Styl grecki kojarzy się głównie z wakacjami, turkusowym morzem, wybrzeżem skąpanym w słońcu i białymi domkami, takimi jak na Santorini, Mykonos czy Krecie. W naszym artykule podpowiadamy, jak stworzyć minimalistyczne, greckie wnętrze, które będzie zarażało pozytywną energią i wyróżniało się na tle innych, a spędzanie w nim czasu będzie czystą przyjemnością.
Urokliwe, nadmorskie miejscowości, błękit nieba i wody, malownicze pejzaże, plątanina uliczek, gościnność i pyszne jedzenie to pierwsze co przychodzi na myśl, gdy ktoś wspomina Grecję. Nie bez powodu tamtejsze domy i mieszkania mają tak charakterystyczny wygląd. Grecką architekturę ukształtowała sama natura, a raczej przymus dostosowania się do niej. By utrzymać chłód we wnętrzach, Grecy budowali gliniane chaty, które bielili wapnem, odbijającym promienie słoneczne. Budynki często są asymetryczne, nieregularne, z krętymi schodkami i podestami, a mimo to zachwycają prostotą, spójnością, skromnością i funkcjonalnością.
Styl grecki — czym się charakteryzuje?
Kluczowym elementem stylu greckiego są zdecydowanie kolory. Biało-niebieski duet, znajdujący się również na fladze tego kraju, wygląda nowocześnie, nieszablonowo i świeżo, a to połączenie można spotkać zarówno we wnętrzach, jak i na elewacjach budynków. Śnieżna biel ciekawie kontrastuje z różnymi odcieniami niebieskiego:
- błękitem,
- turkusem,
- lazurem,
- granatem,
- kobaltem,
- ultramaryną,
Paleta barw jest dodatkowo wzbogacona kolorami ziemi, a nawiązanie do natury widać też w materiałach, dodatkach i meblach. W greckich wnętrzach królują proste formy oraz produkty z:
- drewna,
- kamienia,
- wikliny,
- gliny,
- lnu,
- bawełny.
W dodatkach również dominują naturalne motywy: liście, muszle, oliwne gałązki czy fale. Jak więc przenieść wakacyjny klimat Grecji do swojego mieszkania?
Salon w stylu greckim - niezbędne elementy
Tamtejsze domostwa są zawsze gotowe na przyjęcie gości i wspólne biesiadowanie, dlatego salon w stylu greckim powinien być wygodnym miejscem, wyposażonym w miękkie sofy i pufy. Lniane siedziska będą idealną bazą i tłem dla dodatków w bardziej wyrazistych kolorach, np. poduszek czy koców w biało-niebieskie pasy. Warto też ozdobić salon naturalnymi bibelotami — glinianymi wazonami, wiklinowymi koszami i pamiątkami z wyjazdów do Grecji. Można pokusić się również o wykonanie na ścianach specjalnej struktury za pomocą szpachli, która będzie przypominała efekt miękko wykończonych greckich wnętrz.
Kuchnia w stylu greckim
Ojczyzna Homera znana jest także ze swojej wyśmienitej kuchni (nie tylko gastronomicznej części), którą kochają ludzie na całym świecie. Kuchnie w stylu greckim są przytulne i pełne życia, dlatego warto zadbać o to, by w takim pomieszczeniu domownicy chcieli przebywać. Rustykalny, ciepły klimat nadadzą kuchni postarzane meble, najlepiej w brązach i bieli oraz w prostych, swojskich formach. Można również urozmaicić swoje wnętrze i zdecydować się na fronty w odcieniach turkusu czy błękitu. W kuchni w stylu greckim nie może zabraknąć także dużego, drewnianego stołu, przy którym będzie się chciało biesiadować godzinami oraz naczyń i pojemników na żywność z motywem oliwek, cytryn czy winogron. Pomieszczenie nabierze charakteru, jeśli na podłodze pojawią się płytki w antyczne wzory.
Łazienka w stylu greckim
To pomieszczenie daje pole do popisu, gdy aranżujesz mieszkanie — na początek warto skupić się na doborze płytek. Możesz postawić na ciepłe odcienie bieli oraz beżów, przywodzące na myśl piasek lub takie w błękitnych tonach, które przypominają wzburzone, morskie fale. Dobrym pomysłem będzie też mozaika z małych płytek. By w łazience panował klimat rodem z greckich łaźni, warto zaopatrzyć się w wolnostojącą wannę i umywalkę z postumentem. Diabeł tkwi w szczegółach, dlatego łazienkę w stylu greckim powinny ozdabiać takie dodatki, jak lustro w kamiennej lub drewnianej oprawie, rattanowy kosz na pranie czy olejki eteryczne w szklanych karafkach.
Styl grecki — komu się spodoba?
Kogo zachwycą greckie wnętrza? Przede wszystkim osoby, które cenią sobie nieskomplikowane, minimalistyczne i jasne aranżacje. Dzięki swojej prostocie, styl grecki można łatwo wprowadzić do mieszkania i nie wymaga to dużych nakładów finansowych. Wnętrza w stylu greckim emanują elegancją, spokojem, świeżością i oferują wakacyjną atmosferę przez cały rok.