Murapol Poradniki Stopy procentowe – jak wpływają na ceny nieruchomości?
PORADNIK

Stopy procentowe – jak wpływają na ceny nieruchomości?

Finanse stopy-procentowe-jak-wplywaja-na-ceny-nieruchomosci

Rosnące stopy procentowe i stale zwiększające się raty kredytów hipotecznych coraz bardziej przytłaczają spłacających. Kredytobiorcy ciągle muszą mierzyć się z myślą, jak bardzo wzrośnie rata kredytu w kolejnych miesiącach. Do tego podwyżki stóp procentowych znacząco wpłynęły na ceny nieruchomości – coraz mniej ludzi może sobie pozwolić na ich zakup.

W Polsce wysokość stóp procentowych reguluje Rada Polityki Pieniężnej na czele z prezesem Narodowego Banku Polskiego. Za pomocą stóp, rada steruje m.in. poziomem inflacji oraz wartością oprocentowania zobowiązań, w tym hipotecznych. Z każdą podwyżką stóp procentowych wzrasta rata kredytu. Jeszcze we wrześniu 2021 roku przeciętny Kowalski, który zaciągnął kredyt na 300 tys. zł, płacił za niego miesięcznie 1 193 zł. Obecnie, czyli w lipcu 2022 r., jest to aż 2 479 zł[1]. Wartość takiej raty przekracza minimalne wynagrodzenie w Polsce, które wynosi 2363,56 zł netto miesięcznie[2].

Jak wzrośnie rata kredytu?

W 2022 roku Polacy doświadczyli aż siedmiu podwyżek stóp procentowych. Obecnie wynosi ona 6,5% i analitycy finansowi przypuszczają, że może ona jeszcze nieco wzrosnąć[3]. Niestety galopująca inflacja, wzrost cen oraz sytuacja geopolityczna nie sprzyja kredytobiorcom. Banki przyjmują coraz mniej wniosków o kredyty hipoteczne, gdyż spora rzesza osób nie posiada obecnie zdolności, by zaciągnąć zobowiązanie na zakup mieszkania.

Jak obliczyć wzrost raty kredytu hipotecznego przy stale zmieniających się wartościach stóp procentowych? Na rynku dostępnych jest wiele kalkulatorów, m.in. finanse UOKiK[4] przygotował rozbudowany licznik, w którym konsument może obliczyć, jak wzrośnie rata jego kredytu. Na stronie dostępny jest słowniczek, a sam kalkulator jest bardzo łatwy w użyciu. Najlepiej i najłatwiej korzystać z gotowych narzędzi, gdyż wzór na obliczenie takiej raty jest dosyć skomplikowany.

Wakacje kredytowe – jak skorzystać?

By pomóc kredytobiorcom, rząd stworzył możliwość skorzystania z tzw. wakacji kredytowych. 14 lipca prezydent podpisał ustawę, na mocy której udzielona zostanie maksymalnie 4-miesięczna przerwa w spłacie kredytu. Łącznie będzie to 8 rat, gdyż wniosek o przydzielenie wakacji będzie obowiązywał w roku 2022 oraz 2023. Nie oznacza to jednak, że raty kredytu zostaną anulowane. Spłacenie całości zobowiązania wydłuży się automatycznie o okres, w którym kredytobiorca skorzystał z wakacji.

Art. 73 ust. 4 ustawy o finansowaniu społecznościowym i pomocy kredytobiorcom dokładnie określa, kto będzie mógł skorzystać z przerwy w spłacie zobowiązania – „zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”. Oznacza to zatem, że jeśli kredytobiorca zaciągnął kredyt hipoteczny w celach inwestycyjnych, czyli np. pod wynajem, nie będzie mógł skorzystać z odroczenia spłaty. Dodatkowo z zapisów ustawy wynika, że z wakacji kredytowych można skorzystać tylko w stosunku do jednego zobowiązania. Odroczenie spłaty dotyczy tylko i wyłącznie kredytów zaciągniętych w złotówkach. Banki zapewniają, że procedura ma być ułatwiona, by jak najwięcej osób mogło skorzystać z tej formy pomocy. Przy ciągłych podwyżkach stóp procentowych może być to doskonała alternatywa do odciążenia domowego budżetu lub nadpłacenia rat kredytu hipotecznego. 

Ceny nieruchomości a stopy procentowe

Na cenę mieszkania z rynku pierwotnego składa się wiele czynników – m.in. cena i dostępność materiałów budowlanych, koszty robocizny, cena gruntu itd. Niestety inwestorów również dosięgnęły podwyżki stóp i stale rosnąca inflacja. Deweloper chce oddać konsumentowi mieszkanie najwyższej jakości. Dlatego, by nadążyć za pędzącą inflacją oraz zwiększającymi się kosztami, inwestor musi dostosowywać ceny do obecnie panującego trendu na rynku. Wniosek jest taki, że gdy wszystko drożeje, mieszkania również będą zyskiwać na wartości.

Ceny mieszkań w Polsce są o około 17% wyższe niż w roku ubiegłym. Obecnie cena za metr kwadratowy w Warszawie wynosi średnio ponad 13 tys. zł zaś w Krakowie 12,5 tys. zł[5]. By zaciągnąć kredyt hipoteczny, banki rekomendują, by wkład własny wynosił minimum 20%. Raty kredytu zależne są głównie od marży banku, czasu na który zobowiązanie zostało zaciągnięte, wartości kredytu oraz wspomnianych stóp procentowych.  

Obecnie Grupa Murapol oferuje atrakcyjne okazje mieszkaniowe, w których można zyskać: rabat na mieszkanie, nawet dwa miejsca postojowe w cenie, pakiet smart home oraz ubezpieczenie od utraty stałego źródła dochodu albo pobytu w szpitalu. W ofercie dostępnych jest 200 mieszkań w 20 inwestycjach w 14 miastach.

 

[1] https://www.totalmoney.pl/artykuly/ryzyko-stopy-procentowej-a-kredyt-jak-wzrost-stopy-procentowej-moze-wplynac-na-rate-kredytu

[2] https://samorzad.infor.pl/sektor/organizacja/pracownicy/5498838,3010-zl-brutto-to-netto-na-reke-236356-zl-od-1-lipca-2022-r.html

[3] https://www.totalmoney.pl/artykuly/podwyzka-stop-procentowych-aktualne-informacje-o-stopach-procentowych-w-polsce

[4] https://finanse.uokik.gov.pl/kalkulator-zmiany-oprocentowania/

[5] https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-mieszkaniowe/ceny-mieszkan-w-polsce-o-ile-wzrosna-czy-bedzie-taniej-gdzie-szukac-okazji-cenowych-prognozy-2022-aa-BJAZ-hHVK-d4wc.html

Contact us

close

Бланк з контактами

close