Świat pokochał skandynawski styl i nie chce z tej miłości rezygnować. W czym tkwi sekret nordyckich aranżacji? W ich przytulności i bezpretensjonalnych wnętrzach? Co odzwierciedla kwintesencję stylu skandynawskiego? Przeanalizujemy, czym konkretnie się on charakteryzuje i podpowiemy, jak urządzić mieszkanie, by wyróżniało się prostą, funkcjonalną formą i równocześnie cieszyło wizualnie.
Styl skandynawski – historia
Styl skandynawski narodził się, jak sama nazwa wskazuje, w surowych krainach północnej Europy. Zapoczątkował go Carl Larsson, szwedzki malarz i architekt wnętrz, który wraz z żoną Karin zmienił podejście Szwedów do projektowania wnętrz oraz do tego, jak powinno wyglądać życie rodzinne. W Szwecji do połowy XIX wieku panowała moda na mroczne aranżacje, ciemne ściany oraz ciężkie gustawiańskie meble. Długie zimy i brak słońca wymusiły zmiany we wnętrzach. Dom rodziny Larssonów, Lilla Hyttnäs, pełen był światła, jasnych barw, a podłogę zdobiły barwne chodniczki w pasy albo w awangardowe, abstrakcyjne wzory. W pokojach można było znaleźć stare i nowe meble, robione na zamówienie. Ten niesamowity dom został stworzony nie na pokaz, a dla wygody mieszkańców, po to, by w nim biegać, śmiać się i relaksować do woli. Ciekawostką może być fakt, że w 1948 roku zdolny, młody handlowiec, Ingvar Kaprad, wpadł na genialny pomysł – zaczął produkować meble według wzorów z Lilla Hyttnäs. Odniósł błyskawiczny sukces. Dziś firma ma prawie 300 sklepów w 44 krajach. W ten sposób powstała... IKEA!
Mieszkanie w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?
Styl skandynawski to piękno tkwiące w prostocie, kochamy go za minimalizm, estetykę i funkcjonalność. Styl ten jest bardzo uniwersalny, dobrze sprawdzi się w każdym mieszkaniu – polubią go zarówno małe wnętrza, jak i duże, przestronne powierzchnie. Przypadnie on do gustu osobom kochającym ciepłe materiały i naturalność. Minimalistyczny charakter pomieszczenia stanowi niejako tło dla kolorowych dodatków, które ożywiają całe wnętrze. Czym powinniśmy kierować się podczas urządzania mieszkania w stylu skandynawskim? Na co zwracać szczególną uwagę?
Stylistyka skandynawska opiera się o jasne, chłodne barwy, we wnętrzach króluje biel. Ważne jest optyczne powiększenie przestrzeni mieszkalnej poprzez zastosowanie jasnej kolorystyki pomieszczeń – nawet małe mieszkanie wygląda wtedy na większe, niż jest w rzeczywistości. Warto jednak nie przesadzać z bielą, użyta w nadmiarze doprowadzi do powstania „szpitalnego”, sterylnego klimatu. Dobrym pomysłem będzie pomalowanie jednego z pokojów na kolor szary, ecru czy pastelowe odcienie niebieskiego, różu bądź zieleni. Biel często znajduje się nie tylko na ścianach, ale również na podłodze. Popularnym elementem wystroju skandynawskich domów są długie i szerokie deski o wyraźnie zaznaczonych słojach, pociągnięte białym kolorem.
Styl skandynawski – drewniane meble, wzorzyste dodatki i naturalne materiały
Meble w stylu skandynawskim to często mieszanka wiekowych sprzętów i nowoczesnego designu. Jedno jest pewne – powinny być solidne, praktyczne i ponadczasowe. Te wykonane z drewna są inwestycją na wiele pokoleń. W poszukiwaniu mebli z przeszłością Skandynawowie często odwiedzają pchle targi i bazarki ze starociami. Wynika to też z ich ekologicznego podejścia do życia. Chcąc stworzyć klimat nordyckiego domu, warto połączyć ze sobą kilka epok. Salon w stylu skandynawskim może przykładowo zdobić stara, olejowana witrynka, skórzana sofa sporych rozmiarów i komoda w duchu duńskiego designu lat 50. Ważne miejsce w skandynawskim wnętrzu zajmuje stół – obowiązkowo drewniany, najlepiej z grubych, podniszczonych dech, przy którym można ustawić zbieraninę krzeseł z różnych materiałów. Zresztą drewno zajmuje w tej stylistyce ważne miejsce, to wręcz nieodłączny element aranżacji skandynawskiej. Jego kolorystyka i naturalne wybarwienie komponują się świetnie z delikatnymi kolorami, a także wśród dodatków w bardziej intensywnych barwach.
