Murapol Poradniki Styl japandi – czym jest i jak urządzić mieszkanie w stylu japandi
PORADNIK

Styl japandi – czym jest i jak urządzić mieszkanie w stylu japandi

Wykończenie wnętrz styl-japandi-czym-jest-i-jak-urzadzic-mieszkanie-w-stylu-japandi-poradnik

Co otrzymamy po połączeniu aranżacji z zimnej Północy z egzotyką kraju Kwitnącej Wiśni? Styl japandi! Ta coraz popularniejsza estetyka to świetny wybór dla osób, które lubią minimalistyczne, przemyślane i przyjemne w odbiorze wnętrza. Wspólnym mianownikiem obu nurtów jest prostota, funkcjonalność, stonowana kolorystyka i zamiłowanie do surowych, naturalnych materiałów. Jeśli chcesz zamienić swoje M w miejsce pełne harmonii, spokoju i równowagi to styl japandi jest właśnie dla Ciebie! Jak do swojego mieszkania wprowadzić skandynawsko-japoński klimat?

Co to jest styl japandi

Jak nie trudno się domyślić trend japandi wziął swoją nazwę od stylów japońskiego i scandi. Ten nurt aranżacyjny narodził się stosunkowo niedawno, zaledwie kilka lat temu. I choć Skandynawię od Japonii dzieli ponad 10 tysięcy kilometrów, to te dwa aranżacyjne światy mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Skandynawskie wnętrza są przede wszystkim wygodne, minimalistyczne, funkcjonalne, przytulne, ale równocześnie eleganckie. Mieszkańcy północnej Europy kochają dodatki wprowadzające do pomieszczenia nastrojowy klimat, lubią też eksponować pamiątki i zdjęcia. W domach Skandynawów króluje biel i jasne szarości, których zadaniem jest rozświetlanie wnętrza. Chętnie wykorzystywanym materiałem jest oczywiście drewno w każdej postaci, ale także tworzywa sztuczne, metal czy szkło.

Japońską estetykę również cechuje minimalizm, przez wielu uważany nawet za zbyt ascetyczny. Nie o ascetyzm jednak chodzi, a o głęboko zakorzenioną wiarę w harmonię, porządek i równowagę, zarówno w domach, jak i życiu Japończyków. Podczas projektowania wnętrz skupiają się nie tylko na poszczególnych elementach, ale przede wszystkim odległości między nimi. W japońskich mieszkaniach najczęściej stawia się na takie kolory jak biel i beże, a uzupełniają je czerń i brązy w różnych odcieniach. Materiały we wnętrzach koniecznie muszą być naturalne – drewno, papier, trzcina oraz ceramika. W przeciwieństwie do estetyki skandynawskiej, tu nie ma miejsca na metal czy plastik. Japończycy, pogodzeni z przemijaniem, odnajdują piękno w tym co niedoskonałe, autentyczne i nadgryzione zębem czasu. Japandi to więc udane połączenie stylu skandynawskiego i japońskiego, które czerpie z nich to, co najlepsze – minimalizm, oszczędność w formie i przytulność. Wiele osób uważa wręcz, że styl japandi nie jest kolejnym trendem wnętrzarskim, który szybko przeminie, a swoistą sztuką i filozofią życia, która pomaga mieszkać w pięknym i harmonijnym otoczeniu. O czym należy pamiętać, urządzając mieszkanie w tym nieszablonowym stylu?

