Murapol Poradniki Styl wiktoriański — ponadczasowa aranżacja wnętrza
PORADNIK

Styl wiktoriański — ponadczasowa aranżacja wnętrza

Wykończenie wnętrz Styl-wiktorianski-ponadczasowa-aranzacja-wnetrza

Wiktoriańska była nie tylko epoka czy architektura — to również styl aranżacji wnętrz, który przetrwał do dzisiaj. Harmonijne połączenie elegancji, funkcjonalności i przepychu to może niepopularne rozwiązanie we współczesnych czasach, lecz z pewnością warto przyjrzeć się bliżej temu, jak podchodzono do aranżacji wnętrz w XIX wieku. Jeśli lubisz królewski sznyt i poczucie luksusu, styl wiktoriański jest właśnie dla Ciebie!

Styl wiktoriański w architekturze

Wiktoriańskie domy są znane ze swojej „królewskości”, obejmującej mnóstwo detali architektonicznych i ponadprzeciętnej liczby ozdób w postaci choćby często wykorzystywanej sztukaterii. Typowe cechy stylu wiktoriańskiego obejmują również wysokie sufity, wieże, werandy, gęsto zdobione elewacje, a także kolorowe fasady. Nierzadko spotykanym elementem są również ozdobne gzymsy, wysokie okna oraz niezwykłe, kute kraty na oknach.

Styl wiktoriański wnętrza — jak zaaranżować?

Wnętrza w stylu wiktoriańskim są zazwyczaj urządzone w sposób elegancki, z wysoką dbałością o detale i jakość wykonania. Wchodząc do takiego wnętrza, możemy się poczuć iście „królewsko” z uwagi na dominujące ciężkie meble z drewna (niegdyś ręcznie rzeźbione), tapicerowane kanapy i fotele, a także rzucające się w oczy bogato zdobione lampy i lustra.

Wiktoriańskie wnętrza charakteryzują się również intensywnymi kolorami, takimi jak:

  • burgund, 
  • butelkowa zieleń,
  • głęboki błękit, 

wykorzystywanymi na ścianach, meblach i tkaninach. Oczywiście aranżując wnętrze w stylu wiktoriańskim, nie wolno zapomnieć o złotych dodatkach, ciężkich zasłonach bądź firanach. 

Styl wiktoriański meble — jak dobrać odpowiednie wyposażenie?

Meble w stylu wiktoriańskim powinny być solidne, trwałe, najlepiej wykonane z ciemnego drewna, takiego jak orzech czy mahoń. Unikalne wykończenia mebli to również nieodłączny element tego stylu, choć tak jak w XIX wieku, tak i teraz jest to wysoko kosztowne rozwiązanie. Alternatywą mogą być jednak meble imitujące „królewski styl”, wykonane z tańszych i lekkich materiałów, które wizualnie mogą w żadnym stopniu nie odbiegać od tych wiktoriańskich.

Styl wiktoriański kuchnia — XIX-wieczne gotowanie

W stylu wiktoriańskim kuchnia to serce domu, gdzie tradycja spotyka się z nowoczesnością. Charakterystyczne są tutaj kute żeliwne kuchenne akcesoria, drewniane szafki i szuflady w jasnych odcieniach, a także wzorzyste płytki ceramiczne na podłodze. Pośrodku kuchni wiktoriańskiej znajduje się stół jadalny lub też wyspa okraszona, również, ceramiczną płytą. 

Wiktoriański styl w mieszkaniu

Wiktoriańskie wnętrza są bogato zdobione różnego rodzaju detalami, takimi jak 

  • wzorzyste tapety, 
  • haftowane zasłony, 
  • ozdobne obramowania na drzwiach i oknach. 

Mimo że wiele z tych XIX-wiecznych rozwiązań może okazać się nie do powtórzenia w nowoczesnym mieszkaniu, to styl wiktoriański wciąż inspiruje projektantów, jest ponadczasowy i śmiało można z niego wynieść garść inspiracji do aranżacji własnego lokum.

Contact us

close

Бланк з контактами

close