Murapol Poradniki Podatek od wynajmu mieszkania 2023 – jak zapłacić podatek, w jakiej wysokości i od jakiej kwoty?
PORADNIK

Podatek od wynajmu mieszkania 2023 – jak zapłacić podatek, w jakiej wysokości i od jakiej kwoty?

Finanse Podatek-od-wynajmu-mieszkania-2023-jak-zapłacić-podatek-w-jakiej wysokości-i-od-jakiej-kwoty

Mieszkania to dziś częsty wybór, jeśli chodzi o lokatę zgromadzonych przez nas oszczędności. Wynajem pozwala generować stabilny przychód z miesiąca na miesiąc. Nieważne jednak, czy kupiliśmy nowe mieszkanie od dewelopera, czy odziedziczyliśmy lokal z rynku wtórnego, podatek od najmu mieszkania należy regularnie uiszczać do urzędu skarbowego. Jak wysoki to podatek i kiedy należy go płacić?

Podatek od wynajmu mieszkania 2023 – co warto wiedzieć?

Najnowsze przepisy jasno wskazują, że jedyną formą opodatkowania wynajmu mieszkania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Oznacza to, że podstawą opodatkowania jest kwota czynszu wskazana w umowie najmu. Nie wliczane są w to opłaty za media (gaz, woda, energia elektryczna itd.), koszty związane z eksploatacją mieszkania czy czynszu uiszczanego do spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. A zatem opodatkowaniu podlega kwota, która faktycznie pozostaje do dyspozycji wynajmującego po odliczeniu wszystkich wydatków związanych z mieszkaniem. Ważnym jest, by to odpowiednio opisać w umowie najmu, ponieważ jeżeli tego nie zrobimy, media staną się również przychodem do opodatkowania.

Od jakiej kwoty płaci się podatek od wynajmu mieszkania?

W świetle przepisów rozróżniamy dwie stawki ryczałtu w zależności od wysokości uzyskiwanych przychodów z najmu mieszkania.

  • 8,5% – stawka ta obowiązuje, jeśli przychód z tytułu najmu nie przekroczy 100 tys. zł w ciągu roku.
  • 12,5% – z kolei ta stawka dotyczy nadwyżki powyżej 100 tys. zł.

To znaczy, że 12,5-procentowy podatek obowiązuje jedynie w przypadku przychodu uzyskanego od 100 tys. zł i więcej. Do 100 tys. zł podatek wynosi 8,5%.

Jak zapłacić podatek od wynajmu mieszkania?

Ryczałt od wynajmu mieszkania należy uiszczać w cyklu miesięcznym lub kwartalnym. 

Płatności trzeba dokonać do 20. dnia następnego miesiąca od momentu uzyskania przychodu lub 20. dnia następnego miesiąca po upływie kwartału, za który podatek ma być opłacony. Wyjątkiem jest ostatni miesiąc w roku – grudzień – i ostatni kwartał, za który podatek od najmu powinien zostać rozliczony do końca lutego następnego roku.

Gdzie należy zapłacić podatek od wynajmu mieszkania?

Pełną kwotę podatku w ujęciu miesięcznym lub kwartalnym należy uiścić na swój indywidualny rachunek podatkowy (tzw. mikrorachunek podatkowy). Taki rachunek jest przypisany każdemu i można go sprawdzić za pośrednictwem dowolnego urzędu skarbowego lub znacznie szybciej na dedykowanej temu rządowej stronie internetowej (podatki.gov.pl/generator-mikrorachunku-podatkowego). Wystarczy użyć swojego numeru PESEL (lub NIP), żeby taki rachunek wygenerować.

Contact us

close

Бланк з контактами

close