Murapol Poradniki Mieszkanie na parterze - czy warto kupić? Wady i zalety
PORADNIK

Mieszkanie na parterze - czy warto kupić? Wady i zalety

Inne mieszkanie-na-parterze-czy-warto-kupic-wady-i-zalety

W trakcie zakupu nowego mieszkania wiele osób zastanawia się, czy wybór lokalu na parterze jest dobrym rozwiązaniem. Choć nieruchomość na najniższej kondygnacji w budynku wzbudza u niektórych pewne obawy, to należy wiedzieć, że ma także mnóstwo zalet. Czy warto kupić mieszkanie na parterze? Jakie są wady i zalety takiego wyboru?    

Kupując nowe mieszkanie, wiele osób sprawdza w pierwszej kolejności, na jakim piętrze jest usytuowane. To jedna z ważniejszych informacji dla nabywcy — nic w tym dziwnego, bo każdy ma inne preferencje i oczekiwania. Dodatkowo, usytuowanie lokalu wpływa na jego wartość rynkową czy koszty eksploatacji. Część nabywców w ogóle nie bierze pod uwagę mieszkania na parterze, podczas gdy inni nie wyobrażają sobie życia na wyższych kondygnacjach. To jak to właściwie jest? Najlepiej poznać wszystkie za i przeciw i zdecydować, które rozwiązanie będzie lepsze, biorąc pod uwagę indywidualne  potrzeby domowników.

Mieszkanie na parterze — wady

Lokal na parterze narażony jest na większy hałas i brak prywatności. Rzeczywiście usytuowanie blisko drzwi wejściowych do budynku, wejścia do windy lub obok ruchliwej ulicy czy chodnika może być problemem. Dodatkowo, niewielka wysokość okien oznacza zdecydowanie mniejszą prywatność. Chyba nikt nie lubi, jak przechodnie lub inni lokatorzy zaglądają mu do mieszkania. Te kwestie można jednak łatwo rozwiązać. Nowoczesna, dobrej jakości stolarka okienna i drzwiowa sprawia, że coraz skuteczniej udaje się wyeliminować hałas dochodzący z zewnątrz. Współczesne lokale w inwestycjach deweloperskich są dobrze wytłumione. Z kolei problem z intymnością w mieszkaniu i spojrzeniami sąsiadów pomogą rozwiązać rolety i żaluzje.

Nabywcy często zadają sobie też pytanie, czy mieszkanie na parterze jest bezpieczne? W opinii wielu osób, lokale na parterze są bardziej narażone na włamania. I tę kwestię można rozwiązać, bo istnieje mnóstwo sposobów, by zapewnić swojej rodzinie bezpieczeństwo, a mieszkanie ochronić przed intruzami. Najprostszy to montaż odpowiedniego oświetlenia z czujnikiem ruchu, które odstraszy potencjalnego włamywacza. Bardzo popularne obecnie są też wytrzymałe rolety zewnętrzne, które zapewnią bezpieczeństwo i ograniczą widoczność z zewnątrz. Warto postawić też na solidne drzwi antywłamaniowe. Niektórzy decydują się również na zainstalowanie alarmu lub kamer.

Kilkadziesiąt lat temu, nabywcy mieszkań obawiali się dodatkowych kosztów związanych z ogrzewaniem, bowiem lokale nad piwnicą potrzebowały większej ilości energii. Na szczęście obecnie problem ten właściwie nie istnieje, bo w nowych inwestycjach stosuje się nowoczesną izolację cieplną, które skutecznie zapobiega wychładzaniu lokalu. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie okien i drzwi, koszty ogrzewania pomogą zmniejszyć także urządzenia inteligentnego domu, jak w przypadku inwestycji Grupy Murapol. System smart home umożliwia nie tylko zdalne, ale także manualne zarządzanie oświetleniem, zaworami wody, energią i ogrzewaniem. Optymalizacja zużycia mediów i ich kontrola to niewątpliwe atuty dla zapewnienia oszczędności w domowym budżecie.

Mieszkanie na parterze — zalety

Chyba największą, niekwestionowaną korzyścią mieszkania na parterze jest możliwość posiadania własnego ogródka. To idealna opcja dla osób, które marzą o zielonym skrawku ziemi w mieście. Ogród z tarasem daje mnóstwo możliwości — można w nim uprawiać kwiaty, zioła i warzywa, zbudować dla dzieci piaskownicę na trawie czy postawić im mini basen, z którego będą mogły korzystać w upalne dni. Trzeba przyznać, że własny ogródek to prawdziwy rarytas i idealnie miejsce do rodzinnego odpoczynku i relaksu na świeżym powietrzu.

Dużą zaletą lokalu na parterze może być także jego cena. Z racji tego, że wiele osób wybiera mieszkania na wyższych piętrach, te na najniższych kondygnacjach są nierzadko tańsze. Oczywiście nie zawsze jest to reguła — w mniej zabudowanych dzielnicach z większym dostępem do ziemi, mieszkanie na parterze z ogródkiem będzie tańsze. Z kolei taki lokal w inwestycji zlokalizowanej w centrum dużego miasta, gdzie działki są ograniczone, może być dużo droższy. Wszystko zależy tak naprawdę od danego rynku.

Mieszkanie na parterze może być także idealnym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi, osób z niepełnosprawnościami lub starszych, które mają trudność w poruszaniu się. Uniezależnienie od windy i brak konieczności korzystania ze schodów to dla niektórych ogromny atut, który daje właśnie lokal na parterze. Oprócz tego, do takiego mieszkania zdecydowanie sprawniej można wnieść różnego rodzaju ciężkie sprzęty i duże meble.

Mieszkanie na parterze — czy warto?

Podsumowując, lokale na parterze są coraz chętniej wybierane przez nabywców. Przede wszystkim dają dostęp do zielonych ogródków, a ich usytuowanie nie jest już problemem w kwestii bezpieczeństwa czy ogrzewania. Nowoczesne technologie i materiały w budynkach oraz zamknięte i często monitorowane osiedla znacząco zmieniły podejście Polaków do mieszkań na parterze.      

Contact us

close

Бланк з контактами

close