Murapol Poradniki Mieszkanie dla rodziny – jak dobrać odpowiedni metraż?
PORADNIK

Mieszkanie dla rodziny – jak dobrać odpowiedni metraż?

Inne mieszkanie-dla-rodziny-jak-dobrac-odpowiedni-metraz

Każdy członek rodziny chciałby mieć w domu swój „kawałek podłogi”, a najlepiej własny pokój. Dlatego tak ważne jest rozplanowanie przestrzeni, by móc na niej wygospodarować funkcjonalne pomieszczenia dla rodziców i dzieci. Kawalerka odpada – to jasne. Ale jak właściwie dobrać odpowiedni metraż mieszkania dla rodziny?

Zanim wybierzemy odpowiedni lokal dla siebie i bliskich, warto przemyśleć swoje aktualne, ale i przyszłe potrzeby, bo mieszkanie nierzadko kupuje się na lata. Oczywiście nie zawsze da się przewidzieć, o ile nasza rodzina się powiększy ani jak zmieni się nasza sytuacja na przestrzeni czasu, ale dwójka młodych ludzi decydując się na kawalerkę, może szybko odczuć niedogodności funkcjonowania z dzieckiem na małej przestrzeni. Wiele osób odkryje, że musi zorganizować sobie home office na dłużej – warto, by przestrzeń pozwalała wytyczyć miejsce do pracy i nauki dla każdego.

Mieszkanie dla rodziny – liczy się funkcjonalność i dobry rozkład

Paradoksalnie, nie zawsze więcej znaczy lepiej, co przekładając na dyskusję o metrażu – nie trzeba szukać mieszkania dla 4-osobowej rodziny wśród największych dostępnych w ofercie dewelopera. Sytuacja finansowa również może na to nie pozwolić. Liczy się funkcjonalność i dobry rozkład (lub możliwość jego zmiany, gdy zajdzie taka potrzeba). O chaos równie łatwo w dużym apartamencie, jak i w mniejszym lokalu.

Więc jakie mieszkanie dla 3-osobowej rodziny jest najlepsze? Eksperci przekonują, że w takim przypadku wystarczą lokale o powierzchni ok. 55 mkw. To wielkość bardzo bliska obecnemu przeciętnemu metrażowi mieszkania sprzedawanego na polskim rynku, który w 2019 roku wynosił 53,1 mkw[1]. Można na niej z pewnością urządzić funkcjonalny pokój dla dziecka, sypialnię, salon z aneksem kuchennym i łazienkę. Taki rozkład można znaleźć w większości nowych inwestycji deweloperskich. A jeśli mamy dwójkę dzieci – jakie mieszkanie dla 4-osobowej rodziny powinno spełnić nasze potrzeby? W takim wypadku warto już pomyśleć o przynajmniej 60-65 mkw., z wyraźnie wyodrębnionymi, regularnymi pomieszczeniami. I zabrać się za ich sprytne urządzenie!

 

Mądre wykorzystanie przestrzeni w mieszkaniach dla rodzin

Ważne, by pokoje mogły łapać dużo światła słonecznego, a ich powierzchnia była optymalnie wykorzystana. Producenci wyposażenia wnętrz oferują dziś sprytne pomysły na schowki, składane blaty i inne rozwiązania pozwalające oszczędnie traktować przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na wysokość pomieszczeń – im więcej cm między podłogą a sufitem, tym więcej miejsca np. na półki.

Mieszkania dla rodzin powinny mieć też funkcjonalną kuchnię i choćby kącik do wspólnego spożywania posiłków. W tygodniu trudno o obiad w rodzinnym gronie, ale warto wspólnie celebrować chociaż niedzielne śniadanie. Jeśli ta jest mała, trzeba zawczasu zastanowić się nad optymalnym wykorzystaniem ścian (np. pod szafki, półki), by zwolnić jak największą przestrzeń podłogi czy rozplanowaniem lokalizacji gniazdek elektrycznych. I zadbać o oświetlenie, które zwłaszcza w zimowych miesiącach poprawia warunki funkcjonowania w domu. Łazienka? W przypadku większej rodziny warto wybrać mieszkanie z osobną toaletą. Sprawdzą się drzwi przesuwne, które pozwolą zwolnić miejsce na korytarzu (w porównaniu z drzwiami otwieranymi na zewnątrz), który to również jest ważną przestrzenią w domu. Półka na buty, wieszaki, siedzisko – te elementy warto w nim umieścić

[1] nieruchomosci.interia.pl

Contact us

close

Бланк з контактами

close