Murapol Poradniki Styl urban jungle — rozwiązanie dla miłośników roślinności!
PORADNIK

Styl urban jungle — rozwiązanie dla miłośników roślinności!

Wykończenie wnętrz Styl-urban-jungle-rozwiazanie-dla-milosnikow-roslinnosci

Mimo iż wiele osób uważało, że styl urban jungle we wnętrzach szybko przeminie, to tak się nie stało. Roślinne aranżacje dalej są na topie, a nawet zyskują coraz większe grono zwolenników. Mnogość bodźców we współczesnym świecie, natłok spraw do załatwienia i postępująca urbanizacja — to wszystko sprawia, że mnóstwo osób szuka kontaktu z naturą i pragnie przebywać w spokojnym, kojącym i zielonym otoczeniu. Czym charakteryzuje się styl urban jungle? Jak urządzić mieszkanie, by cieszyć się miejską dżunglą we własnym M?

Styl urban jungle — co to jest i skąd się wziął?

Choć przyjęło się, że urban jungle to stosunkowo nowy trend, powstały w XXI wieku, to należy pamiętać, że już w XIX wieku prekursorzy tego stylu tworzyli przydomowe, przeszklone oranżerie pełne egzotycznych roślin. Zamiłowanie do takich aranżacji jest zupełnie zrozumiałe — współczesny pęd, codzienny stres i odłączenie od natury sprawiają, że obecność roślin działa kojąco na wiele osób. Hodowla kwiatów doniczkowych przynosi uspokojenie, wpływa dobrze na zdrowie psychiczne i relaksuje. Ale nie tylko, bo udowodniono, że rośliny poprawiają jakość powietrza we wnętrzach — wpływają na jego wilgotność, emitują tlen i usuwają szkodliwe toksyny. Nie można nie wspomnieć o ich naturalnym i pięknym wyglądzie, który cieszy oczy i dodaje mieszkaniu uroku. 

Rośliny urban jungle

Pierwsze skrzypce w aranżacji urban jungle grają oczywiście rośliny, które śmiało weszły do wnętrz domów i mieszkań z ogrodów i lasów. Nie ma tu właściwie żadnych ograniczeń — sprawdzą się świetnie wszystkie odmiany roślin doniczkowych. Niezaprzeczalną królową wnętrz w stylu urban jungle jest słynna monstera, która potrafi osiągać naprawdę spore rozmiary. Marzeniem każdego wielbiciela miejskiej dżungli jest także elegancka i urokliwa strelitzia, której barwne kwiaty wyglądają niczym rajskie ptaki. W zielonym mieszkaniu pięknie będą prezentowały się też rośliny z nietuzinkowymi liśćmi, np. pilea z okrągłymi listkami czy geranium anginka, która królowała na parapetach wszystkich babć. Domowa dżungla nie miałaby charakteru bez roślin wiszących, które tworzą wyjątkowy, zielony klimat nawet przy samym suficie. Można postawić na pnącza epipremnum bądź ceropegia, które pięknie zapełnią wnętrze oraz niewymagające sukulenty, jak aloes czy sansewieria trójbarwna z długimi, sztywnymi liśćmi. 

Kolory urban jungle

We wnętrzach miejskiej dżungli zdecydowanie króluje zieleń — we wszystkich odcieniach. Butelkowa zieleń, turkus, kolor pistacjowy czy szałwiowy — możliwości jest całe mnóstwo, a taka liczba barw sprawia, że mieszkanie nie jest nudne. We wnętrzach urban jungle sprawdzą się także inne kolory ziemi. W sypialni warto wprowadzić barwy neutralne, takie jak beże i rozbielone brązy, które przyniosą ukojenie i wśród których będzie się dobrze odpoczywało. Można także zdecydować się na mocniejsze akcenty w kuchni i salonie i postawić na farby do ścian, bądź dodatki w kolorze pomarańczowym i żółtym, które idealnie współgrają z wymienionymi wyżej barwami. Z kolei złoto nada wnętrzom urban jungle niezwykłej elegancji i wyrafinowania. Złote mogą być dodatki, jak np. wazony, lampy czy uchwyty do mebli oraz rama lustra. W aranżacji urban jungle pojawia się też bardzo często klasyczna czerń oraz tapety w egzotyczne wzory i kolory.

Urban jungle — dodatki i meble

Na jakie meble warto postawić urządzając mieszkanie w stylu urban jungle? Meble powinny być wykonane przede wszystkim z naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień czy rattan. W salonie będzie się dobrze prezentowała kanapa z tapicerką z dodatkiem lnu lub wełny, wiklinowe kosze, wiszące makramy, ale też lekkie siedziska czy fotele wykonane z rattanu i wikliny, na których można ułożyć poduchy i koce z bawełny w roślinne motywy. To wszystko wprowadzi do wnętrz egzotyczny klimat i świeżość. Wiele osób aranżuje też mieszkania urban jungle inspirując się stylem industrialnym. W tym przypadku nie może zabraknąć dodatków ze szkła i stali oraz mebli z mosiężnymi nogami. Warto postawić na oryginalne lampy, które przyciągają wzrok i nadadzą wnętrzu wyjątkowego klimatu. 

Miejska dżungla w mieszkaniu — dla kogo?

Styl urban jungle oznacza życie pośród roślin, dlatego osoby, które nie mają czasu, by poświęcać się ich pielęgnacji, raczej nie odnajdą się w takim wnętrzu. Kwiaty doniczkowe wymagają zaangażowania, dodatkowo trzeba posiadać pewną wiedzę o ich hodowli. Jednak efekt wart jest pracy — miejska dżungla w mieszkaniu robi niesamowite wrażenie i jest zieloną oazą, która pomaga się wyciszyć i odprężyć po ciężkim dniu.

Contact us

close

Бланк з контактами

close