Murapol Poradniki Kuchnia otwarta – jak ją urządzić? Aranżacje i inspiracje
PORADNIK

Kuchnia otwarta – jak ją urządzić? Aranżacje i inspiracje

Wykończenie wnętrz kuchnia-otwarta-jak-ja-urzadzic-aranzacje-i-inspiracje

Kuchnia otwarta na salon to nowoczesne rozwiązanie coraz częściej stosowane w polskich mieszkaniach. To dobry sposób na stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni, która łączy w sobie wygodną strefę do wypoczynku i pomieszczenie do przygotowywania posiłków. Co najważniejsze, to rozwiązanie świetnie sprawdza się również w mieszkaniach o mniejszych metrażu. Jak zaaranżować kuchnię z salonem, by była przestronna, stylowa i komfortowa? Jakie są wady i zalety kuchni otwartej?

Zalety kuchni otwartej na salon

Bez wątpienia największą zaletą otwartej kuchni jest przestrzeń, jaką zyskamy po połączeniu z salonem. Jeszcze do niedawna kuchnie w mieszkaniach w starym budownictwie kojarzyły się z ciasnymi i ciemnymi pomieszczeniami. Przestrzeń pozbawiona ścian działowych sprawia wrażenie większej i jest bardziej przestronna oraz jaśniejsza.

Kolejnym plusem kuchni otwartej na salon czy jadalnię jest to, że osoba zajmująca się przygotowywaniem posiłku nie jest odizolowana od reszty rodziny czy gości. Co więcej, takie rozwiązanie wręcz zachęca do wspólnego pichcenia. Gotując, można rozmawiać z przyjaciółmi, patrzeć na bawiące się dzieci czy oglądać ulubiony serial na telewizorze.

Po trzecie, otwarta kuchnia daje więcej możliwości aranżacyjnych i łatwiej wydzielić w niej poszczególne strefy. Likwidacja ścianki działowej pozwala postawić w tym miejscu dodatkowe meble, np. wymarzoną wyspę czy półwysep kuchenny.

Wady kuchni otwartej na salon

Podstawowym problemem kuchni otwartej jest przenikanie zapachów potraw do pokoju dziennego. Jeśli ktoś uwielbia przyrządzać mocno aromatyczne dania każdego dnia, to musi się liczyć z tym, że po jakimś czasie dywany, poduszki, zasłony i tapicerowane meble mogą przesiąknąć charakterystycznym zapachem. W takiej sytuacji konieczne będzie zainwestowanie w dobrej jakości okap, który zapewni odpowiednią wentylację.

Decydując się na kuchnię otwartą na salon warto pamiętać, że w codziennym odpoczynku mogą przeszkadzać także głośne dźwięki wydawane, np. przez działający okap czy zmywarkę, a niektórym nawet bałagan pozostawiony na kuchennym blacie.

Aranżacja kuchni otwartej na salon

Na co więc się zdecydować – kuchnia otwarta czy zamknięta? Mimo wszystko, zalety kuchni otwartej przeważają nad jej wadami, szczególnie dla właścicieli małych mieszkań, w których każdy metr kwadratowy jest na wagę złota. Oczywiście pod warunkiem, że aranżacja takiego wnętrza będzie zaplanowana w nawet najdrobniejszym szczególe.

Salon z kuchnią powinien być estetyczny i przede wszystkim funkcjonalny. Pomieszczenia muszą być ze sobą spójne, czyli zaprojektowane w podobnym stylu i kolorystyce. Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie mebli lub elementów wyposażenia, które będą się powtarzały zarówno w kuchni, jak i w salonie. Może to być kolor zabudowy kuchennej i mebli w pokoju dziennym, dopasowane wzory, motywy i materiały, czy takie same lampy lub uchwyty do mebli. Pomysłów jest całe mnóstwo – najważniejsze, by obydwa pomieszczenia harmonijnie się ze sobą komponowały.

W kuchni zintegrowanej z salonem warto też ograniczyć ilość sprzętów oraz naczyń i zadbać o to, by nie były na widoku i niepotrzebnie nie zagracały przestrzeni. W tym celu najlepiej postawić na pojemne szafki do samego sufitu, szuflady i praktyczne kosze cargo oraz pojemniki na sztućce czy artykuły spożywcze. Nie każdy czuje się na siłach, by zaplanować idealną kuchnie otwartą – w takim przypadku warto skorzystać z pomocy architekta lub specjalistycznego programu i mieć pewność, że rozkład tego pomieszczenia nie będzie utrudniał poruszania się i wykonywania codziennych, kuchennych czynności.

Otwarta kuchnia na salon – jak optycznie oddzielić oba pomieszczenia?

W przypadku kuchni otwartej na salon żadna ze stref nie powinna dominować nad drugą, ważne by zachować ich charakter użytkowy. Dobrym sposobem jest optyczne oddzielenie salonu od kuchni za pomocą różnego rodzaju trików:

  • otwarta kuchnia z wyspą – to chyba najbardziej znane rozwiązanie. Wyspa kuchenna z blatem roboczym wygląda jak elegancki mebel, który w subtelny sposób wyznacza granicę między dwoma strefami, czyli pełni nie tylko funkcję ścianki działowej, ale pozwala też na integrację gospodarza domu z osobami przebywającymi w salonie. Wyspa kuchenna świetnie porządkuje przestrzeń, a do tego może być miejscem do przechowywania, gotowania czy spożywania posiłków;
  • ścianka z lameli – to idealny zamiennik ścianki z płyty gipsowo-kartonowej. Lamele ciekawie połączą obydwa pomieszczenia, zachowując równocześnie ich odrębny charakter. Ażurowa ścianka umożliwi także wpadanie większej ilości światła do pomieszczenia w przeciwieństwie do tradycyjnej ścianki, która optycznie zmniejsza i zaciemnia przestrzeń. Lamele są łatwe w montażu, wkomponują się w każdą aranżację i nadadzą wnętrzu przytulności;
  • tapety ścienne i płytki – ciekawą opcją oddzielenia salonu od kuchni mogą być też materiały wykończeniowe na ściany i podłogę. To dobre rozwiązanie w przypadku zbyt małej ilości miejsca na wyspę kuchenną czy ściankę z lameli. Zastosowanie różnego rodzaju kolorów i tapet na ścianach lub płytek czy paneli stworzy optyczną iluzję dwóch osobnych pomieszczeń.

Jak widać, otwarta kuchnia daje wiele możliwości aranżacyjnych i sprzyja komunikacji domowników z gośćmi. To rozwiązanie świetnie sprawdzi się zarówno w dużych domach, jak i małych mieszkaniach, dzięki czemu jest bardzo uniwersalną metodą na stworzenie wymarzonej kuchni.

Contact us

close

Бланк з контактами

close