Murapol Poradniki Standard deweloperski mieszkania - co dokładnie zawiera?
PORADNIK

Standard deweloperski mieszkania - co dokładnie zawiera?

Wykończenie wnętrz Standard-deweloperski-mieszkania-co-zawiera

Poszukując mieszkania na rynku pierwotnym, najczęściej spotkamy się z ofertami deweloperów, którzy projektują lokale według określonych standardów. Każda z firm deweloperskich oferuje jednak inny standard wyposażania i wykończenia. Czego nie może zabraknąć w standardzie deweloperskim mieszkania?

Standard deweloperski mieszkania - co to znaczy?

Stan deweloperski określa standard wyposażenia i wykończenia mieszkania. Z zasady standard każdego lokalu, który otrzymują potencjalni nabywcy w prospekcie informacyjnym, jest ujednolicony i niemalże identyczny w przypadku wszystkich mieszkań w danym budynku inwestycji.

W zależności od firmy, „standard deweloperski” będzie wyglądał inaczej. Na rynku nowych mieszkań i wśród deweloperów przyjęły się już jednak pewne „standardy”. Co powinien zawierać stan deweloperski?

Stan deweloperski mieszkania - co obejmuje?

 • Drzwi wejściowe.
 • Okna wraz z parapetami (w przypadku okien portfenetrowych będą to tylko parapety zewnętrzne).
 • Otynkowanie ścian na gładko lub „na ostro” np. w łazience czy też wykończenie płytą poliuretanową.
 • Wylewki cementowe zatarte na gładko.
 • Instalacje: wody zimnej i ciepłej, centralnego ogrzewania, kanalizacyjna, elektryczna.

Wyżej wymieniony zakres standardu deweloperskiego to podstawa i baza, na której możemy ostatecznie wykończyć i stworzyć nasze wymarzone mieszkanie. Deweloperzy oferują dzisiaj jednak nieco więcej „dodatków”, udogodnień i nowoczesnych rozwiązań budowlanych, by zwrócić uwagę klienta i przekonać go do zakupu.

Stan deweloperski podwyższony - co więcej?

Niektórzy deweloperzy w ramach standardu deweloperskiego mieszkania oferują znacznie więcej niż inni. Na co możemy jeszcze liczyć w przypadku kupna nowego mieszkania od dewelopera?

 • Antywłamaniowe, wzmacniane czy wysokiej klasy drzwi.
 • Duże i oferujące bardzo dobre nasłonecznienie okna, np. portfenetrowe.
 • Filtry antysmogowe w nawiewnikach okiennych.
 • Światłowód.
 • Płyta balkonowa z łączników termoizolacyjnych np. typu Isokorb.
 • Tarasy wybrukowane kostką, trawniki i nasadzenia w mieszkaniach parterowych.
 • Home Management System, czyli możliwość korzystania z urządzeń smart home w mieszkaniach, w tym sterowania ogrzewaniem, zaworami wody, oświetleniem czy karniszami elektrycznymi.
 • Instalacja pod monitoring, klatek schodowych, wejść czy parkingów.
 • Szklane balustrady balkonów.

Stan deweloperski plus - części wspólne, strefy rekreacyjne i fotowoltaika

W stanie deweloperskim często uwzględniony jest również standard części wspólnych zarówno w budynku, jak i na terenie zewnętrznym inwestycji. W przypadku osiedli mieszkaniowych możemy liczyć na m.in. plac zabaw, ogrodzenie inwestycji, windy, domofony czy zagospodarowanie zielenią i małą architekturą.

Czasami deweloperzy oferują jeszcze więcej udogodnień, usprawnień i atrakcji w swoich inwestycjach. Murapol w ramach wysokiego standardu wykończenia części wspólnych zawiera m.in. trwałe płytki gresowe, dekoracyjne panele meblowe, duże lustra w holach wejściowych czy nierdzewne skrzynki pocztowe. Na zewnątrz inwestycji deweloper stawia ponadto stacje ładowania aut elektrycznych, stojaki rowerowe czy panele fotowoltaiczne na dachach budynków. W przypadku niektórych inwestycji firma projektuje także siłownie plenerowe czy strefy rekreacyjne, by wzmacniać budowanie sąsiedzkich relacji.

Contact us

close

Бланк з контактами

close