Murapol Poradniki Urządzamy mieszkanie z architektem wnętrz
PORADNIK

Urządzamy mieszkanie z architektem wnętrz

Wykończenie wnętrz urzadzamy-mieszkanie-z-architektem-wnerz

Gdy kupujemy mieszkanie w stanie deweloperskim i nie mamy pomysłu, jak je urządzić, warto zatrudnić architekta wnętrz. Współpraca z nim przynosi wiele korzyści, nie tylko związanych z wyglądem naszego lokalu, ale też z jego funkcjonalnością. Kiedy warto skorzystać z usług architekta wnętrz i jaki jest ich zakres?

Podstawową pracą architekta w nowym mieszkaniu jest aranżacja wnętrz. Jednak abyśmy mogli skorzystać z jego usług, nasz lokal wcale nie musi jeszcze być wybudowany. Tak naprawdę doświadczony architekt może zaproponować nam szereg rozwiązań już po krótkiej analizie samego planu mieszkania, które dopiero zamierzamy kupić od dewelopera.

Chcesz modyfikować układ mieszkania? Zapytaj architekta

Już na tym etapie architekt może podpowiedzieć, nie tylko jaki projekt wykończenia będzie pasował do układu naszego nowego M. Jego pomoc może też przydać się w momencie, gdy chcielibyśmy wprowadzić ewentualne zmiany do projektu mieszkania przedstawionego przez dewelopera. Wiele firm, w tym Grupa Murapol, na wczesnym etapie realizacji inwestycji daje klientom możliwość indywidualnej aranżacji układu pomieszczeń. Oczywiście należy na planie mieszkania przedstawić zakres zmian, jakie nas interesują. Nie każdy musi mieć wiedzę o projektowaniu mieszkania, a przecież nic tak nie frustruje, jak wydanie kilkuset tysięcy złotych na lokal ze zbyt małą ilością gniazdek elektrycznych czy niefunkcjonalnym układem poszczególnych pokoi. Architekt pomoże nam uniknąć potencjalnych wpadek i cieszyć się w pełni nowym M.

Nie wiesz, w jakim stylu urządzić mieszalnie? Podpowie architekt

Architekt wnętrz pomoże nam w urządzeniu mieszkania w zależności od naszych upodobań i możliwości finansowych. Podpowie, jakie materiały wykończeniowe wybrać, czy gdzie ich szukać. Jego praktyczna wiedza może też zweryfikować nasze wyobrażenie o nowym mieszkaniu. Często styl, który sobie wymarzyliśmy, po prostu nie pasuje do danego lokalu. Przykładowo, jeśli marzy nam się mieszkanie w stylu industrialnym, należy pamiętać, że najlepiej będzie on prezentował się na większej przestrzeni, gdzie poszczególne funkcje pomieszczeń płynnie się łączą. Ale wystarczy nieco wyobraźni architekta i zaplanowania od początku kompleksowej aranżacji, by nawet niewielkie mieszkanie w nowym bloku wyglądało jak loft w nowojorskim SoHo.

Architekt wnętrz to również oszczędność czasu i… pieniędzy

Choć wsparcie architekta wnętrz wiąże się z koniecznością zapłaty mu honorarium, to warto potraktować ten wydatek jako inwestycję. Dlaczego? Przede wszystkim dzięki jego podpowiedziom zyskujemy czas. Architekt może wesprzeć nas nie tylko na etapie wyboru odpowiednich materiałów wykończeniowych, ale również asystować w sklepach budowlanych. Później, na etapie wykańczania wnętrz, może w naszym imieniu nadzorować postępy prac. Jeśli ekipa popełni jakiś błąd bądź jakiś zakres prac wykona niezbyt rzetelnie, architekt szybciej niż my dostrzeże ten fakt. Dzięki temu nie będziemy musieli później tracić czasu i energii na egzekwowanie ewentualnych poprawek.

Jak wyglądają formalności?

To oczywiście kwestia indywidualna, ale zanim zdecydujemy się na współpracę z danym architektem, warto poznać jego portfolio – zobaczyć, jak wyglądają mieszkania, które pomagał urządzić. Może uda się również porozmawiać z ich właścicielami, którzy będą mogli wystawić architektowi referencje. Ważnym etapem jest również ustalenia honorarium architekta. W zależności od miasta, jego doświadczenia i zakresu prac kwoty mogą być różne. Zwykle koszt liczy się najczęściej za metr kwadratowy zaprojektowanej powierzchni.
Gdy jesteśmy już zdecydowani na danego specjalistę, pamiętajmy o podpisaniu z nim umowy. Taki dokument powinien zawierać następujące informacje:

  • określenie stron umowy(dane architekta i klienta);
  • sprecyzowanie przedmiotu umowy (dokładny wykaz pomieszczeń, których będzie dotyczyć usługa, zaznaczenie, z jakich etapów będzie składać praca architekta, ilości przygotowanych projektów itp.);
  • zapłata – podanie całkowitej kwoty za usługę architekta oraz sposobu jej płatności, uregulowanie kwestii zaliczek;
  • prawa i obowiązki – zobowiązania obu stron względem siebie, np. architekt zobowiązuje się do wykonania projektu zgodnie z wiedzą techniczną i normami budowlanymi, a zamawiający do udostępnienia lokalu;
  • kwestia nadzoru prac przez architekta – jeśli jest przedmiotem umowy, należy określić jego obowiązki;
  • termin realizacji – informacje na temat przekazywania projektów aranżacji poszczególnych pomieszczeń, określenie, kiedy chcemy wprowadzić się do urządzonego mieszkania;
  • zasady rozwiązania umowy – warto określić konsekwencje zerwania umowy przez każdą ze stron.

Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Podsumowując, współpraca z architektem wnętrz przynosi wiele korzyści: oszczędność czasu, nerwów, pieniędzy. Dzięki niemu unikniemy kosztownych przeróbek, a dodatkowo specjaliści w naszym imieniu mogą negocjować ceny materiałów ze zniżkami niedostępnymi dla zwykłych konsumentów.

Finalnie po współpracy z architektem wnętrz zyskujemy pewność, że wprowadzimy się do mieszkania urządzonego zgodnie z naszym gustem. Dzięki rozwiązaniom dopasowanym do naszych indywidualnych potrzeb będziemy mogli cieszyć się z funkcjonalnych rozwiązań, stworzonych właśnie dla nas.

Contact us

close

Бланк з контактами

close