Szukasz wygodnego mieszkania, którego nie będziesz musiał z nikim dzielić? Nie potrzebujesz wielkiego apartamentu, ale zastanawiasz się, czy lepiej zainwestować w kawalerkę, czy lokal z dwoma odrębnymi pomieszczeniami? Obie opcje mają plusy i minusy. Pomagamy zdecydować!
Z analiz Grupy Murapol wynika, że większość potencjalnych nabywców z dużych miast poszukuje lokum na potrzeby własne. Jakie jest wymarzone mieszkanie dla singli? Warszawa, a w zasadzie statystyki z tego miasta, wskazują, że jest ono dwupokojowe i ma kilka przewag nad kawalerką. Przeanalizujmy je!
Jakie mieszkanie dla singla? Plusy odrębnego pokoju
Salon z aneksem kuchennym to popularne rozwiązanie w polskich mieszkaniach, ale kto powiedział, że musi on pochłaniać większość metrażu? Doświadczenia architektów i projektantów wskazują, że nawet na małej przestrzeni zmieści się niewielka kuchnia otwarta na część wypoczynkową, a obok zamknięta sypialnia.
W wyizolowanym pokoju łatwiej stworzyć intymny kącik do spania lub pracy, dopasować sztuczne oświetlenie do korzystania z tej przestrzeni w porze nocnej, czy uniknąć obcowania z kuchennymi zapachami. Łatwiej też utrzymać porządek w poszczególnych częściach mieszkania, gdy nie łączymy aż tak wielu funkcji w jednym pomieszczeniu.
Amatorzy gotowania mogą w inny sposób skorzystać z dwóch odrębnych pomieszczeń i wydzielić osobną kuchnię z funkcjonalną jadalnią. Pomieści ona wówczas wszystkie sprzęty i pozwoli uniknąć spoglądania na bałagan pozostały po przygotowywaniu posiłku.
O osobnym pomieszczeniu w domu powinni pomyśleć single planujący w przyszłości dzielić życiową przestrzeń z drugą osobą. W sypialni zawsze łatwiej zmieścić większe łóżko czy dodatkową szafę, a salon pozostawić dziennym rozrywkom. Gdy w mieszkaniu funkcjonuje odrębna sypialnia, łatwiej jest również przyjmować gości, zwłaszcza takich, którzy zatrzymają się u ciebie na dłużej niż jeden dzień.
Jakie mieszkanie dla singla? Może jednak kawalerka?
Nie bez powodu jednopokojowe mieszkanie z łazienką otrzymało zwyczajową nazwę „kawalerka”. Dla wielu kawalerów (lub panien), szczególnie tych, którzy skupiają się na nauce / karierze, są mobilni i nie chcą wiązać się z jednym miastem na stałe, jest ona opcją idealną. Łatwo docenić przestronność, jaką daje jedno duże pomieszczenie w porównaniu do dwóch mniejszych, ale warto zauważyć również inne praktyczne atuty jednopokojowych lokali.
Udowodniono, że kawalerki najszybciej zyskują na wartości, co czyni inwestycję najbardziej opłacalną. Być może dziś potrzebujesz 30 m kw. blisko uczelni, ale za dwa lata możesz chcieć zamieszkać na 50 m kw. bliżej parku i posiadać miejsce postojowe w garażu. Wówczas bez problemu sprzedasz kawalerkę i jeszcze na tym zarobisz.
Nie da się przy tym ukryć, że jednopokojowe mieszkania równie szybko się wynajmują, co sprzedają. Można przy tym uzyskać podobnej wysokości czynsz, co przy mieszkaniu dwupokojowym, oczywiście w zależności od lokalizacji. Ten walor docenią wszyscy otwarci na stypendia wyjazdowe czy pracę / studia w innych miastach.
Jak widać, pod wieloma względami kawalerka może być zatem lepszą opcją mieszkania dla singla, niż lokal 2-pokojowy. Decyzja należy do ciebie!