Murapol Poradniki Stiuk wenecki – czym jest, ile kosztuje i jak go wykonać?
PORADNIK

Stiuk wenecki – czym jest, ile kosztuje i jak go wykonać?

Wykończenie wnętrz stiuk-wenecki-czym-jest-ile-kosztuje-i-jak-go-wykonac

Stiuk wenecki to elegancki sposób wykończenia ścian, na który decyduje się coraz więcej osób. I to nie tylko w domach czy mieszkaniach, ale też w przestrzeniach hotelowych i restauracyjnych. Ten popularny i kreatywny sposób dekorowania ścian nadaje wnętrzom niepowtarzalnego charakteru. Czym właściwie jest stiuk wenecki? Ile trzeba za niego zapłacić? Jak się go wykonuje? Sprawdź, jak wykorzystać tę metodę zdobień i gdzie najlepiej się sprawdzi.

Czym jest stiuk wenecki?

To dekoracyjny, wielowarstwowy tynk przeznaczony do wnętrz, wytwarzany najczęściej z zaprawy gipsowej, wapiennej, gipsowo-wapiennej i pudru marmurowego lub proszku na bazie akrylu. Pierwsze skojarzenie ze stiukiem weneckim, jakie przychodzi na myśl, to włoskie, antyczne budowle. Całkiem słusznie, bo materiał ten był stosowany w budownictwie już za czasów starożytnych Rzymian, można go nadal podziwiać w wielu kościołach czy pałacach barokowych i renesansowych. W dawnych czasach stiuk powstawał tylko z naturalnych składników, takich jak wapno, gips, barwniki i mączka marmurowa. Z takiej masy formowano rozmaite rzeźby i detale architektoniczne oraz gładkie powłoki, które imitowały wygląd marmurowych płyt. Tak ozdobione wnętrza nawiązywały do antyku – były oznaką bogactwa i dobrego gustu.

Charakterystyczne dla stiuku weneckiego jest szybkie twardnienie i błyszcząca powierzchnia. Choć kiedyś taką mieszankę trzeba było przygotowywać samodzielnie, to współcześnie na rynku dostępne są gotowe masy stiukowe oraz farby strukturalne i kolorowe pigmenty, nadające powierzchni różne oryginalne rodzaje wykończenia. Można uzyskać, np. efekt satynowego połysku, perłowego blasku czy lustrzanej gładkości. Dzięki temu, stiuk wenecki z powodzeniem zastępuje kamienie naturalne, takie jak marmur czy trawertyn.

Gdzie zastosować stiuk wenecki?

Stiuk to przede wszystkim materiał niezwykle trwały i praktyczny. Jego powierzchnia jest odporna na uszkodzenia i zabrudzenia i może przetrwać wiele lat w nienaruszonym stanie, nawet w miejscach często eksploatowanych. Dodatkowo, klasyczny stiuk jest bezpieczny dla otoczenia, bo pozwala ścianom swobodnie oddychać, dzięki czemu powierzchnia wykazuje odporność na działanie bakterii czy pleśni. To wszystko sprawia, że stiuk wenecki sprawdzi się w większości wnętrz, można go stosować nawet w łazience czy kuchni, ale najpierw trzeba zaimpregnować go odpowiednim woskiem.

Kolejną zaletą stiuku jest bez wątpienia jego ekskluzywny wygląd, który wprowadza do mieszkania powiew luksusu. Będzie się on pięknie prezentował w salonie i sypialni, stiuk wenecki w przedpokoju nada całemu wnętrzu szyku. Dzięki gładkiej powierzchni, która odbija światło, całe pomieszczenie optycznie się powiększa, ożywia i zyskuje głębię. Stiuk wenecki świetnie uatrakcyjni wnętrza w stylu nowoczesnym, klasycznym czy minimalistycznym.

Jak wykonać stiuk wenecki?

Trzeba przyznać, że położenie stiuku nie jest rzeczą prostą i wymaga wprawy. Mimo iż obecnie na rynku dostępne są nowoczesne produkty, które znacznie ułatwiają jego aplikację, to i tak jest to zajęcie pracochłonne i skomplikowane. Stiuk może być kładziony zarówno na ścianach betonowych, jak i tynkach cementowo-wapiennych czy płytach gipsowo-kartonowych. Jak krok po kroku wygląda praca ze stiukiem?

Na początku trzeba oczywiście przygotować powierzchnię i zadbać o to, by była oczyszczona, równa i sucha. Następnie na ścianę nakłada się specjalny grunt i czeka, aż wszystko dokładnie się wchłonie. Po tym czasie, za pomocą pacy weneckiej, rozprowadza się na powierzchni cienką warstwę stiuku. Po jej całkowitym wyschnięciu przychodzi czas na szlifowanie i odpylanie. Podobnie trzeba postąpić z drugą i trzecią (o ile jest taka potrzeba) warstwą. To właśnie po tych zabiegach powstają charakterystyczne, nietuzinkowe przetarcia i piękny wzór. By uzyskać słynny efekt połysku, konieczne jest pokrycie powierzchni woskiem impregnującym, który rozprowadza się za pomocą czystej szmatki. Wosk nie tylko wydobędzie oryginalny kolor tynku, ale też zabezpieczy ścianę przed czynnikami zewnętrznymi.

Ile kosztuje stiuk na ścianę?

Jedną z niewielu wad stiuku weneckiego jest jego cena – to dość drogi materiał. Koszty zależą oczywiście od klasy i wydajności danego produktu, przykładowo 1 kg najtańszej masy dekoracyjnej wystarczy na około 2 m2 ściany. Z kolei 1 kg drogiego stiuku wystarczy nawet na 8 m2 powierzchni. Ogólnie rzecz biorąc, ceny za kilogram produktu wahają się od 30 do nawet 150 zł. Za dobry, sprawdzony stiuk trzeba zapłacić minimum 50 zł. W przypadku samodzielnego wykonywania stiuku koniecznie trzeba do tego dodać zakup pozostałych, niezbędnych materiałów i narzędzi, takich jak stalowa paca, grunt, wosk, papier ścierny itp.

Każdy, kto obawia się podjęcia tego wyzwania i uważa, że efekt końcowy nie będzie w pełni zadowalający, powinien zdecydować się na zatrudnienie fachowca. Za ułożenie stiuku trzeba wtedy liczyć od około 250 zł za m2 w mniejszych miastach i prawie 400 zł w dużych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Gdańsk. Oznacza to, że pokrycie ścian stiukiem może wynieść nawet od 5 do 6 tys. zł przy powierzchni 20 m2. Efekt jest jednak zdecydowanie wart tych pieniędzy, ponieważ wnętrze będzie eleganckie i pełne uroku, a pomieszczenie zyska ciekawy, surowy i nowoczesny klimat.

Contact us

close

Бланк з контактами

close