Styl loftowy kojarzy nam się przede wszystkim z dużą i surową przestrzenią, w najlepszym przypadku w pofabrycznym budynku czy dawnej hali przemysłowej. Jak zatem przekuć taką aranżację na mieszkanie w bloku? Jakich zasad należy się trzymać?
Styl loftowy a mieszkanie w bloku
Na naszym rodzimym rynku trudno o dostęp do nieruchomości i zagospodarowanie przestrzeni po dawnym młynie, fabryce i innych zakładach przemysłowych. Prawdziwie loftowa przestrzeń do codziennego życia jest dziś praktycznie niemożliwa do zrealizowania, dlatego mówimy o stylu loftowym czy też soft loftowym, jako formie inspiracji i aranżacji wnętrz naszych mieszkań i domów.
Loft z prawdziwego zdarzenia charakteryzuje się m.in. wysokim sufitem czy ceglanymi murami. Są to zatem warunki nie do przeskoczenia, biorąc pod uwagę standardową wysokość budowanych mieszkań przez deweloperów i materiały ceramiczne. Możemy jednak zastosować inne rozwiązania spełniające kryteria stylu loftowego.
Styl loftowy w bloku – co wziąć pod uwagę?
Jednym z kluczowych elementów stylu loftowego jest dużo przestrzeni w pomieszczeniach, o co również trudno w kilkudziesięciometrowych mieszkaniach. Dlatego warto skupić się na zachowaniu minimalistycznego oraz surowego wystroju.
Jeśli chodzi o tak charakterystyczne cegłę czy beton, to w przypadku mieszkań w bloku możemy zastosować panele 3D lub tapety imitujące te materiały. Wykorzystanie kamienia lub materiałów go imitujących też będą dobrym pomysłem przy aranżacji wnętrz w stylu loftowym.
Nieco łatwiej będzie już z zastosowaniem surowego drewna czy metalowych elementów w pokojach. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na twardą, szarą posadzkę, to świetnym rozwiązaniem w ramach projektowania podłogi, będą także ciemne drewno bądź szary dywan.
Aby w jak największym stopniu spełnić założenia stylu loftowego, metalowych i drewnianych elementów można upatrywać w meblach i ruchomych częściach wystroju. Wysokiej jakości drewniane stoły i komody, a także szerokie kanapy i duże żyrandole to również nieodłączny fragment takiej przestrzeni.
Styl loftowy nowoczesny – minimalizm
Minimum mebli i dekoracji, z naciskiem na wielofunkcyjność przedmiotów, to kolejna dewiza stylu loftowego. Chodzi o to, żeby zachowywać maksimum wolnej przestrzeni. Meble powinny spełniać wiele funkcji. Zamiast oddzielnego łóżka do spania i kanapy dla relaksu, zastosować na przykład jedno rozwiązanie spełniające obydwie te potrzeby.
Dobrym wyborem będą również krzesła czy fotele z elementami metalu czy stali nawiązujących do przestrzeni industrialnej.
Oświetlenie to równie ważna część, jak wykończenie czy wyposażenie pomieszczeń – stąd warto zadbać o dobre nasłonecznienie. Jeszcze zanim zdecydujemy się na zakup mieszkania, warto upewnić się, że są one wyposażone w okna portfenetrowe. Rozciągają się one niemal od samej podłogi do sufitu, przez co pozwalają na wpuszczenie większej ilości światła słonecznego do naszych wnętrz.
Tak czy inaczej, kiedy dni są coraz krótsze, będziemy potrzebować także dobrego oświetlenia. W stylu loftowym najczęściej stosowanym są duże żyrandole, ale również mniejsze lampy stylizowane na loftowe. Coraz popularniejszym rozwiązaniem stają się też żarówki typu retro bądź Edison przy tego rodzaju oświetleniu.
Podsumowanie
Styl loftowy charakteryzuje przede wszystkim:
- minimalizm oraz prostota w aranżacji wnętrz,
- stonowana i surowa kolorystyka,
- wysoka jakość i wielofunkcyjność wyposażenia wnętrz, mebli i przedmiotów.
Projektując mieszkanie w stylu loftowym, należy także zadbać o bardzo dobre nasłonecznie i oświetlenie pomieszczeń.