Lamele ścienne to bez wątpienia jeden z największych trendów wnętrzarskich ostatnich miesięcy. Ten element dekoracyjny, najczęściej pojawiający się w salonie lub przedpokoju, to prosty i niedrogi sposób na ciekawą aranżację przestrzeni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić go także do innych pomieszczeń. Jak wykorzystać lamele ścienne we wnętrzach? Odpowiadamy!
Czym są lamele ścienne?
To trójwymiarowa, drewniana lub drewnopodobna ozdoba w formie listew dekoracyjnych (najczęściej o szerokości ok. 3 cm i głębokości ok. 4 cm), które są zamontowane z przerwami na ścianie, najczęściej w pozycji pionowej. Ale nie tylko! Można je umieścić również na suficie lub jako przepierzenie. Lamele ścienne są wykonywane z trzech rodzajów materiałów:
- litego drewna;
- płyty MDF pokrytej naturalną okleiną meblową;
- płyty MDF pokrytej tworzywem sztucznym, np. PCV (folią termoplastyczną).
Dlaczego lamele dekoracyjne cieszą się tak dużą popularnością?
Powodów jest kilka. Przede wszystkim, pasują właściwie do każdego rodzaju wnętrza. Drewniane listewki świetnie odnajdą się w stylach, jak klasyczny, skandynawski, minimalistyczny, industrialny, vintage czy japandi. Lamele pozwalają uzyskać efekt przestrzenności i głębi, mają bardzo ponadczasowy, estetyczny i uniwersalny wygląd. Świetnie komponują się z cegłą, surowym betonem czy marmurem. Produkt ten występuje również w bogatej kolorystyce – najczęściej spotykany odcień to dąb, sosna i jesion z widocznym usłojeniem, ale można również znaleźć lamele białe, czarne, szare czy pastelowe.
Niezaprzeczalnym atutem lameli jest ich prosty montaż – można to zrobić właściwie na własną rękę, bez pomocy ekipy remontowej. By przymocować je do ściany, nie potrzebujemy ciężkiego sprzętu czy wiedzy i doświadczenia fachowców. Wystarczy klej lub taśma montażowa, poziomica, trochę wolnego czasu i dobrych chęci. Lamele ścienne to nie tylko łatwy montaż, ale też atrakcyjna cena. Podstawowy model, którego szerokość wynosi 100 cm i zawiera 15 lamelek z okleiną PCV, kosztuje zaledwie 100 zł. Taka kwota na pewno nie zrujnuje nikomu portfela.
Właścicieli mniejszych mieszkań na pewno ucieszy fakt, że panele naścienne pełnią również funkcję akustyczną – skutecznie rozpraszają fale dźwiękowe i tłumią hałasy dochodzące zza ściany. Ryflowana faktura lameli ma również wpływ na poprawę utrzymania temperatury w pomieszczeniu. Montaż listew to także prosta recepta na zamaskowanie niedoskonałości ścian. Jak zatem wkomponować lamele w wystrój wnętrza? Oto kilka praktycznych pomysłów!
Lamele w przedpokoju
Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, do którego wchodzimy w domu czy mieszkaniu, dlatego zależy nam na tym, by odpowiednio się prezentowało. Niestety jest to zazwyczaj mała powierzchnia i możliwości jej uatrakcyjnienia nie są duże. Przeważnie decydujemy się na powieszenie na ścianie ozdobnego lustra lub obrazu. A gdyby tak udekorować przedpokój drewnianymi lamelami? Dzięki nim, nadamy temu pomieszczeniu elegancji i głębi. Dodatkowo, lamele w przedpokoju ochronią przed zabrudzeniami miejsca, które są najbardziej na to podatne.
Lamele w salonie
Bardzo dobrze będą wyglądały także lamele w salonie. Świetnie sprawdzą się w stylu loftowym, gdzie można znaleźć inne ciekawe materiały, jak np. drewno, beton, cegła, czy szkło. Lamele będą się pięknie prezentować też w delikatnych aranżacjach, bo doskonale komponują się z jasnymi kolorami i tak popularnymi ostatnio szarościami oraz beżami. Lamele w salonie można zastosować na dwa sposoby. Pierwszy z nich pokochają właściciele salonu połączonego z kuchnią. Dzięki lamelom w postaci pionowych desek przymocowanych do sufitu i ściany można oddzielić strefę wypoczynkową od aneksu kuchennego. Drugi sposób to zastosowanie ich na ozdobnej ściance za telewizorem. Lamele na ścianie tv zrobią piorunujące wrażenie i sprawią, że cała aranżacja będzie unikatowa, a telewizor zostanie jeszcze bardziej wyeksponowany.
Lamele w sypialni
Sypialnia to kolejna przestrzeń, w której możemy wykorzystać lamele. Taka dekoracja będzie idealnie pasować do aranżacji w stylu loftowym lub skandynawskim. Bardzo dobrze będą wyglądały lamele zamontowane na ścianie za łóżkiem, tworząc tło dla tapicerowanego zagłówka. Trzeba jednak uważać, by zbytnio nie przesadzić z dekorowaniem wnętrza – zbyt duża ilość lameli może stwarzać przytłaczające wrażenie.
Lamele w kuchni
Nowoczesne lamele przymocujemy praktycznie do każdej dostępnej powierzchni. Dzięki temu, że listewki można ciąć na krótsze elementy, z powodzeniem wykorzystamy je zarówno w mniejszej, jak i większej kuchni. Lamele w kuchni można przymocować, np. do frontów meblowych, boków mebli, ściany, sufitu czy wyspy kuchennej. Ważne, by cała aranżacja dobrze ze sobą współgrała. Co ważne, stosując lamele w kuchni nie musimy się martwić o wilgoć czy wyższe temperatury. Lamele ścienne w kuchni do niedawna były pomysłem dość kontrowersyjnym – kiedyś na rynku znajdowały się wyłącznie lamele drewniane lub aluminiowe. W tej chwili mamy do dyspozycji ogromny wybór tego produktu z tworzyw sztucznych, które są trwałe i odporne na wilgoć.
Lamele to idealne rozwiązanie, gdy chcemy szybko zmienić wygląd wnętrza. Mają nowoczesny, elegancki oraz naturalny wygląd. To także dowód na to, że nie potrzeba ogromnych nakładów finansowych, by odmienić charakter danego pomieszczenia.