje zlecenia. Przykładowo, weźmy pod lupę średnie ceny położenia różnych typów podłóg. We wrześniu 2020 r. montaż płytek wiązał się w Polsce statystycznie z kosztem 55 zł za mkw., natomiast parkietu – 79 zł za mkw. Z kolei ułożenie paneli to średnio 18 zł za mkw., przy czym w województwie opolskim koszt ten wynosi ok. 15 zł, a w mazowieckim czy małopolskim już 21 zł.

Jaki jest koszt wykończenia pod klucz?

Kupując mieszkanie, możemy też skorzystać z pomocy ekipy, która kompleksowo wykończy mieszkanie. Jeden zleceniobiorca wykona całość prac, przez co można znacznie szybciej przeprowadzić się do swojego nowego mieszkania. Zazwyczaj mamy do czynienia z ofertą w trzech wariantach, które różnią się między sobą standardem wykonanych prac oraz jakością wykorzystywanych materiałów. Wariant podstawowy to koszt ok. 500-600 zł za mkw., opcja optymalna – 700-800 zł za mkw., a premium – ok. 1000 zł za mkw. Warto podkreślić, że w cenie nie otrzymamy np. wyposażenia kuchni czy mebli.

Jest to jednak komfortowy wybór dla osób, które nie mają wystarczająco dużo wolnego czasu, aby odwiedzać markety budowlane, kontaktować się z kilkoma ekipami remontowymi czy porządkować mieszkanie po wykonanej pracy. Chcą wprowadzić się do „gotowego”, kompleksowo wykończonego i lśniącego gniazdka.

Wykończenie „pod klucz” jest dziś częścią oferty większości największych deweloperów w Polsce, którzy współpracują ze specjalistami w tej dziedzinie. Przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, wykonuje się indywidualny projekt, w którym pod uwagę bierze się potrzeby właściciela mieszkania. Można wybierać spośród różnych standardów.

Kiedy warto skorzystać z usług profesjonalnej ekipy?

W pewnym zakresie odbiera to możliwość zadbania o każdy najmniejszy detal, ale to dobra opcja dla osób, które marzą o szybkiej przeprowadzce i wolą polegać na pomocy specjalistów. To także popularny wybór wśród inwestorów, którzy zakupiony lokal chcą przeznaczyć na wynajem i zaaranżować komfortową, praktyczną przestrzeń bez osobistego zaangażowania w czasochłonne prace.

Całkowity koszt wykończenia mieszkania pod klucz

Podsumowując: koszt pełnego wykończenia mieszkania pod klucz jest bardzo zróżnicowany, ale bazując na bieżących cenach można przyjąć kwotę od 1000 do 1500 zł za mkw. w zależności od miejscowości, metrażu mieszkania oraz jakości i standardu wykorzystanych materiałów, zakupionych mebli czy też armatury łazienkowej. Taka kwota pozwoli wykończyć mieszkanie w średnim standardzie.

Contact us

close

Бланк з контактами

close