Murapol Poradniki Loggia a balkon w bloku - definicja, różnice, aranżacje
PORADNIK

Loggia a balkon w bloku - definicja, różnice, aranżacje

Wykończenie wnętrz loggia-a-balkon-w-bloku-definicja-roznice-aranzacje

Zarówno loggia w bloku, jak i balkon to dodatkowa powierzchnia przynależąca do mieszkania, która daje dostęp do większej przestrzeni i może być miejscem do odpoczynku. Wiele osób myli jednak te dwa pojęcia. Choć mogą wydawać się równoznaczne, to jednak definicje balkonu i loggi różnią się od siebie. Czym dokładnie jest loggia? Co odróżnia ją od balkonu? Jak ciekawie zaaranżować balkon i loggię, by stworzyć przytulną, ale i funkcjonalną przestrzeń do relaksu?

Co to jest loggia?

Loggia jest otwartą częścią budynku, jednak znajduje się ona w jego strukturze i nie wychodzi poza jego bryłę. Można powiedzieć, że to wnęka w obiekcie, powstała w wyniku cofnięcia ściany elewacyjnej. Loggię osłaniają ściany boczne i jest ona zadaszona. Co ciekawe, to rozwiązanie stosowano już w czasach starożytnego Rzymu, kiedy to loggie ozdabiały podmiejskie wille i pozwalały wypoczywać na świeżym powietrzu, a równocześnie osłaniały domowników od palącego słońca czy wiatru. Moda na loggie powróciła w epoce renesansu, który sporo inspiracji czerpał z klasycznych budowli. W pałacach były one oddzielnymi pomieszczeniami pełniącymi funkcje reprezentacyjne, stosowano je również w miejskich ratuszach i na terenie zamkowych dziedzińców. Wielu Polaków z pewnością zapamiętało loggie ze starego, brutalistycznego budownictwa PRL-u i wyrobiło sobie o nich zdanie, jako o zaniedbanych i nieatrakcyjnych przestrzeniach. Nie musi tak jednak pozostać, bo współcześnie loggie można zaaranżować w bardzo ciekawy sposób.

Loggia a balkon - różnice

Czym różni się loggia od balkonu? Do ich projektowania i budowy stosuje się przede wszystkim inne rozwiązania architektoniczne. Balkon nie jest w pełni zintegrowany z bryłą obiektu, stanowi jego zewnętrzną część i otoczony jest z trzech stron balustradą, a jednym bokiem przystaje do ściany obiektu mieszkalnego. Mówiąc wprost, balkon „wystaje” poza budynek, a loggia nie wychodzi poza ścianę. Czy loggia wlicza się więc do powierzchni mieszkania? Warto wiedzieć, iż loggia jest wliczana do powierzchni lokalu, podczas gdy balkon już niekoniecznie. Dodatkowo loggia w bloku ze względu na swoją konstrukcję, jest miejscem, które może być użytkowane właściwie przez cały rok.

Balkon czy loggia – co wybrać?

Podczas zakupu nieruchomości wiele osób zadaje sobie pytanie: co będzie lepszym wyborem – mieszkanie z balkonem czy loggią? Balkon jest elementem nadwieszanym i ma formę otwartą, z kolei loggia schowana jest we wnęce, a w wariancie zamkniętym jej front jest zabudowany, np. przeszkleniami. Warto poznać wszystkie za i przeciw tych dwóch opcji i wybrać dla siebie optymalne rozwiązanie.

Do zalet logii z pewnością należy to, że jeśli jest przeszklona, to można w niej spędzać czas właściwie przez cały rok. Silny wiatr, prażące słońce, grad czy deszcz nie przeszkodzą w korzystaniu z przestrzeni wypoczynkowej. Dodatkowo loggia może być atrakcyjnym przedłużeniem salonu – drzwi z salonu prowadzące na loggię może w ciepłych dniach otworzyć i stworzyć dużą powierzchnię idealną na spotkania z rodziną czy znajomymi. Przeszklona loggia może być także świetnym miejscem do uprawiania ogrodu zimowego. Ponadto to idealne rozwiązanie dla osób, które stawiają na większą prywatność i chcą się osłonić od sąsiedzkich spojrzeń. Czy loggie posiadają jakieś wady? Z pewnością wiele osób nie do końca wie, jak atrakcyjnie zaaranżować takie miejsce, brak im odwagi i umiejętności, bo zmienić loggię w praktyczną i urokliwą przestrzeń do domowego relaksu. Często też, by stworzyć loggię konieczne jest ograniczenie powierzchni mieszkania na jej rzecz. Z drugiej strony, właściciele mieszkań z loggiami muszą wybierać rośliny, które nie potrzebują dużo słońca, bo to rozwiązanie, w przeciwieństwie do balkonu, nie zapewnia tak dużej ilości wpadającego światła.

A co z balkonami? Te również dają możliwość uprawiania mini ogródka, ale z uwagi na brak ścian może być to tylko ogród sezonowy. Choć na balkonie miło jest rozłożyć leżak i łapać promienie słońca, to w przypadku pogorszenia pogody, tj. burzy czy rzęsistego deszczu, przebywanie na nim staje się praktycznie niemożliwe. Plusem balkonu jest też to, że można wykorzystać go jako dodatkową powierzchnię do przechowywania różnego rodzaju rzeczy, np. rowerów, które nie mieszczą się w mieszkaniu. Balkon nie ogranicza również horyzontu i pozwala w pełni podziwiać okoliczny krajobraz.

Jak urządzić balkon i loggię?

Zarówno balkon, jak i loggia w bloku dają mnóstwo możliwości aranżacyjnych. Wystarczy odrobina chęci i pomysłu, a nawet przy niewielkich nakładach finansowych można stworzyć przytulne miejsce, które stanie się dla domowników prawdziwą oazą. W sieci aż roi się od inspiracji, jak urządzić taką przestrzeń. Ważne, by określić, czy ma to być miejska mini dżungla, bawialnia dla dzieci, a może miejsce do relaksu z wygodnym leżakiem, książką i kawą? W aranżacji na pewno warto wykorzystać naturalne materiały i meble, które nie przytłoczą balkonu czy loggi. Miękkie poduchy, lampiony i małe lampki, skrzynia do przechowywania drobiazgów czy wiszące huśtawki i hamaki to niezbędne elementy potrzebne do stworzenia takiego osobistego kącika. Niezależnie od tego czy to loggia czy balkon – istotne jest, by domownicy czuli się w takiej przestrzeni komfortowo i z przyjemnością spędzali tam czas.

Contact us

close

Бланк з контактами

close