Murapol Poradniki Pokój dla rodzeństwa – jak zaaranżować funkcjonalne pomieszczenie dla Twoich pociech?
PORADNIK

Pokój dla rodzeństwa – jak zaaranżować funkcjonalne pomieszczenie dla Twoich pociech?

Wykończenie wnętrz pokoj-dla-rodzenstwa-jak-zaaranzowac-funkcjonalne-pomieszczenie-dla-twoich-pociech

Urządzenie pokoju dla rodzeństwa to nie lada wyzwanie! Zaaranżowanie przyjaznej przestrzeni dla dwojga dzieci, w którym każde będzie czuć się dobrze, wydaje Ci się niemożliwe? Niepotrzebnie! Oczywiście nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza jeśli do dyspozycji masz niewielki metraż, ale przy odrobinie chęci i pomysłu można urządzić wygodny i niebanalny pokój, który odpowie na potrzeby obojga pociech. Jak to zrobić? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek!

Nie zawsze metraż lokalu pozwala na urządzenie osobnych pokoi dla każdego dziecka. W większości przypadków, szczególnie posiadając mieszkanie w bloku, rodzeństwo musi dzielić ze sobą przestrzeń. Wspólny pokój może być powodem konfliktu między dziećmi. Dlaczego? Może różnić je wiek, płeć i zainteresowania, więc pomieszczenie trzeba podzielić według dwóch odmiennych gustów i każdemu dziecku zapewnić komfortowe miejsce do wypoczynku, zabawy i nauki, które będzie odzwierciedlało ich rozwijające się osobowości.

Pokój dla rodzeństwa w różnym wieku

Twoje pociechy dzieli duża różnica wieku? Jedno chodzi do przedszkola, a drugie jest już nastolatkiem? We wspólnym pokoju najważniejsze jest wydzielenie osobistych stref, aby każde z nich posiadało swój własny kąt. Warto zacząć od łóżka. W pokoju dla rodzeństwa obowiązkowo muszą znaleźć się dwa miejsca do spania. Wybór łóżka zależy od tego, jaką powierzchnię masz do zagospodarowania. Jeśli pomieszczenie jest duże, możesz pozwolić sobie na wykorzystanie dwóch oddzielnych łóżek. Jednak jeśli pokój jest mały, dobrym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, którego największą zaletą jest znaczna oszczędność powierzchni. Wybierając łóżko należy pamiętać, by dokładnie sprawdzić jakość wykonania i stabilność konstrukcji – od tego zależy komfort i bezpieczeństwo pociech. Przy łóżku młodszego dziecka przydadzą się zasłonki, dzięki którym maluch będzie mógł położyć się wcześniej spać lub uciąć drzemkę w ciągu dnia. Aranżację warto uzupełnić lampkami z funkcją przyciemniania.

Dla ucznia konieczne będzie wydzielenie strefy do nauki z wygodnym biurkiem i krzesłem lub fotelem oraz odpowiednim oświetleniem. Najlepsze do nauki będzie światło zimne lub zbliżone do naturalnego – pobudzi koncentrację, wyostrzy zmysły i pomoże się skupić na odrabianiu lekcji. Co ważne, w tej strefie powinny się też znaleźć szafki lub regały na książki i inne materiały szkolne. Z kolei maluchy najchętniej bawią się na podłodze i większość ich zabawek oraz przedmiotów osobistych powinna znajdować się w strefie niskiej. Umieszczenie rzeczy nastolatka wyżej będzie więc idealnym rozwiązaniem, chociażby dlatego, że młodsze, zaciekawione dziecko nie będzie mogło po nie sięgać. Starsze pociechy są wyższe, dlatego ich przedmioty możemy umieścić na komodach bądź półkach.

Pokój dla brata i siostry

Rożne kolory ścian to najprostszy sposób na podział przestrzeni, szczególnie w przypadku, gdy pokój zamieszkuje rodzeństwo różnej płci. Klasycznie przyjęło się, że róż i odcienie pastelowe stosuje się w pokoju dziewczynek, zaś chłodniejsze odcienie, takie jak np. błękit w pokoju chłopców. Warto jednak trochę poeksperymentować z kolorami i ich oryginalnymi połączeniami. Po stronie chłopca może dominować trochę ciemniejsza kolorystyka, np. szarość, granat czy głęboka zieleń, z kolei po stronie dziewczynki można postawić na żółty, beżowy, różowy czy delikatne odcienie pomarańczowego. Dobrym pomysłem będzie też pomalowanie części pokoju dziewczynki jaśniejszym kolorem farby, a części chłopca – jej mocniejszym odcieniem. Ściany warto ozdobić motywami bajkowymi, różnego rodzaju plakatami, rysunkami, obrazkami czy np. tablicą korkową. Takie wnętrza podkreślą indywidualny charakter każdego dziecka. Pokój dla rodzeństwa to przestrzeń, w której maluchy będą przebywać codziennie – postaw na przytulne i puszyste dodatki oraz stonowane kolory.

W pokoju dla rodzeństwa różnej płci nie może zabraknąć także mebli do przechowywania, a więc wszelkiego rodzaju szaf, szafek, komód i pojemników. To bardzo ważne, by każde z dzieci miało wyodrębnione miejsce wyłącznie na swoje przedmioty czy ubrania. Wtedy nie tylko będzie szanowało przestrzeń brata czy siostry, ale również nauczy się dbać o swoje miejsce i utrzymywać w nim porządek. Dobrym sposobem na wykorzystanie przestrzeni, która zazwyczaj pozostaje pusta, są na przykład szafki wiszące. Można je bez problemu zamontować nad łóżkiem lub biurkiem, a tym samym zyskać dużo dodatkowego miejsca do przechowywania. Istnieją również takie meble, które łączą w sobie wiele funkcji: łóżka, szafy, regały i biurka. Na rynku dostępnych jest wiele opcji, dzięki czemu z pewnością każdy znajdzie model, który będzie pasował do wymarzonego pokoju. Nie zapomnij też o tym, aby wszystkie meble do pokoju pociech dobierać odpowiednio do jego metrażu – w celu uniknięcia niechcianego efektu chaosu lub poczucia ciasnoty. Wybieraj pojemne meble o prostym i uniwersalnym kształcie – dzieci szybko rosną, a wraz z nimi ich potrzeby. Z biegiem lat będzie przybywać im ubrań, zabawek i rzeczy osobistych, które ciężko utrzymać w porządku.

Aranżacja pokoju dla rodzeństwa z początku może wydawać się dużym wyzwaniem, zwłaszcza gdy dzieci bardzo się od siebie różnią, dlatego tak ważne jest, wsłuchać się w ich potrzeby oraz pozwolić im uczestniczyć w procesie planowania układu pomieszczenia, wyboru mebli czy kolorów ścian. Osoby, które mieszkały ze swoim rodzeństwem, często mówią, że było to piękne doświadczenie, będące czasem przygody i wspólnej zabawy, a w późniejszych latach także czasem zwierzeń, wzajemnego zrozumienia i rozmów do białego rana. Współdzielenie przestrzeni kształtuje w dzieciach bardzo ważne w dzisiejszych czasach kompetencje miękkie, takie jak współpraca, negocjacje, kreatywność.

Contact us

close

Бланк з контактами

close