Poszukując mieszkania na rynku pierwotnym, najczęściej spotkamy się z ofertami deweloperów, którzy projektują lokale według określonych standardów. Każda z firm deweloperskich oferuje jednak inny standard wyposażania i wykończenia. Czego nie może zabraknąć w standardzie deweloperskim mieszkania?
Standard deweloperski mieszkania - co to znaczy?
Stan deweloperski określa standard wyposażenia i wykończenia mieszkania. Z zasady standard każdego lokalu, który otrzymują potencjalni nabywcy w prospekcie informacyjnym, jest ujednolicony i niemalże identyczny w przypadku wszystkich mieszkań w danym budynku inwestycji.
W zależności od firmy, „standard deweloperski” będzie wyglądał inaczej. Na rynku nowych mieszkań i wśród deweloperów przyjęły się już jednak pewne „standardy”. Co powinien zawierać stan deweloperski?
Stan deweloperski mieszkania - co obejmuje?
- Drzwi wejściowe.
- Okna wraz z parapetami (w przypadku okien portfenetrowych będą to tylko parapety zewnętrzne).
- Otynkowanie ścian na gładko lub „na ostro” np. w łazience czy też wykończenie płytą poliuretanową.
- Wylewki cementowe zatarte na gładko.
- Instalacje: wody zimnej i ciepłej, centralnego ogrzewania, kanalizacyjna, elektryczna.
Wyżej wymieniony zakres standardu deweloperskiego to podstawa i baza, na której możemy ostatecznie wykończyć i stworzyć nasze wymarzone mieszkanie. Deweloperzy oferują dzisiaj jednak nieco więcej „dodatków”, udogodnień i nowoczesnych rozwiązań budowlanych, by zwrócić uwagę klienta i przekonać go do zakupu.
Stan deweloperski podwyższony - co więcej?
Niektórzy deweloperzy w ramach standardu deweloperskiego mieszkania oferują znacznie więcej niż inni. Na co możemy jeszcze liczyć w przypadku kupna nowego mieszkania od dewelopera?
- Antywłamaniowe, wzmacniane czy wysokiej klasy drzwi.
- Duże i oferujące bardzo dobre nasłonecznienie okna, np. portfenetrowe.
- Filtry antysmogowe w nawiewnikach okiennych.
- Światłowód.
- Płyta balkonowa z łączników termoizolacyjnych np. typu Isokorb.
- Tarasy wybrukowane kostką, trawniki i nasadzenia w mieszkaniach parterowych.
- Home Management System, czyli możliwość korzystania z urządzeń smart home w mieszkaniach, w tym sterowania ogrzewaniem, zaworami wody, oświetleniem czy karniszami elektrycznymi.
- Instalacja pod monitoring, klatek schodowych, wejść czy parkingów.
- Szklane balustrady balkonów.
Stan deweloperski plus - części wspólne, strefy rekreacyjne i fotowoltaika
W stanie deweloperskim często uwzględniony jest również standard części wspólnych zarówno w budynku, jak i na terenie zewnętrznym inwestycji. W przypadku osiedli mieszkaniowych możemy liczyć na m.in. plac zabaw, ogrodzenie inwestycji, windy, domofony czy zagospodarowanie zielenią i małą architekturą.
Czasami deweloperzy oferują jeszcze więcej udogodnień, usprawnień i atrakcji w swoich inwestycjach. Murapol w ramach wysokiego standardu wykończenia części wspólnych zawiera m.in. trwałe płytki gresowe, dekoracyjne panele meblowe, duże lustra w holach wejściowych czy nierdzewne skrzynki pocztowe. Na zewnątrz inwestycji deweloper stawia ponadto stacje ładowania aut elektrycznych, stojaki rowerowe czy panele fotowoltaiczne na dachach budynków. W przypadku niektórych inwestycji firma projektuje także siłownie plenerowe czy strefy rekreacyjne, by wzmacniać budowanie sąsiedzkich relacji.