Murapol Poradniki Pokój dla nastolatka – jak dobrać meble młodzieżowe dla chłopca?
PORADNIK

Pokój dla nastolatka – jak dobrać meble młodzieżowe dla chłopca?

Wykończenie wnętrz pokoj_dla_nastolatka_jak_dobrac_meble_mlodziezowe_dla_chlopca

Urządzenie pokoju dla nastoletniego chłopaka to prawdziwe wyzwanie! Dlaczego? Rodzice pod uwagę muszą wziąć nie tylko swój gust, funkcjonalność i ergonomię pomieszczenia – wnętrze powinno przede wszystkim odzwierciedlać styl, zainteresowania, pasje i potrzeby młodego człowieka. Jak pogodzić, rozbieżne często, wizje rodziców i nastolatka? Jakie meble, kolory i akcesoria wybrać do pokoju nastolatka, by obie strony były zadowolone?

Pokój dla nastolatka – od czego zacząć?

Pokój młodzieżowy pełni wiele funkcji – jest jednocześnie garderobą, sypialnią, miejscem do nauki i spotkań z przyjaciółmi oraz przestrzenią do rozwijania hobby. Kilkanaście lat to trudny moment przejścia z okresu dzieciństwa do dorosłości. To czas pierwszych wyzwań, porażek i sukcesów, a także poszukiwań własnego stylu i miejsca w świecie. Właśnie dlatego pokój nastolatka powinien być jego prywatną przestrzenią, w której będzie się czuł dobrze i która będzie wyrażać jego indywidualny charakter. Przed planowaniem aranżacji młodzieżowego wnętrza warto zapytać syna o jego ulubione kolory czy preferencje dotyczące rozmieszczenia mebli. Rozmowa z pewnością pomoże obu stronom znaleźć odpowiednie rozwiązania i pogodzić odmienne gusta. Ważne jest, by nastolatek miał duży udział w aranżacji wymarzonej przestrzeni – w końcu to on będzie spędzał w niej mnóstwo czasu.

Pokój dla nastolatka – kolory i motywy

Urządzanie pokoju młodzieżowego dla chłopca można rozpocząć od wyboru kolorów i motywu przewodniego, który nada wnętrzu spójności i sprawi, że pomieszczenie będzie nietuzinkowe i w pełni odda charakter jego użytkownika. Motyw przewodni aranżacji warto określić na podstawie zainteresowań chłopca i urządzić pokój tematycznie. Jego pasję do sportu mogą odzwierciedlać, np. plakaty lub artystyczne malunki na ścianie z wizerunkiem ulubionej gwiazdy filmowej. Fan aktywności fizycznej będzie zachwycony tapetą naścienną z motywem z dziedziny sportowej bliskiej jego sercu. Ciekawym pomysłem będzie też zawieszenie na ścianie koszulki ulubionego sportowca.

A co z barwami pokoju młodzieżowego? Wybór koloru ścian często podejmują sami nastolatkowie, którzy stawiają na „dorosłe”, ciemne barwy. Chłopcy uciekają często od delikatnego błękitu – koloru utożsamianego z dzieciństwem. W ostatnich latach bardzo modne w pokojach młodzieżowych stały się szarości, granat, biel, czerń, a także turkus i butelkowa zieleń. Wielu młodych chłopaków stawia też na odważne połączenie kolorów z pozoru do siebie niepasujących lub mocny akcent kolorystyczny na jednej ze ścian w postaci czerwieni, zieleni, żółci czy fioletu.

Meble młodzieżowe do pokoju chłopca – jakie wybrać?

Meble młodzieżowe dla chłopca powinny być przede wszystkim proste i funkcjonalne. Nastolatek musi mieć zapewnioną przestrzeń zarówno do odpoczynku i nauki, jak i do rozrywki. Nowoczesne meble młodzieżowe zazwyczaj mają proste, geometryczne bryły. Bywają asymetryczne i oryginalne pod względem połączeń kolorystycznych, jednak jeśli ściany będą odważne i jaskrawe, to najlepiej zdecydować się, np. na meble młodzieżowe białe lub w innych łagodnych, naturalnych barwach. Należy pamiętać, że pokój młodzieżowy powinien być nie tylko przestrzenią do zabawy, ale też pozwolić na skupienie podczas nauki i wyciszenie się przed nocnym wypoczynkiem, a stonowane kolory z pewnością temu sprzyjają.  