Białe wnętrza potrzebują wyrazistych dekoracji, dzięki którym nabiorą charakteru. Upodobanie do minimalizmu, nie oznacza, że mieszkania skandynawskie są ascetycznie puste i surowe. Wręcz przeciwnie, wszystko ze sobą dobrze współgra, a pomieszczenia mają przyjazny i ciepły charakter. Dużą zasługą tej równowagi jest oczywiście zamiłowanie do naturalnych tkanin i dodatków. Urządzając wnętrza w tym stylu warto postawić na bawełniane chodniczki, dywany z juty albo owcze skóry. Na sofie nie może zabraknąć dekoracyjnych poduszek w geometryczne wzory. Styl skandynawski charakteryzuje się również miłością do rękodzieła, a kolorowe desenie ze sztuki ludowej często goszczą we współczesnym wzornictwie. Takie motywy zdobią dziś pościele, porcelanę, a nawet tapety na ścianach. Świetnym rozwiązaniem jest też zamontowanie przy kanapie wiklinowego koszyczka na gazety lub postawienie małego pieńka z drzewa, który posłuży jako stolik kawowy. Na większą ekstrawagancję można sobie pozwolić w kwestii oświetlenia – Skandynawowie kochają designerskie lampy. Salon nabierze charakteru, jeśli udekorujesz go lampą w odważnym kolorze i kształcie. Do sypialni z kolei wybierz oświetlenie bardziej rustykalne, np. lampę z bambusa czy rattanu.
Styl skandynawski – dla kogo?
Osoby z zamiłowaniem do porządku odnajdą w tym stylu swój sposób na urządzenie mieszkania. Styl skandynawski jest nowoczesny i minimalistyczny, idealnie sprawdzi się w mniejszych lokalach i warto czerpać z niego także podczas urządzania kuchni czy łazienki. Te pomieszczenia powinny być przede wszystkim praktyczne. Dominuje w nich biała ceramika oraz jasne płytki. Meble natomiast powinny być drewniane – dobrze sprawdzi się tutaj zarówno naturalne drewno, jak i drewno pobielone czy też całkiem pomalowane na biało. Zwróć uwagę na stylowe, funkcjonalne i nieliczne sprzęty – powinny być łatwe w utrzymaniu czystości i zazwyczaj pochowane, by nie zagracać pomieszczenia i nie zaburzać harmonii we wnętrzu.
Mieszkanie w skandynawskim stylu to przede wszystkim prostota i wygoda. Ze względu na swój charakter, styl ten jest bardzo łatwy w zaaranżowaniu, dodatkowo nie musi być wcale drogi. W popularnych sieciówkach znajdziesz tanie, ale ładne dodatki, dzięki którym stworzysz wyjątkowy, nordycki klimat we wnętrzach. To także ciekawa opcja dla osób, które uwielbiają zmiany. Dzięki uniwersalnej bazie kolorystycznej i meblom o prostych formach, można pozwolić sobie na częstą wymianę dekoracji. Styl skandynawski cieszy się licznym gronem sympatyków, dlatego świetnie sprawdzi się zarówno w prywatnym mieszkaniu, jak i w lokalu pod wynajem. Jeśli jesteś inwestorem i planujesz wynajem mieszkania różnym osobom – styl skandynawski na pewno będzie dobrym i opłacalnym wyborem. Możesz skupić się na najważniejszych elementach wystroju, a kwestię dodatków zostawić lokatorom – będą mieli okazję wprowadzić coś indywidualnego, dodać takie kolory i elementy, które lubią.