Nowoczesne łazienki są projektowane według scenariusza funkcjonalności, czyli tworzy się je zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkowników. Wobec tego oświetlenie łazienkowe również trzeba dostosować tak, by uzupełniało ono codzienne obowiązki pielęgnacyjne domowników. Należy wziąć pod uwagę rodzaj oświetlenia, jego barwę, natężenie czy też odporność na wodę i wilgoć. Równie ważna jest aranżacja, jeśli oświetlenie lustra zostanie usadowione w niewłaściwy sposób, może to uprzykrzać golenie twarzy czy robienie makijażu. Na co zatem uważać? Czy lampa nad lustro to dobry pomysł?
Łazienki to zwykle małe pomieszczenia o powierzchni najwyżej kilku czy kilkunastu metrów kwadratowych, choć zdarzają się i większe w przypadku dużych apartamentów i inwestycji z segmentu premium. Niezależnie jednak od wielkości łazienki, kilka podstawowych funkcji w postaci toalety, prysznica lub wanny i umywalki z lustrem powinny spełniać. Czasami stanowi nie lada wyzwanie zaprojektowanie łazienki w taki sposób, by klient był zadowolony zarówno pod względem wyposażenia, jak i wystroju. Nieodłącznym elementem łazienki jest jednak oświetlenie, któremu warto się przyjrzeć bliżej.
Aranżacje – oświetlenie łazienki
Nieustannie powtarza się stwierdzenie, że w najlepszej pozycji są osoby, które w łazience mają dostęp do naturalnego światła – czyli zwykle do jednego okna. Problem w tym, że często w takiej sytuacji okno jest zaciemnione lub zasłonięte, by zachować intymność przed sąsiadami czy resztą lokatorów. Jeśli jednak można sobie pozwolić na wykorzystanie światła naturalnego, to warto to robić jak najdłużej w ciągu dnia.
Oświetlenie łazienkowe w wielu miejscach wygląda dzisiaj bardzo podobnie. Główne źródło światła stanowi lampa podwieszana na suficie, która ma na celu mocne i równomierne oświetlenie całej łazienki. W tym celu świetnie posłużą lampy i oświetlenie wiszące (np. szklane kule), przy czym trzeba pamiętać, że użytkuje się je raczej w wysokich pomieszczeniach. W łazienkach spotykany jest coraz częściej również sufit podwieszany z tzw. lampą wpuszczaną i oczkami świetlnymi, choć istnieje również forma lamp natynkowych, które przytwierdza się bezpośrednio do już gotowego sufitu.
Poza lampami głównymi, sufitowymi łazienki wyposaża się dzisiaj w oświetlenie lustra oraz LED-y w formie różnych rodzajów taśm czy pasków. LED-y trafiają w górną część łazienki lub są montowane przy podłodze. Coraz więcej osób przekonuje się też do LED-ów pod prysznicem czy wanną, choć w tym przypadku należy się upewnić, że taśmy są wodoodporne i odporne na wilgoć. Trzeba się również liczyć z tym, że takie rozwiązanie będzie kilkukrotnie droższe. Rzeszę klientów przekonało też oświetlenie nocne w łazience, które pozwala po zmroku dotrzeć do toalety, nie rozbudzając mocnym światłem.
Oświetlenie łazienkowe nad lustrem – aranżacje do domu
Istnieje szereg alternatyw dla oświetlenia sufitowego, które też równie dobrze je zastępują. Często pojawia się pytanie, czy kinkiet nad okrągłe lustro to dobry pomysł? Zarówno para kinkietów, jak i plafonów świetnie sprawdzą się obok lustra łazienkowego oraz będą pełnić funkcję głównego źródła światła. Trzeba pamiętać, że kinkiety lub plafony należy umieścić co najmniej kilkanaście centymetrów od lustra, powyżej linii wzroku, żeby światło rozchodziło się równomiernie, było odpowiednio rozproszone i nie generowało cieni na twarzy.
Wyjątkowym rozwiązaniem, które powoli staje się standardem to oświetlenie zintegrowane z lustrem. Zwykle takie lustra są wyposażone w LED-y, które można też dokupić oddzielnie. Tego typu lampy do łazienki przy lustrze spełnią potrzeby zarówno kobiet, jak i mężczyzn, dzięki precyzyjnemu doświetleniu twarzy, a w końcu to jest jeden z głównych celów.