Murapol Poradniki Klimatyzacja do mieszkania i nie tylko - jak ochłodzić lokum w upalne dni?
PORADNIK

Klimatyzacja do mieszkania i nie tylko - jak ochłodzić lokum w upalne dni?

Wykończenie wnętrz poradnik-klimatyzacja-do-mieszkania

Lato za pasem, a wraz z nim upalne dni. Z każdym kolejnym rokiem wakacje w Polsce coraz bardziej dają nam się we znaki. Wydaje się, że klimatyzacja w mieszkaniu to obecnie nieprzemijający trend, który rośnie z roku na rok, jednak to nadal rzadkość w polskich domach. Jak przygotować się na nadchodzące gorące dni?

Możliwości klimatyzacji mieszkania na rynku jest mnóstwo. Zdecydowanie najskuteczniejszym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatora ściennego, który jest też jednak najdroższą ze wszystkich opcji. Dostępne są oczywiście alternatywy w postaci klimatyzatorów przenośnych czy mobilnych, wentylatorów stołowych i podłogowych. Pamiętajmy, że możemy wykorzystać również metody, które nie są związane z żadnym zakupem.

Klimatyzacja do mieszkania – ile to kosztuje?

W ofercie domowych klimatyzatorów można przebierać godzinami, choć na rynku funkcjonuje kilka głównych graczy i firm specjalizujących się w sprzedaży i montażu tego rodzaju urządzeń. Wiele osób zraża cena i w ostateczności decydują się one na wybór mniej kosztownego rozwiązania, ponieważ koszt klimatyzacji w mieszkaniu szacuje się od 1,5 tys. zł do nawet 10 tys. zł.

Cena klimatyzatora ściennego waha się w zależności od mocy danej jednostki, wielkości i miejsca montażu. Jeżeli takie urządzenie chcemy zamontować w więcej niż jednym pomieszczeniu, trzeba będzie ponieść wyższe koszty. Klimatyzatory o mocy 2,5-3,5 kW można już znaleźć w cenie około 1,3-1,5 tys. zł.

Sam zakup klimatyzatora to jednak nie wszystko. Z montażem nie poradzą sobie laicy, to nieco bardziej skomplikowana czynność, wymagającą umiejętności technicznych obsługi urządzeń chłodniczych, dlatego warto pokusić się o oddanie instalacji klimatyzatora w ręce fachowca. Montaż potrafi kosztować równowartość klimatyzatorów o najmniejszej mocy chłodzenia. Należy przygotować się na cenę rzędu nawet 1,5 tys. zł.

Jak ochłodzić mieszkanie? – alternatywne rozwiązania

Wspomnieliśmy już, że na klimatyzator ścienny mogą sobie pozwolić osoby z zasobniejszym portfelem. Wielu nie decyduje się również na montaż klimatyzacji w mieszkaniu z uwagi na to, że w Polsce zaledwie trzy lub cztery miesiące w roku zdarzają się upalne. W ostateczności pada decyzja o zakupie klimatyzatorów mobilnych lub jednostkowych wentylatorów.

Oferta klimatyzatorów przenośnych, tak zwanych mobilnych, na rynku jest również szeroka. W taką jednostkę można się zaopatrzyć już od kilkuset złotych, choć są i modele o wartości kilku tysięcy. Klimatyzator mobilny nie jest w pełni automatyczny jak urządzenie na ścianie, co jakiś czas trzeba z niego odlewać zbierającą się wodę i wymagany jest otwór (najczęściej okno) na wywiew ciepłego powietrza na zewnątrz. Klimatyzator przenośny radzi sobie wyłącznie z jednym pomieszczeniem. Plusem jest jednak jego mobilność, na wmontowanych kółkach można zmienić jego umiejscowienie w zależności od potrzeb.

Nieprzerwanie najpopularniejszymi urządzeniami są jednostkowe wentylatory – wmontowane w długopis, instalowane do komputera na USB, stołowe bądź podłogowe. W zależności od mocy urządzenia, jaką wybierzemy, tak silnie będzie wiało w naszym kierunku. Trzeba pamiętać, że wentylatory tak naprawdę nie schładzają naszego mieszkania, tylko „mielą” powietrze w odróżnieniu od klimatyzatorów, które realnie schładzają przestrzeń.

Jak ochłodzić mieszkanie bez klimatyzacji?

Jak obniżyć temperaturę w domu, nie wydając pieniędzy na nowy klimatyzator bądź wentylator? Jest na to kilka sposobów. Pierwszym z nim jest zasłonienie okien względem wschodzącego lub zachodzącego słońca, w zależności od położenia naszego mieszkania. Najlepiej to zrobić przy użyciu białych i grubych zasłon lub rolet antywłamaniowych.

Innym sposobem jest wietrzenie pomieszczeń czy tzw. przeciąg, który naturalnie wprowadzi silny powiew w nasze wnętrza. Jeśli posiadamy nawilżacze powietrza, to warto je wykorzystać w trakcie upalnych dni, bo obniżają temperaturę. Ponadto warto zadbać o roślinność w mieszkaniu, bo ona również wpływa na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniach i co więcej – poprawia samopoczucie!

Contact us

close

Бланк з контактами

close