Murapol Poradniki Styl pop art — wnętrze z charakterem. Sprawdź!
PORADNIK

Styl pop art — wnętrze z charakterem. Sprawdź!

Wykończenie wnętrz styl-pop-art-wnetrze-z-charakterem-sprawdz

Eksplozja kolorów, komiksowe grafiki, nietuzinkowe formy i zamiłowanie do popkultury, konsumpcji oraz energetycznych aranżacji — stylu pop art nie da się pomylić z żadnym innym. Choć dla wielu wnętrza te są kiczowate i w złym guście, to od lat mają grono wiernych fanów i odpowiednio zaaranżowane potrafią zachwycić swoim klimatem. W naszym artykule podpowiadamy, skąd wziął się styl pop art i czego nie może zabraknąć w barwnych i wyrazistych wnętrzach rodem z lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Geneza stylu pop art

Trend „pop art” (sztuka popularna) narodził się w Wielkiej Brytanii kilka lat po zakończeniu II wojny światowej. Społeczeństwo zmęczone ubóstwem i wojennymi zniszczeniami marzyło o tym, by w końcu korzystać z życia i dobrobytu oraz pragnęło w codziennym życiu kolorów, optymizmu i ekspresji. Styl pop art najprężniej rozwijał się jednak w czasie rozkwitu gospodarczego i wciąż rosnącego konsumpcjonizmu w Stanach Zjednoczonych. W tym czasie ogromną rolę zaczęła odgrywać także reklama i kultura masowa. Śmiałe filmy, kultowe komiksy, muzyka i kolorowe czasopisma były kopalnią inspiracji dla artystów pop art.

Przedstawiciele stylu pop art

Prace artystów pop art charakteryzowały się intensywnymi, pstrokatymi barwami i dynamiką. Pop art szturmem wkroczył do malarstwa i grafiki, a kultowe dzieła z tamtego okresu kojarzy dziś właściwie każdy. Najbardziej znani przedstawiciele tego nurtu to:

  • Andy Warhol i jego słynne odbitki z wizerunkiem Marylin Monroe czy seria obrazów z reklamy zupy „Campbell’s Soup Cans”;
  • Roy Lichtenstein, który zasłynął z prac wyglądających jak rodem wyjęte z komiksów, dzięki dymkom z napisami, czarnym konturom i jaskrawym kolorom;
  • Richard Hamilton ze swoją pracą „Just What Is It that Makes Today's Homes So Different, So Appealing?”, jedną z pierwszych dających początek temu stylowi.

Styl pop art — charakterystyka

Co sprawia, że sztuka i aranżacje w stylu pop art są tak charakterystyczne i wyróżniają się na tle innych? To przede wszystkim dominacja soczystych, często kontrastowych kolorów, których zadaniem jest przyciągać uwagę, zarażać pozytywną energią i zwiększać ekspresję danego dzieła czy wnętrza. Nurt pop art wykorzystuje też motywy z masowej produkcji i kultury pop, czerpiąc inspiracje z muzyki, filmów, reklam, komiksów, ale i przedmiotów codziennego użytku. We wnętrzach pop art można znaleźć wizerunki gwiazd, celebrytów czy loga znanych korporacji. Warto też dodać, że styl ten był i nadal jest sprzeciwem wobec elitarnej sztuki wysokiej oraz często i sprawnie wykorzystuje ironię, by ukazać pełen sprzeczności współczesny świat.

Wnętrza w stylu pop art — jak urządzić?

Jak zatem urządzić mieszkania w stylu pop art? Ma być przede wszystkim ekstrawagancko i nietuzinkowo. Pierwsze skrzypce we wnętrzu pop art będą grały kolory — warto postawić na energetyczną pomarańcz, czerwień, żółć, fiolet i niebieski, czy to w formie dodatków, mebli czy farby na ścianach. By nie przesadzić, a domowników i gości nie przyprawić o kolorowy zawrót głowy, można przełamać je bielą bądź szarościami. We wnętrzach w stylu pop art często pojawiają się też tapety w geometryczne i dynamiczne wzory.

Meble pop art powinny być nieprzewidywalne i niepospolite. Sprawdzą się zarówno te nowoczesne, w ciekawych formach, jak i w stylu retro, znalezione na pchlich targach. Można się nawet pokusić o zestawienie klasycznych szaf czy stołów z abstrakcyjnymi, pluszowymi kanapami, plastikowymi krzesłami i tekstyliami w kontrastowych barwach.

Nieodłączną częścią stylu pop art są też efektowne i nieoczywiste dekoracje. Podstawa to wielkoformatowe grafiki nawiązujące do słynnych reklam czy ikon pop kultury, reprodukcje dzieł artystów pop i komiksowe plakaty na ścianach. Optymizm i poczucie humoru do wnętrz pop art wprowadzą też niebanalne dodatki: soczyste neony na ścianach, osobliwe lampy czy kolorowa armatura, sztućce bądź figurki.

Styl pop art we wnętrzach — dla kogo?

Ekstrawaganckie i abstrakcyjne wnętrza pop art zdecydowanie nie są dla każdego. Styl ten spodoba się szczególnie osobom, które nie boją się odważnych, kreatywnych i pozbawionych nudy połączeń. To też z kolei nietrafiona aranżacja dla wielbicieli skandynawskiego klimatu, naturalnych dodatków i stonowanych barw. Oryginalne, energiczne rozwiązania to jednak nie wszystko — ogromną zaletą pop art jest to, że zaaranżowanie mieszkania w tym stylu może być naprawdę tanie i dobrze sprawdzi się zarówno na małych, jak i większych powierzchniach.

Contact us

close

Бланк з контактами

close