Inwestycje są fundamentem każdego biznesu. Każda podejmowana decyzja finansowa ma na celu generowanie zysków. Aby zrozumieć, jak dobrze wykorzystujemy swoje środki, należy poznać niezbędny wskaźnik, którym jest stopa zwrotu z inwestycji (ROI). W tym artykule przyjrzymy się temu wskaźnikowi, jego znaczeniu oraz metodzie obliczeń.
Wskaźnik ROI – co to jest?
Stopa zwrotu z inwestycji (ROI; return on investment) to wskaźnik finansowy używany do oceny efektywności inwestycji lub porównywania ich efektywności względem siebie. Jednym słowem, wskaźnik ROI mówi nam, ile zysku generuje każda wydana złotówka.
Jak obliczyć wskaźnik ROI?
Policzenie stopy zwrotu z inwestycji nie jest wcale takie trudne, choć zależy to oczywiście od skali danego biznesu i nadkładu środków. Z pewnością należy wziąć pod uwagę i wyznaczyć kilka następujących czynników.
- Określenie zysku ze sprzedaży – zysk ze sprzedaży to dochód wygenerowany z inwestycji. Jest to kwota, którą uzyskujemy po odjęciu od przychodu wszystkich kosztów związanych z inwestycją, takich jak koszty produkcji, marketingu, obsługi itp.
- Określenie kosztów inwestycji – koszty inwestycji obejmują wszystkie wydatki związane z inwestycją. Mogą to być koszty zakupu, wydatki na rozwój, koszty eksploatacji itd.
- Zastosowanie wzoru na ROI – po zebraniu danych, użyjmy wzoru na ROI, aby obliczyć wskaźnik.
- Wyrażenie wyniku w procentach – wynik obliczeń powinien być wyrażony w procentach, co daje nam jasny obraz efektywności inwestycji.
Wzór na ROI to całkiem prosta formuła obliczeniowa. Od przychodów należy odjąć koszty, a otrzymany wynik podzielić jeszcze raz przez sumę kosztów. Aby otrzymać wynik procentowy, należy pomnożyć wynik razy 100.
Jak interpretować wskaźnik ROI?
- ROI powyżej 100% – oznacza to, że inwestycja generuje zysk.
- ROI równe 100% – inwestycja zwraca dokładnie tyle, ile zostało w nią zainwestowane (tzw. na zero).
- ROI poniżej 100% – inwestycja przynosi straty.
Dlaczego wskaźnik ROI jest istotny?
Wskaźnik ROI pomaga przedsiębiorcom podejmować lepsze decyzje finansowe. Pozwala na porównanie różnych inwestycji i wyselekcjonowanie tych, które potencjalnie mogą przynieść najwyższy zwrot. Wartość ROI może również posłużyć jako punkt odniesienia do monitorowania efektywności działań inwestycyjnych w długim terminie. Zrozumienie tego wskaźnika oraz umiejętność jego obliczania zdecydowanie może wesprzeć nas w podejmowaniu właściwych decyzji finansowych, a w konsekwencji czerpania wyższych zysków.
Stopa zwrotu z inwestycji w mieszkanie
Inwestycja w mieszkanie czy nieruchomości jest już od wielu lat w czołówce wykorzystywania oszczędności przez Polaków. Zgodnie z raportem Postawy Polaków wobec finansów[1], większość z nas trzyma oszczędności w gotówce w domu lub w banku, na koncie oszczędnościowym czy na lokacie terminowej. Jednakże aż 11% Polaków dotyczą inwestycje w nieruchomości. Nie ma się czemu dziwić, skoro średnie ceny mieszkań w największych miastach na przełomie ostatnich ośmiu lat wzrosły niemal dwukrotnie[2].
Aby jeszcze bardziej sprzyjać inwestowaniu i budowaniu portfeli inwestycyjnych czy oszczędnościowych, Grupa Murapol stworzyła produkt dedykowany temu celowi.
Apartamenty inwestycyjne w Gdańsku, Toruniu czy Wrocławiu to nowoczesne lokale o zróżnicowanym metrażu, które oferują wiele udogodnień. Ich przeznaczenie to wynajem w długim bądź krótkim terminie. Co ciekawe, ten rodzaj lokalu daje możliwość odliczenia 23% podatku VAT przy zakupie.
[1] https://rozwijamy.edu.pl/images/raporty/Raport_2022_Postawy_Polakow_wobec_finansow.pdf
[2] https://www.money.pl/gospodarka/prawie-100-proc-w-ciagu-osmiu-lat-tak-drozaly-nieruchomosci-6951118553201504a.html