Łóżko

Młody chłopak, by odpowiednio odpocząć i zregenerować siły po intensywnym dniu, potrzebuje z pewnością wygodnego łóżka do spania. Jego wymiary powinny być dopasowane do wzrostu nastolatka, a materac do wagi. Ważne jest, aby wybrać łóżko oraz materac, z których chłopak będzie mógł korzystać przez wiele lat. Warto postawić na solidny i sprawdzony model – młodzi mężczyźni rosną w błyskawicznym tempie, łóżko musi być więc do tego dostosowane. Dobrym rozwiązaniem będzie też zakupienie łóżka z szufladami, w których nastolatek szybko schowa pościel. Dodatkowa przestrzeń do przechowywania pomoże utrzymać porządek.

Biurko

Miejsce do nauki odgrywa kluczową rolę w codziennym życiu i obowiązkach młodego człowieka. Nastolatek potrzebuje do tego dobrze zorganizowanej i wygodnej przestrzeni, w końcu spędza tu dużo czasu, dlatego tak ważne jest dobre dopasowanie zarówno biurka, jak i krzesła do jego użytkownika. Odpowiednie wymiary mebli pozwolą zachować prawidłową postawę podczas siedzenia, a to kluczowe dla uniknięcia problemów z kręgosłupem. Warto zainwestować w solidny fotel obrotowy z regulowaną wysokością siedziska, kątem nachylenia oparcia czy ustawianymi podłokietnikami. W przypadku biurka liczy się nie tylko jego wysokość. Nastolatek powinien mieć do dyspozycji obszerny blat, na którym znajdą się akcesoria do przechowywania materiałów szkolnych.

Meble do przechowywania

W pokoju młodzieżowym nie może oczywiście zabraknąć mebli do przechowywania. Chłopak będzie potrzebował dużo miejsca na swoje ubrania, dodatki, książki i inne przedmioty. Odpowiednia do tego będzie duża szafa, najlepiej z lustrem. W pokoju nie może też zabraknąć komody z szufladami i szafkami – to idealne miejsce do przechowywania bielizny, koszulek, kosmetyków czy różnego rodzaju dodatków. Z pomocą podczas segregowania przyjdą plastikowe lub tekturowe pojemniki, które chłopiec może wykorzystać na przechowywanie drobiazgów.

Kącik hobbystyczny

Nastolatek na pewno ucieszy się, gdy podczas aranżacji jego pokoju powstanie kącik hobbystyczny lub miejsce, w którym może ugościć swoich przyjaciół. Warto dać mu pole do popisu i pozwolić na stworzenie własnego wyjątkowego kącika zainteresowań. Mogą to być, np. półki ścienne na trofea sportowe lub regał na książki. Miłośnik muzyki zachwyci się uchwytami do przechowywania instrumentów na ścianie oraz powieszonymi w odpowiednich miejscach głośnikami. Oprócz łóżka warto zapewnić mu miejsce do przyjmowania rówieśników – idealnie sprawdzą się tu modne fotele młodzieżowe lub wygodna kanapa ze stolikiem, które umilą spędzanie wolnego czasu z gośćmi.

Aranżacja pokoju młodzieżowego nie jest łatwa, warto jednak dać dziecku wybór i wziąć pod uwagę jego oczekiwania  i preferencje. Najważniejsze jest wypracowanie kompromisu – dzięki temu uda się stworzyć młodzieżową przestrzeń z wyposażeniem koniecznym do utrzymania porządku oraz wydzielonym miejscem na naukę, zabawę i wypoczynek.

Contact us

close

Бланк з контактами

close