Naturalne materiały

We wnętrzach japandi bezapelacyjnie królują naturalne materiały, które kojarzą się z wyciszeniem na łonie przyrody. Stosuje się dużo surowego drewna – z tego surowca mogą być wykonane nie tylko meble czy podłoga, ale nawet ozdobne panele na ścianach. Jaki rodzaj drewna wybrać? Japandi inspiruje się tu zarówno japońską, jak i nordycką estetyką, mogą to być więc ciemniejsze gatunki: cedr, cyprys i modrzew, ale też te jaśniejsze, jak sosna biała, buk czy jesion. Ważne, by drewno było pozostawione bez większych ingerencji – mile widziane są wszelkie uszczerbki i widoczne słoje. Meble japandi powinny być wizualnie lekkie, o prostych liniach i oszczędnych formach. Właściwie każdy mebel we wnętrzu japandi może być wykonany z drewna: stołki w kuchni, regał, jadalniany stół, szafy czy niskie, typowe dla Japonii, stoliki kawowe. Mile widziane są również elementy z rattanu, bambusa i wikliny – sypialna w stylu japandi będzie wyglądała niekonwencjonalnie z łóżkiem z rattanowym zagłówkiem. Podczas urządzania mieszkania należy unikać syntetycznych surowców i postawić na takie materiały jak glina, cegła, szkło, len czy bawełna. Kuchnia czy łazienka w stylu japandi będzie wyglądała pięknie i skromnie, jeśli do jej aranżacji użyjemy subtelnego kamienia w ciepłych odcieniach beżu bądź w jasnych szarościach.

Stonowane barwy i otwarta przestrzeń

Wnętrza japandi powinny być harmonijną przestrzenią do wypoczynku i relaksu – odpowiednia kolorystyka i światło wniosą do pomieszczeń aurę spokoju i wyciszenia. W palecie barw dominują różne odcienie bieli, beżów i szarości oraz stonowane kolory ziemi, np. zgaszone zielenie. Jako, że styl japandi czerpie inspiracje z japońskiej estetyki, to we wnętrzach mogą pojawić się także akcenty mocniejszych, głębokich barw – czerni i ciemnego brązu – zwykle w formie dodatków czy elementów mebli. By pomieszczenia były jasne i przestronne (podobnie jak w przypadku tych skandynawskich) nie mogą być zagracone. W aranżacji japandi wszystko ma swoje miejsce, wystarczy minimum mebli i dodatków. Należy pozbyć się wszystkich niepotrzebnych detali, dzięki czemu wnętrza zyskają wrażenie bardziej przestronnych, jasnych i otwartych. Oświetlenie japandi inspirowane jest głównie lampami w stylu japońskim. Co ciekawe, skandynawscy twórcy modernistyczni swoje projekty lamp opierali właśnie na rozwiązaniach z kraju Kwitnącej Wiśni. Oświetlenie w dużym stopniu buduje nastrój, dlatego jest bardzo istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o sypialnię czy salon w stylu japandi.

Minimalistyczne dodatki, czyli mniej znaczy więcej

Ważną cechą japandi jest minimalizm, a co za tym idzie ograniczenie wszelkiego rodzaju bibelotów i szacunek do tradycyjnych przedmiotów z duszą. Kiepskiej jakości dodatki z masowej produkcji zastępowane są unikatowymi elementami, które pięknie się starzeją i są używane przez lata, czasami zmieniając przeznaczenie. Kształty i kolory dodatków są zazwyczaj proste i naturalne i nawiązują do form występujących w przyrodzie, jak okrągłe kamienie czy gałęzie. Elementem dekoracyjnym są też często drewniane figurki, ceramika (czy to w postaci naczyń użytkowych, czy ozdobnych wazonów oraz mis), lniane lub jedwabne tekstylia oraz efektowne lampiony z papieru. Harmonijnym uzupełnieniem aranżacji w stylu japandi są bez wątpienia rośliny, które wprowadzają do wnętrz naturalny, zielony klimat. Warto postawić na drzewka bonsai, orchidee, paprocie, fikusy czy draceny.

Japońsko-skandynawski mariaż pokochają miłośnicy dobrego designu i wysokiej jakości, którzy przy urządzaniu mieszkania stawiają na prostotę i funkcjonalność. Styl japandi to gotowa recepta na wygodne i przytulne wnętrza w duchu minimalizmu i ekologii.

Contact us

close

Бланк з контактами

close