Murapol Poradniki Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?
PORADNIK

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania?

Inne na-co-zwrocic-uwage-przy-zakupie-mieszkania

Wybierając mieszkanie dla siebie, warto wziąć pod uwagę jego lokalizację na mapie miasta, rozmiar i rozkład, położenie względem stron świata oraz możliwość korzystania z dodatkowych udogodnień. Na co najlepiej się zdecydować?

Lokalizacja

Ogromne znaczenie dla komfortu zamieszkiwania ma lokalizacja nieruchomości. Trzeba pamiętać, że okolica, która dziś ma dość ubogą infrastrukturę, za kilka lat może znacząco zyskać na atrakcyjności. Położenie w rozwijającej się dzielnicy daje dużo większe szanse na to, że w pobliżu wkrótce znajdą się przystanki komunikacji miejskiej, szkoły, sklepy, restauracje, kawiarnie, apteki, przychodnie, banki i miejsca rekreacji. Większą uwagę warto zwracać nie na przeszłość danego miejsca, a na perspektywy jego rozwoju. Na przykład w poprzemysłowej dzielnicy Łodzi, przy ulicy Wróblewskiego, powstaje inwestycja o nazwie Murapol Nowa Przędzalnia. W okolicy znajdują się dawne kompleksy fabryczne, które dziś pełnią zupełnie inne funkcje. Część urokliwych, ceglanych budynków zrewitalizowano i urządzono w nich szkoły lub obiekty kultury. Te okolice to dziś jeden z najchętniej zamieszkiwanych rejonów Łodzi. Jest tu cisza, spokój, zieleń i dobry dojazd do centrum.

Nie za małe, nie za duże, rozkładowe

Polacy od lat najchętniej kupują mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni między 40 a 60 metrów kwadratowych. Największą popularnością cieszą się lokale między pierwszym a piątym piętrem. Wpada do nich więcej światła słonecznego i jest nieco spokojniej niż na parterze. Plusem jest także widok na tereny zielone. Lepiej unikać mieszkań, w których okna sypialni wychodzą na ruchliwą ulicę lub obiekty generujące hałas. Istotnym elementem decydującym o atrakcyjności danego mieszkania jest też rozkład pomieszczeń. Powinien on umożliwiać podział na część wspólną (dzienną) i sypialnianą. Dobrze, by salon znajdował się w sąsiedztwie kuchni i miał ekspozycję południową. Sypialnie, najlepiej położone blisko siebie, mogą być ciemniejsze i mieć okna na stronę północną. Bardziej funkcjonalne są też mieszkania na planie zbliżonym do kwadratu. Dzięki temu nie traci się zbyt dużo przestrzeni na korytarz.  

Balkon, garaż i komórka lokatorska

Wiele osób nie wyobraża sobie mieszkania bez balkonu, ogródka lub tarasu. Taka przestrzeń, odpowiednio zagospodarowana, może być doskonałym miejscem do relaksu i wypicia porannej kawy czy lampki wina wieczorem. Z tego powodu musi być wystarczająco szeroka, by zmieścić stolik i krzesła. Najlepiej, gdy wyjście na nią znajduje się w salonie. Nie mniej ważnymi przestrzeniami dodatkowymi są garaż i komórka lokatorska lub piwnica. W niektórych dzielnicach miejsca parkingowe są na wagę złota. Garaż pod budynkiem to ogromna wygoda i wielu poszukujących mieszkania, nawet nie rozpatruje lokalizacji bez tego udogodnienia. Z kolei komórka lokatorska lub piwnica umożliwiają składowanie różnych, w danym momencie mniej potrzebnych, rzeczy. Dobrze by tak przestrzeń była na tyle duża, by pomieścić na przykład wózek dziecięcy i rowery. Dobrym wyborem wydaje się mieszkanie nie za duże, położone w rozsądnej bliskości od centrum, o funkcjonalnym rozkładzie, z balkonem, ogródkiem lub tarasem, miejscem parkingowym i komórką lokatorską. Te czynniki wpływają na wygodę zamieszkiwania, a w razie potrzeby spieniężenia nieruchomości, ułatwiają szybkie znalezienie kupca.  

Contact us

close

Бланк з контактами

close