Murapol Poradniki Styl włoski we wnętrzach — jak urządzić mieszkanie?
PORADNIK

Styl włoski we wnętrzach — jak urządzić mieszkanie?

Wykończenie wnętrz styl-wloski-we-wnetrzach-jak-urzadzic-mieszkanie

Słońce, morze, plaża, spokój, odpoczynek, relaks. Kto nie chciałby cieszyć się śródziemnomorskim klimatem i wakacyjną sielanką każdego dnia? Styl włoski we wnętrzach nie tylko sprawia, że można poczuć się jak w małej, włoskiej willi, ale także daje poczucie ciepła, lekkości i harmonii. Styl ten stanowi połączenie tradycji i nowoczesności, designerskiego stylu i umiaru. Jest prosto, ale nienudno.

Styl włoski w kolorach, wzorach i materiałach

Biele, beże, szarości, jasne brązy, błękity i zielenie. Styl włoski to przede wszystkim naturalne i stonowane barwy połączone z kolorami ziemi, które mają przywodzić na myśl śródziemnomorskie, sielankowe krajobrazy. Dodatkowymi kolorami używanymi najczęściej jako drobne akcenty w dodatkach czy dekoracjach są złoto, czerwień, pomarańcz oraz żółć kojarzone z gorącym słońcem i oczywiście turkus, będący kolorem włoskiego nieba i morza. Ciepłe barwy pomieszczeń mają nadawać przytulności, elegancji i spokoju.

Charakterystyczne dla stylu włoskiego są także duże i wyraziste geometryczne wzory oraz delikatne motywy roślinnych ornamentów, które mogą przypominać lekko rozmyte freski.

We wnętrzach urządzonych w stylu włoskim mogą być użyte różnego rodzaju materiały. Plastik musi być wysokiej jakości. Kamień, jak marmur, trawertyn czy granit może być gładki lub porowaty. Obecnie do łask wraca także lastryko, czyli rodzaj sztucznego kamienia, który powstaje przez wymieszkanie bazaltu, marmuru i innych grysów skalnych z cementem. Ściany i podłogi mogą być wyłożone ceramicznymi płytkami. Drewno, zwłaszcza oliwne, koniecznie powinno być ozdobione naturalnymi rysunkami słojów. Metale najczęściej występują w kolorach złota, srebra i mosiądzu. Szkło wykorzystywane jest głównie w dekoracjach i oświetleniu.

Styl włoski w wykończeniu wnętrz

Mieszkania w stylu włoskim to przede wszystkim przestronne, jasne wnętrza z dużymi oknami i wysokimi sufitami. Do wykończenia podłóg może być użyte solidne drewno, najczęściej ciemne lub kamień, przeważnie w ciepłych, ziemistych odcieniach. Ściany pomalowane na jasne, naturalne kolory często przyozdobione są dekoracyjnymi sztukateriami, kamiennymi elementami, reliefami lub ceramicznymi, gustownymi płytkami czy kafelkami. Marmur, szczególnie popularny w kuchniach i łazienkach, używany jest do wykończenia podłóg, ścian czy blatów nadając niezwykle luksusowego charakteru. We wnętrzach w stylu włoskim dużą wagę przywiązuje się do naturalnego oświetlenia pomieszczeń. Konieczne są duże okna, przestronne balkony czy klimatyczne patio lub antresole, dzięki którym można maksymalnie wykorzystać naturalne światło słoneczne. W takich wnętrzach mogą być obecne także delikatne zdobienia na sufitach, klasyczne kolumny oraz eleganckie łuki.

Styl włoski w meblach

Meble w stylu włoskim muszą być solidne i wysokiej jakości. Ponadto powinny być desingerskie, stylowe, a jednocześnie proste i praktyczne zapewniając nie tylko wygodę, ale także elegancki wygląd. Wykończone z dbałością o najmniejsze detale, najczęściej wykonane z drewna, o matowym lub błyszczącym wykończeniu etażerki, regały, komody, szafy, stoliki kawowe, stoły i krzesła nadają pomieszczeniom wyrafinowanego charakteru.

Co ciekawe, popularne stają się meble wykonane z plastiku, np. kolorowe krzesła dające nieco modernistyczny klimat. Wygodne łóżka i kanapy, miękkie fotele oraz masywne pufy tapicerowane tkaninami dobrej jakości, przykładowo jedwabiem czy welurem, mają zapewniać komfort, błogość i relaks. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrza w stylu włoskim muszą się wzajemnie uzupełniać i tworzyć całość.

Styl włoski w dekoracjach i oświetleniu

Przy dekorowaniu wnętrza w stylu włoskim należy skupić się na jakości, nie na ilości. Nie oznacza to, że ma być pusto i nudno. Dekoracje powinny być wyszukane, oryginalne, nadające luksusowego charakteru. Obrazy w ozdobnych ramach, rzeźby, tace i wazony wykonane z ceramiki lub szkła, włoska, porcelana, lustra optycznie powiększające przestrzeń. Tekstylia dekoracyjne, jak zasłony, poduszki, dywany i narzuty powinny być wykonane z wysokiej jakości tkanin i materiałów. Wszystkie dekoracje muszą tworzyć idealnie skomponowaną, elegancką całość.

Aby pomieszczenia były dobrze naświetlone, nie wystarczą wyłącznie promienie słońca wpadające przez okna — potrzebne jest także dobre oświetlenie. Lampy to ważny element wnętrz w stylu włoskim. Klasykiem są gustowne żyrandole, często wykonane ze szkła Murano, inaczej zwanego szkłem weneckim. Jest to rodzaj szkła artystycznego, który pierwotnie zaczęto wytwarzać na małej weneckiej wysepce Murano, skąd wzięło swoją nazwę. Szkło to może być obecne nie tylko w dużych, wiszących lampach, ale także w funkcjonalnych lampach stojących mniejszych lampkach stołowych oraz kinkietach tworzących przytulny klimat.

We wnętrzach w stylu włoskim nie powinno zabraknąć także nawiązania do przyrody w postaci zadbanych roślin w dużych, przykładowo ceramicznych donicach, które nadawałyby naturalnego, przytulnego ciepła.

Contact us

close

Бланк з контактами

close